A Fővárosi Önkormányzatnál emlékeztettek: a döntés, miszerint a végleges nyomvonal eldöntése érdekében a Fővárosi Önkormányzat az Országos Vízügyi Hatósághoz (OVH) fordul, március 3-án született.
Ismert, Tarlós István főpolgármester hétfőn sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a római-parti védmű végleges nyomvonalának eldöntése érdekében az Országos Vízügyi Hatósághoz (OVH) fordul a főváros. A főpolgármester közölte: legfontosabb céljuk a teljes csillaghegyi öblözet megvédése, ennek része a három és fél kilométer hosszú, a Dunával párhuzamos védművön kívül északon a Barát-patak, délen az Aranyhegyi-árok árvízi túlterheléséből származó védelmi igény megoldása is.
Az időhúzások, félreértések miatt a vízügyi hatóságtól szakmai állásfoglalást kérnek, és az alapján születik meg a végső döntés – mondta Tarlós István. Kitért arra, hogy elsősorban azért gondolnak a part menti védekezésre, mert a korábbi, Demszky-féle városvezetés határozottan a mellett tette le a voksát, arra nyújtott be uniós pályázatot, továbbá a kerület azt támogatja jelenleg is. „Tény, hogy aki ellenzi a parti védművet, amely a hivatalos védekezési vonal lenne, az a teljes parti sávot végleg sorsára hagyja” – mondta.
A Magyar Nemzet hétfői számában írt arról, hogy fejlesztések és felújítások nélkül nem biztosítható Budapest védelme, ha a Duna legközelebbi áradásának a mértéke megközelíti vagy meghaladja a tavalyit. A nemrégiben készült fővárosi elemzés szerint egy újabb nagy árvíz már nemcsak a Római-partot, Békásmegyert és Csillaghegyet fenyegeti, de elöntheti Óbudát, Újlakot, a Vízivárost, valamint Újpestet, Angyalföldet és a Margitszigetet is.
Budapest vezetője a Magyar Nemzetnek adott múlt heti interjújában megerősítette: további tízmilliárdokat kellene árvízvédelemre költeni, különben egy tavalyihoz hasonló árvíz esetében a – vagyoni értékeket fenyegető – katasztrófa sem zárható ki. A főpolgármester szerint az árvízvédelmi vonalak, berendezések műszaki állapota sokkal rosszabb, mint azt a tavalyi tapasztalatok alapján gondolni lehet, hiszen az előző városvezetés, a Demszky-korszak húsz éve alatt elhanyagolták a védműveket. Újabb szakmai megerősítést nyert, hogy a Római-part a főváros legvédtelenebb pontja.