Három oka van a megyék megvédésének

A fejlesztési régiókkal szemben a megyék létjogosultságáról beszélt a miniszterelnök-helyettes.

WL
2014. 03. 22. 21:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Semjén Zsolt azt mondta: az előző kormány „az EU bürokráciájának bűvöletében” meg akarta szüntetni a megyéket és fejlesztési régiókat akart létrehozni. Ezzel szemben a mostani kormánynak a megyék megvédésére szavai szerint három oka is volt.

„Ezeréves megyéket nem adunk fel, mert ha a Szent István óta fennálló rendszer ezer évig jó volt, jó lesz további ezer évig is” – hangsúlyozta. A másik oknak nevezte, hogy az emberek mindennapi életétől, az évszázados hagyományoktól idegenek voltak a Brüsszelben és Budapesten megrajzolt régiós térképek. Harmadrészt véleménye szerint nem igaz, hogy a magyar megyék nem alkalmasak az uniós fejlesztési programok lebonyolítására.

A miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke kiemelte: az elmúlt években meg kellett találni a megyék tényleges feladatát, ezért a kormány alapvetően a pénzek elosztását adta feladatul, mert ott látják át az adott térséget és „józan ésszel tudják a forrásokat elosztani”. A kormánynak elsőként az adósságcsapdából kellett kimentenie a megyéket és a településeket; mára ez megtörtént – mondta.

Semjén Zsolt szerint a megyék életében kulcsfontosságúak a megyenapok, mert „ha saját értékeinkre nem vagyunk büszkék (...), akkor senki sem fogja megtenni helyettünk”. A megyenapokon a megyék kulturális, gazdasági, természeti értékei jelennek meg, így „a jelenlévők egészséges lokálpatrióta büszkeséggel tudatosíthatják azokat magukban” – tette hozzá.

Fontosnak nevezte, hogy Székesfehérváron a „lengyel barátok” is jelen vannak – ezzel az opolei vajdaságból és Opole városból (Fejér megye testvérmegyéjéből, illetve Székesfehérvár testvérvárosából) érkezett küldöttségre utalt. A miniszterelnök-helyettes jelezte: a visegrádi országok között olyan jövőbeli gazdasági, kulturális és védelmi együttműködés alakult ki, amely valamennyi országnak kulcsfontosságú. A lengyelek, csehek, szlovákok és magyarok ugyanannak a kultúrkörnek részei és „megértik egymás szavát” – jegyezte meg.

Törő Gábor (Fidesz) a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke azt mondta: Fejér megye szerethető, mert „megélhetést, gondtalan örömet, jövőt, munkát kínál mindenkinek”. „Munkások, mérnökök, művészek akarnak itt élni, boldogulni” – tette hozzá.

Cser-Palkovics András (Fidesz) Székesfehérvár polgármestere hangsúlyozta, hogy Székesfehérvár és Fejér megye történelmi szerepe nemcsak a térség, hanem minden magyar számára fontos. Elmondta, hogy Székesfehérvár akkor lehet erős, ha „erős a megyei hátország”, a megye pedig akkor tud erős lenni, ha Székesfehérvár és Dunaújváros fejlődni tud.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.