Bezár a reptér, jogsértésben a sportrepülők

Szerződést bontott az állam a hármashatárhegyi repülőteret üzemeltető egyesülettel.

2014. 04. 18. 8:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem adta át a hármashatárhegyi vitorlázórepülő-teret az üzemeltető Műegyetemi Sportrepülő Egyesület, noha a terület tulajdonosa, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. felszólítása nyomán ezt szerdáig kellett volna megtenniük. A vagyonkezelő illetékese szerdán megpróbálta birtokba venni a repülőteret, ám az egyesület képviselői nem voltak hajlandók az együttműködésre, így az átadás-átvétel meghiúsult.

Az ügy előzménye, hogy az MNV a sorozatos szerződésszegés miatt tavaly július 2-án felmondta a vagyonkezelői szerződést az egyesülettel. A határozatlan idejű megállapodást eredetileg 1998-ban kötötte az MNV jogelődje, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság és a klub.

A vagyonkezelői jog megszerzéséért cserébe vállalták, hogy a repülőtér fenntartására és felújítására évente legalább nettó négymillió forintot fordítanak, és erről a rákövetkező év január 31-ig elszámolnak. Ám az MNV-től kapott tájékoztatás szerint az egyesület ezt nem teljesítette.

Mint ahogy azt a feltételt sem teljesítették, amely szerint pótolniuk, bővíteniük kellett volna a vagyonkezelésbe vett eszközállományt, mégpedig éppen akkora összeggel, amennyivel csökkent az értéke. Bár az MNV többször felszólította a repülős egyletet, hogy számoljon el a felújításokkal, ennek nem tettek eleget. Ezért a vagyonkezelői szerződés felmondása az MNV szerint teljesen jogszerű volt. Jellemző, hogy a Budai Tájvédelmi Körzethez tartozó repülőtér helyszíni ellenőrzésekor a környezetvédelmi felügyelőség számos szabálytalanságot tárt fel. Például kiderült, hogy a leszállópályát – az előírt, szennyeződéstől mentes föld helyett – részben építési, bontási hulladékkal (téglával, vas- és betondarabokkal) töltötték fel, s emiatt várhatóan kármentesíteni kell majd a területet.

Az MNV-nél hangsúlyozták: a feltöltés az egyesület felügyeletével, engedélyével történt. Úgy tudjuk, emiatt környezetvédelmi bírságot is kiszabhatnak a klubra. Ráadásul a geodéziai felmérések alapján a területen több száz köbméternyi hulladék lehet, ami engedély nélküli hulladékgazdálkodás gyanúját veti fel. Az MNV tervei szerint az országos jelentőségű védett terület a jövőben a zajos gépek helyett visszakerül a kirándulókhoz.

Megszólalt az ügyben a sportrepülő egyesület elnöke is. Gavronek Gábor az Origónak azt nyilatkozta: olyan sok felszerelésük, gépük van, hogy egy hónap is kevés a repülőtér kiürítéséhez. Azt állította, csupán a múlt héten kaptak levelet az MNV-től, hogy e hét szerdán kiürítve adják át a területet. Gavronek előbb arról beszélt: betartották a szerződés feltételeit, ám később elismerte, hogy a klub korábbi vezetése nem számolt el a fejlesztésekkel az MNV elvárásai szerint. Azt állította, nem tud róla, hogy a tulajdonos figyelmeztette volna őket a hiányosságokra. Jelezte, továbbra is szeretnék üzemeltetni a repülőteret, és tárgyalni az MNV-vel.

Az egyesület tárgyalási készségének némileg ellentmond, hogy tavaly augusztusban pert indítottak a szerződés felmondásának érvénytelenítésére, azt azonban a Pesti Központi Kerületi Bíróság érdemi vizsgálat nélkül elutasította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.