A cél az olcsó energia

Olcsó energiával és megerősített kkv-szektorral Magyarország a legversenyképesebb gazdaság lehet.

KG
2014. 03. 07. 18:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014–20-as európai uniós programozási időszakra vonatkozó fejlesztési elképzelésekről tartott fórumon Lázár János fontosnak nevezte azt is, hogy a magyar gazdaság megtartsa az előállított jövedelmeket, és hatékonyan használja fel az uniós pénzeket. Kifejtette: a tervek szerint a következő időszakban a 7200 milliárdos uniós forrás 60 százaléka kerül a vállalkozói szektorba. Március 27-én dönt a kormány arról, hogy ennek a forrásnak mi lesz a „belső tartalma” – tette hozzá. Hangsúlyozta, a forrás nem a vállalkozások túlélését, továbbműködését finanszírozza, mint eddig, hanem elsősorban piacbővítésre, munkahely- és forgalombővítésre, technológiai újításra szeretnék fordítani; 500 milliárd forintot innovációra szánnak.

Az az optimális forintárfolyam, amely mellett a magyar gazdaság stabilan növekszik – mondta Varga Mihály, hozzátéve, hogy a kormány nem tűzött ki semmilyen árfolyamcélt.

A források másik része, 40 százaléka humán- és reálinfrastruktúra-fejlesztésre kerül, oktatásra, egészségügyre, szakképzésre fordítják a pénzeket, utóbbira jelentős összegeket költve. E felett 1000-1100 milliárd forint áll majd rendelkezésre az agártámogatásokra, elsősorban a kézimunka-igényes mezőgazdaságra, a zöldség-, gyümölcs- és növénytermesztésre. Átalakul a pályázati rendszer, ami azt jelenti, hogy 1 millió euró alatt nem lesz pályázat. Az a fajta bürokrácia, ami most működik, megszűnik – fogalmazott Lázár János.

Hozzátette, megváltozik a közbeszerzési rendszer is: az építőiparban a helyi vállalkozók előnyben részesülnek a nem helyi, esetleg külföldi nagyvállalatokkal szemben. A versenyképességhez szükséges, hogy olcsóbb legyen a termékek előállításához szükséges energia is – mondta a politikus. A kabinet ezért elkötelezett abban, hogy 2015-től az olcsó energia a vállalkozók számára is elérhető legyen, tette hozzá.

A magyar kormány nem az alacsonyabb bérrel, hanem az olcsóbb energiával és a magasan képzett munkaerővel száll versenybe az európai gazdaságban – hangsúlyozta az államtitkár. Az energiával kapcsolatban arról beszélt, hogy ma erős függésben van hazánk Oroszországtól a gáz miatt, hiszen a kapacitás 80 százaléka onnan jön. „Ettől szeretnénk függetlenedni, a függetlenséget pedig a saját országunkban saját magunk által előállított energia jelenti” – mondta Lázár. Ez két forrásból jöhet: a tervek szerint 50 százalékban zöld energiából, 50 százalékban a stabilitást, tervezhetőséget, kiszámíthatóságot jelentő atomenergiából – fűzte hozzá.

Nemcsak az ország külkereskedelmi mérlege alakul kedvezően, de a külföld felé nyilvántartott, illetve onnan bejövő pénzmozgások egyenlege sem mutatott évtizedek óta ilyen pozitív eredményt az Európai Bizottság legfrissebb előrejelzése szerint. Becsey Zsolt úgy látja, hogy a bizottság jelentése az ország felminősítésére is okot adhat, mert stabil és kiegyensúlyozott fejlődési pályát jósol az országnak. A Külügyminisztérium külgazdasági koordinátora szerint a jelenleg formálódó transzatlanti szabad kereskedelmi megállapodásból is profitálhat hazánk – olvasható a Magyar Nemzet március 1-jei számában.

 

A múlt év végén tovább gyorsult a magyar gazdaság növekedése. A hazai össztermék éves szinten 2,7 százalékkal nőtt az utolsó negyedévben, 2013 egészében pedig 1,1 százalékkal gyarapodott. Elemzők szerint az sem lehetetlen, hogy idén a korábban jelzett 2 helyett 2,5 százalékkal növekszik a gazdaság. Nemcsak az export áll a gyarapodás hátterében, a belső fogyasztás is élénkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.