A 2010-ig tartó négy évtizedes mínuszok után végre tartósan pozitív az ország folyó fizetési mérlege, amely tavaly már a GDP két és három százaléka között mozgott, és évtizedek óta nem jelzett ilyen magas többletet. Mindezt a külkereskedelmi forgalom – áru- és szolgáltatáskereskedelem együttesen – pozitív egyenlege is támogatja, és a következő években is kifejezetten kedvezően alakul a szaldó – az Európai Bizottság nemrég közzétett téli jelentése szerint.
Becsey Zsolt, a Külügyminisztérium külkereskedelmi koordinátora a legfrissebb jelentést értékelve hangsúlyozta: több makrogazdasági mutatón is javított a bizottság az előző előrejelzéséhez képest, ezek közül a legfontosabb, hogy az uniós átlagot meghaladó, 2–2,5 százalékos, stabil – külső és belső – egyensúlyt tartó fejlődési ütemet prognosztizál Magyarország számára az elkövetkezendő évekre. – Mindez túlszárnyalja a német gazdaság és az euróövezet bővülését, és lehetővé teszi a felzárkózásunkat, mert jobban húzunk, mint az uniós átlag – tette hozzá Becsey, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy régiónktól is kifejezetten jó teljesítményt várnak Brüsszelben.
Külön kitért a 2013-as kimagasló lett, litván és román gazdasági növekedésre, utóbbi esetében megjegyezte, hogy az IMF-nek ígért privatizációnak nagy szerepe van a GDP bővülésében. Mint mondta, Bukarest ésszerűbben folytatja a privatizációt, mint hazánk. Példaként említette a nyereséges MÁV Cargo korábbi magánosítását, amely szembeállítható a lerobbant állapotban lévő, ráfizetéses román vasúti szállítmányozási részleg eladásával.
A téli jelentés hazánk szempontjából nemcsak a gazdasági fejlődés kilátásain javított, hanem az államadósság mutatóit is lejjebb vitte, és a beruházások alakulását is sokkal optimistábban látja: idén e téren hatszázalékos bővülést, jövőre pedig még ehhez képest is 4,4 százalékos javulást prognosztizál.
További részletek a Magyar Nemzet szombati számában.