Azok a magyarországi lakhellyel rendelkező választópolgárok, akik az április 6-ai országgyűlési képviselő-választás idején nem tartózkodnak Magyarországon, az ország külképviseletein voksolhatnak. Ehhez azonban március 29-én 16 óráig fel kell vetetniük magukat a külképviseleti névjegyzékbe.
Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke tavaly decemberben azt mondta az MTI-nek, hogy várhatóan sokan jelentkeznek majd voksolásra Londonban és Münchenben, ezért Londonban a magyar külképviseleten kívül más helyiségeket is megnyithatnak a választópolgároknak, az elképzelések szerint kulturális otthont vagy szükség esetén akár sportcsarnokot is igénybe vehetnek majd a szavazás lebonyolítására.
Az NVI elnöke már akkor jelezte, hogy Münchenben fűthető sátrat fognak bérelni, amelyet a követség udvarán állítanak fel, abban helyezik el a külképviseleti választási irodát és a szavazófülkéket. A testület vezetője elmondta azt is, a tervek szerint megyénként vagy a szavazók nevének kezdőbetűje szerint osztják majd kisebb csoportokba a külképviseleteken szavazókat, hogy így több háromtagú külképviseleti választási bizottság előtt folyhasson a voksolás, a szavazás menetének felgyorsítása érdekében.
A Nemzeti Választási Iroda internetes tájékoztató oldala, a Választás.hu szombat reggeli, 8.30-as adataiból kiderül: eddig 2384-en kérték, hogy Londonban szavazhassanak, Münchenben 1267-en szerepelnek a névjegyzékben. A harmadik legnépszerűbb város Brüsszel: 926-en már jelezték, hogy ott akarnak voksolni április 6-án, a negyedik legnépszerűbb Bern (670), az ötödik pedig Berlin (665).
Négyszáznál is többen kérték eddig, hogy Csíkszeredán (471), Hágában (468), Párizsban (457) vagy New Yorkban (443) szavazhassanak. Háromszáznál többen szerepelnek a névjegyzékben Dublinban (398) és Bécsben (381), kétszáznál többen Stockholmban (252). Hatan kérték, hogy Riga, Santiago de Chile, Tripoli, Jekatyerinburg vagy Tirana névjegyzékében szerepeljenek, 5 jelentkező van Kassára, 4-4 Bejrútba, Tuniszba és Eszékre.
A Választás.hu adataiból kiderül az is, hogy a legtöbben (601-en) a főváros 3-as számú egyéni választókerületéből (oevk) – ennek központja a tizenkettedik kerület – kérték magukat külképviseleti névjegyzékbe vetetni, az ötödik kerületi székhelyű 1-es egyéni választókerületből 592-en, a második kerületi székhelyű 4-es oevk-ból 550-en, a hetedik kerületi székhelyű 5-ösből 464-en kérték felvételüket külképviseleti névjegyzékbe.
A március 29-ei határidő után már senkit nem lehet felvenni a külképviseleti névjegyzékbe. Amikor valakit felvesznek oda, akkor a lakcíme szerinti szavazókör névjegyzékében feltüntetik, hogy a választópolgár a külképviseleti névjegyzékben szerepel. A szavazóköri névjegyzék kinyomtatott példányán nem jelennek meg a külképviseleti névjegyzékbe felvett választópolgárok, így biztosítható, hogy egy választópolgár ne szavazhasson a külképviseleten és a lakóhelye szerinti szavazókörben is.
Ha mégis Magyarországon szeretne szavazni a külképviseleti névjegyzékbe már felvett választópolgár, akkor ugyancsak március 29-éig kérheti, hogy töröljék onnan, és vegyék vissza a lakóhelye szerinti szavazókörbe. Lehetőség van arra is, hogy az a választópolgár, aki már jelentkezett a külképviseleti névjegyzékbe, megváltoztassa külföldi szavazásának helyszínét. A kérelmeket személyesen vagy levélben a választópolgár lakcíme szerinti helyi választási irodában lehet benyújtani, továbbá vagy a Választás.hun vagy – ügyfélkapus regisztráció esetén – a Magyarország.hu portálon.
A külképviseleti névjegyzékbe való felvételhez a választópolgárnak meg kell adnia a személyes adatait, és meg kell jelölnie, melyik ország melyik külképviseletén akar szavazni. Megadhat egy értesítési címet is, ha nem csak a lakócímére kér értesítést.
A külföldön szavazó, magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgárok kizárólag Magyarország külképviseletein szavazhatnak, levélben nem. A külképviseleten a választópolgár a lakcíme szerinti országgyűlési egyéni választókerület szavazólapján, valamint a pártlistás vagy – ha nemzetiségiként regisztrált – nemzetiségi listás szavazólapon szavazhat.
A választópolgárok 74 ország 97 külképviseletén adhatják le voksukat a magyarországi szavazás napján; az időeltolódás miatt az amerikai kontinensen a magyarországi szavazást megelőző napon, szombaton tartják a voksolást. A külképviseleti szavazás idejéről és pontos helyszíneiről a Választás.hu oldalon lehet tájékozódni.