Orbán: A haza nem lehet ellenzékben

A kormányfő kijelentette: a kérdés az, hogy az ország nyer-e április 6-án.

GB
2014. 03. 30. 20:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Álmodni nem, gondolkodni szokott Orbán Viktor 2002-ről és az akkori, a Fidesz számára vesztes országgyűlési választásról. Fontos és értékes tapasztalatként tekint vissza erre az időszakra, úgy véli, nem érdemes elkövetni a hibákat, ha az ember nem tanul belőle. Mint vasárnap este a Versusban elmondta, zabszemként tekint 2002-re, a választás kiszámíthatatlanságát látja benne. „Csak egy eredmény biztos: amit kihirdetnek. A jobboldal ezt megtanulta” – fűzte hozzá Orbán Viktor. A kérdés szerinte nem az, hogy a jobboldal nyer-e, hanem hogy az ország nyer-e április 6-án. Ez csak úgy lehetséges, ha az újra kormányt alakító jobboldal eredményesen tudja képviselni a kitűzött célokat. „Ehhez sok-sok voks kell!” – jelezte a miniszterelnök, ugyanis nagy dolgokat csak nagy parlamenti többséggel bíró kormány képes megvalósítani.

A kormányfő kiemelte, a töredékszavazatok mennek az országos listára, ami több szerzett mandátumban ölt majd formát, így egyáltalán nem mindegy, hogy egy jobboldali jelölt esetlegesen mennyi vokssal múlja felül baloldali ellenfelét. – Így a leadott szavazatok száma talán jobban számít, mint bármikor korábban – érvelt Orbán.

„A magyar ember abban különbözik más nemzetek polgáraitól, hogy folyamatosan jár az agya, bármit is csinál. Ha leadhat két szavazatot – az egyiket listára, a másikat egyéni jelöltre –, akkor spekulál, akár meg is oszthatja a voksát. Én azt szeretném kérni a magyaroktól, hogy ezt ne tegyék. Ha tudják, hogy melyik jövő mellé akarnak odaállni, akkor teljes testsúlyukkal álljanak a mellé” – kérte a kormányfő az interjúban.

Bár a miniszterelnök egyetértett azzal, hogy a kabinet korábbi sikeres lépéseinek visszaigazolása lenne a választási győzelem, megismételte, amit négy éve, miniszterelnöki programbeszédében mondott: „a győztesnek nem igaza van, hanem dolga!” – Azt folytatná a kormány, amit elkezdett – válaszolta kérdésre. Jelezte, bár egyre több embernek van munkája, messze még a teljes foglalkoztatottság, és bár kimentettek már közel 370 ezer családot a devizahitel-csapdából, még mindig sokakon kell segíteni.

Orbán Viktor reményét fejezte ki, hogy bár az ellenzék szinte mindenben ellentmond a kormánynak, és alig van közös pont, amiben egyetértenének, a választás számukra is fog majd tanulsággal szolgálni. „Amit az elmúlt négy évben tettek, annak csak bukás lehet a vége és az, hogy az emberek elfordulnak tőlük” – jegyezte meg, hangsúlyozva: a haza nem lehet ellenzékben. Megjegyezte, bár Mesterházy Attila valóban megpróbálta új alapokra helyezni a baloldalt, az erőfeszítés gellert kapott. Ennek ellenére el tud képzelni a haza érdekét szolgáló megújulást a másik oldalon.

„Van a baj, amit úgy hívunk, hogy kommunisták. Ők már nem Sztálin fényképével alszanak meg sarlóval borotválkoznak. Akadnak nyugaton megbecsült professzorok, parlamenti képviselők, közvélemény-formálók, akik vonzódtak a kommunista eszmékhez, utóbb pedig visszasimultak a szociáldemokratákhoz. Ők mentegetni próbálják a kelet-európai posztkommunistákat, szimpatizálnak velük, segíteni próbálják őket” – adott magyarázatot a kormányfő arra, miért támadják sokszor Nyugat-Európából hazánkat. Ezt – így Orbán – el kell fogadni, de nem árt kimondani a fenti tényeket. Magyarországnak be kell mutatnia az érveit, de nem kell abban reménykedni, hogy a nyugati bírálók hozzáállásában komoly változás áll majd be. „A sértettséggel csak magunknak ártunk, lefegyverezzük magunkat, pedig meg kell vívnunk a csatáinkat. A jobboldal nem sértődhet meg” – hívta fel a figyelmet a kormányfő.

Magyarország egyre inkább látható sikertörténet a miniszterelnök szerint, ugyanis a gazdaság számai már hosszabb ideje javulnak. Kiemelte, a külföldi turisták sokan jönnek, és aki Budapestre érkezik, és korábban azt hallotta, hogy itt fasizmus van, „a hasát fogja a nevetéstől”. Utalt rá, az itthoni ellenzék nem kapott segítséget a bírálatokhoz Brüsszelből, sőt a kiadott országjelentésben 2014-re és 2015-re jobb jóslatok érkeztek Magyarország számára, mint 2013-ra.

A rezsicsökkentésre kitérve ellentmondott a baloldali kritikáknak, és kijelentette: fenntartható a csökkentés. Hozzátette, 2010-ben válságos helyzetben lévő országot vett át a kormány, ekkor még lehetetlen lett volna rezsicsökkentésről beszélni. Sziszifuszi munkával kidolgozott lépésekkel lehetett eljutni addig, hogy belekezdjenek. – Kétségtelen, Brüsszelben ilyet még nem láttak – utalt a rezsicsökkentésre és az unortodox magyar lépésekre. Elmondta, van egy udvari kultúra az unióban, ami megmaradt az elmúlt néhány száz évből Európában. „Itt bizonyos dolgokról nem illik beszélni, a birodalmak már csak ilyenek. És akkor jönnek késsel-villával enni tudó emberek, akik jelzik, mi ezt másképp gondoljuk, másképp szeretnénk csinálni” – beszélt a különutas magyar politikáról Orbán Viktor.

Az elmúlt négy évben eleget vitázott, és „mindenki elmondhatott mindent, amit akart”. Így indokolta a miniszterelnök, hogy miért nem kíván tévés vitán részt venni. Az emberek össze tudják vetni a bal- és a jobboldal kormányzását is. Hangsúlyozta, a kampány során minden információt megkaptak a polgárok arról, mi várható, ha az ellenzék nyer vagy ha a mostani kabinet folytathatja. – Az ellenzék nem vitázni, hanem támadni akar, ehhez pedig én nem kellek – zárta rövidre a kérdést Orbán.

A centrális erőteret illetően, melyre kötcsei beszédében tett utalást – politikai állásponttól függetlenül legyen nemzeti egyetértés a pártok között egyes fontos ügyekben –, sikerről számolt be a kormányfő. Úgy látja ugyanis, hogy a nemzeti kérdésben például az MSZP előre tudott lépni 2010-hez képest, hiszen a párt megszavazta a kettős állampolgárságról szóló javaslatot, és a határon túlra is ellátogatott. „Várok további témákat, ilyenek a keresztény értékek is vagy a teljes foglalkoztatottság” – sorolta a miniszterelnök.

Kérdésre válaszolva a kormányfő az elmúlt négy év legnagyobb sikerei közé helyezte a rezsicsökkentést, a Seuso-kincsek hazahozatalát és a kettős állampolgárság bevezetését is. A legbiztatóbbnak mégis azt nevezte, hogy az emberek, akik már hosszú ideje állás nélkül tengődtek, visszatértek a munka világába, amikor lehetőségük nyílt erre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.