Ahogy december 24-e Jézus születésnapja, a szenteste, a keresztény ember, a család sebezhetetlen ünnepe és reménysége, úgy Petőfiék forradalmi napja minden magyar sérthetetlen és sebezhetetlen ünnepnapja – hangsúlyozta a Templom téren tartott megemlékezésen elmondott beszédében Lezsák Sándor.
Az alelnök szerint, 1848. március 15. eseménysora úgy elevenedik meg és kerül a tudatunkba, ahogy a betlehemes játékban megelevenednek az események. „Ez a nap, március 15-e, Petőfiék napja békében és háborúban, tiltásban és fenyegetettségben és válságban mindenkor, ma is képes felizzítani a hazaszeretet szent ügyét” – fogalmazott.
Magyarország olyan országgá válhat, amely a saját lábán áll, csatlakozhat a büszke és sikeres nemzetekhez – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök szombaton, a március 15-ei nemzeti ünnepen a Múzeumkertben tartott állami ünnepségen.
Az Országház és a Kossuth tér 2010 óta tartó újjáépítése a magyar állam újjáépítésének a jelképe is – hangoztatta az Országgyűlés elnöke szombaton a megújult Kossuth téren, a március 15-ei állami ünnepségsorozat kezdetén. A Kossuth téren felvonták a nemzeti lobogót.
Az ünnepnap további eseményeiről ide kattintva olvashat bővebben.
Az egykor Lakiteleken tanító politikus szólt arról, hogy ez a nap nemcsak a magyar nemzet legszebb arcát mutatja meg minden esztendőben, de látleletet ad történelmi hazánk, a Kárpát-medence „jelen való” állapotáról is. „A nap újra és újra megfogalmazza az egyszerű nyelvtani tételt: a szabadságnak nincsen többes száma, nincsen kisebb szabadság és nincsen nagyobb szabadság. Az Európai Unióban sincs” – jelentette ki.
Lezsák Sándor az anyanyelv használatát olyan alapvető emberi jognak nevezte, mint a szabad lélegzetvétel. Szavai szerint, „ahol sírjaink domborulnak”, ott kell megteremteni a boldogulást, az építkező élet lehetőségeit. „Itthon legyünk otthon, ez jogos igény az Erdélyben, a Kárpátalján, a Felvidéken, a Délvidéken, a Várvidéken élő – nem kisebbség, hanem – őshonos magyarok számára” – mondta.
Felhívta a figyelmet arra, nem szabad feledni, hogy „miképpen oldotta békévé az emlékezet a megbocsájthatatlan bűnöket, s hogyan lett a gyűlölt Ferenc Józsefből Ferenc Jóska”.
Azt mondta, hogy kétharmados többséggel sikerült új alaptörvényt adni a történelmi hazának. Hozzátette: ez nemcsak Magyarország alaptörvénye, hanem minden magyaré.
Az ünnepség keretében négyen tettek állampolgári esküt Felföldi Zoltán polgármester előtt. A településvezető hangsúlyozta: az építés időszakában van az ország, s kérte, hogy ehhez a munkához járuljanak hozzá az új állampolgárok. A templomkertben több mint négyszázan vettek részt az ünnepségen.