SZDSZ-tartozások: csalás gyanúja miatt indult nyomozás

A megszűnt párt 2009. július 15. óta nem fizet, egymilliárd forintnál is többet kellene lerónia.

NT
2014. 03. 03. 18:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője közölte hétfőn az MTI megkeresésére. Tájékoztatása szerint a nyomozást február 13-án rendelték el Szilágyi György jobbikos országgyűlési képviselő feljelentése alapján. Az ellenzéki képviselő január végén, amikor közölte, hogy feljelentést tesz, újságíróknak azt mondta: az SZDSZ tartozása 2010 végén több mint 770 millió forint volt, ennek legnagyobb részét egy állami kölcsön tette ki.

Az ügyészségi szóvivő közlése alapján az SZDSZ egy 2007-es törvényi lehetőséggel élve több száz millió forint, állami garanciavállalással támogatott hitelt igényelt a Magyar Fejlesztési Banktól a működését szolgáló ingatlanok megvásárlására. Az Állami Számvevőszék 2012 augusztusában az SZDSZ gazdálkodásának ellenőrzésekor készített jelentése szerint azonban a hitellel érintett ingatlanok közül négy olyan településen található, ahol a korábbi kormánypártnak nem is működött pártszervezete.

Az ügyészség tájékoztatása szerint az SZDSZ 2009. július 15. óta tőke- és kamatfizetési kötelezettségének nem tett eleget. A IX. Kerületi Ügyészség a BRFK korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztályát bízta meg a nyomozással.

Mint azt korábban az MNO megírta, az ellenzéki összeborulók listáján is szerepel olyan politikus, akinek része volt abban, hogy az SZDSZ tetemes adósságot hagyjon maga után. Ismert, a párt – annak ellenére, hogy néhány egykori alakja, így Fodor Gábor vagy Magyar Bálint ismét rákacsintott a magyar belpolitikára – 2013-ban megszűnt, és a honlapját is lekapcsolták.

Megmaradtak azonban a tartozások, több mint egymilliárd forintról van szó. A gyulai irodájukból a villanyórát is leszerelték a be nem fizetett közüzemi számlák miatt. A település ezek mellett 700 ezer forintot volt kénytelen kiadni, hogy rendbe hozzák a lelakott ingatlant. Gyula mellett azóta további hét vidéki településről és öt fővárosi kerületről derült még ki hasonló, nem is beszélve a pécsi ügyről.

Egyrészt vannak a be nem fizetett számlák – amikor a Magyar Nemzet erről kérdezte Kuncze Gábort, ő egyszerűen lecsapta a telefont –, másrészt van egy jelentős, 1,1 milliárd forintos, állami kezességvállalással folyósított, a Magyar Fejlesztési Bank által nyújtott hitelük, amelyből egyetlen forintot sem törlesztettek eddig. Összesítve: az SZDSZ tartozik a magyar államnak, a Magyar Fejlesztési Banknak, több szolgáltatónak, egy társasháznak, több piaci cégnek és önkormányzatnak. Mint a Pesti Srácok összefoglalójából kiderül, az SZDSZ nagylelkű segítségként a kialakult helyzetben csak annyit tudott tenni, hogy felajánlotta segítségét az egykori székházak értékesítéséhez.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.