EP-választás: 2004-ben és 2009-ben is hasonló volt a helyzet

Nyolc listát vett nyilvántartásba a Nemzeti Választási Bizottság a május 25-i európai parlamenti választásra.

2014. 04. 25. 12:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az NVB pénteki ülésén nyilvántartásba vette A Haza Nem Eladó Mozgalom, a Lehet Más a Politika, a Seres Mária Szövetségesei listáját. Már korábban megtette ezt az MSZP, a Fidesz–KDNP, a Jobbik, az Együtt–PM és a Demokratikus Koalíció (DK) listájával, így összesen nyolc lista szerepel majd a szavazólapon. Nem volt meg a listaállításhoz szükséges 20 ezer érvényes ajánlása a Modern Magyarország Mozgalomnak, az Új Magyarország Pártnak és a Jólét és Szabadság Demokrata Közösségnek, így ezen listák nyilvántartásba vételét az NVB visszautasította.

A listák bejelentésére kedden 16 óráig volt lehetőség, az NVB-nek pedig három nap állt rendelkezésére az ajánlások érvényességének ellenőrzésére és a lista nyilvántartásba vétele ügyében a döntésre. A most nyilvántartásba vett listák közül a Haza Nem Eladó Mozgalom listáján 27 név van (a listát Kásler Árpád vezeti), az LMP listáján 17 név szerepel (a listát Meszerics Tamás vezeti), a Seres Mária Szövetségesei listáján 36 jelölt szerepel (a listát Tóth Tamás Mihály vezeti). A jelöltek sorrendjét a párt határozta meg. A lista bejelentése után a sorrendet nem lehet módosítani, nem lehet a listára új nevet felvenni vagy levenni róla.

Ha valamelyik jelölt a listáról kiesik – mert elveszíti választójogát vagy írásban lemond a jelölésről –, helyére a listán soron következő lép. Az NVB kedden kisorsolta a listák szavazólapi sorrendjét is. A listák a következő sorrendben fognak szerepelni a szavazólapon: Magyar Szocialista Párt, Seres Mária Szövetségesei, Fidesz–KDNP, A Haza Nem Eladó Mozgalom Párt, Jobbik, Lehet Más a Politika, Együtt–PM, Demokratikus Koalíció. A szavazólapon szerepel majd a jelölőszervezet (több esetén jelölőszervezetek) neve, rövidített neve, emblémája, és a lista első öt jelöltjének a neve.

Csaknem 92 millió forint bírságot szabott ki a határidőig vissza nem vitt ajánlóívek miatt a Nemzeti Választási Bizottság. A testület pénteki ülésén 16 ügyben hozott határozatot, a szervezeteknek ívenként több mint 50 ezer forint bírságot kell befizetnie a Nemzeti Választási Iroda számlájára. A legtöbbet, 38 millió forintot, az Összefogás Pártnak kell fizetnie 750 ajánlóív vissza nem vitele, illetve határidőn túli visszavitele miatt, míg a legkevesebbet, mintegy 50 ezer forintot a Jobbiknak és a Magyarországi Cigányok Fórumának egy-egy le nem adott ív miatt.

A Zöldek Pártja 58, a Demokratikus Koalíció 4, a Magyarországi Munkáspárt 2006 - Európai Baloldal párt 2, az Új Dimenzió Párt 402, a Seres Mária Szövetségesei párt 339, az Új Magyarország Párt 202, az Együtt-PM 16, a Modern Magyarországért Mozgalom Párt 8, a Fidesz-KDNP 7, az Összefogás Magyarországért Párt 4, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség 4, az LMP 3, A Haza Nem Eladó Mozgalom Párt 2 ajánlóívet nem adott le a kedd délután 16 órai határidőig. Az NVB elsőfokú határozatával szemben az érintettek a Kúriához fordulhatnak jogorvoslatért. Az EP-választáson listát állító pártok közül egyedül a Magyar Szocialista Párt tudott elszámolni az összes átvett ajánlóívvel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.