Kármentés után, fejlesztés előtt

A szocialista kormányok alatt ezrével tűntek el a főbb haditechnikai eszközök, így elodázhatatlan a Magyar Honvédség újbóli felfegyverzése.

2014. 04. 18. 2:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly haditechnikai fejlesztésekre lesz szükség a következő kormányzati ciklusban a honvédségnél, mivel 2002 és 2010 között ezen a területen is óriási volt a leépítés, illetve a leépülés – tudta meg lapunk.

Az említett időszakban nemcsak a Magyar Honvédség létszáma csökkent erőteljesen (volt olyan év, amikor a csapatoknál szolgáló, műveletekben bevethető katonák száma megegyezett a missziókban részt vevő, az arra felkészülő és a tartalék állomány létszámával), de bezártak fontos katonai objektumokat, kiképző központokat is, miközben tömegesen szabadultak meg az ott tárolt haditechnikai eszközöktől. Igaz, ezek közül számos eszköz már elavult volt, így ki is kellett vonni a rendszerből, a helyükre viszont a szocialisták alatt többnyire nem vásároltak új fegyvereket, illetve harci járműveket, mondván: a missziós katonai célok nem igénylik.

Az általunk megkérdezett szakértők szerint azonban a 2002 és 2010 között, a Juhász Ferenc, illetve a Szekeres Imre által vezetett honvédelmi minisztérium utasítására valójában a fürdővízzel együtt kiöntötték a gyereket is.

A misszióknál pedig 2011-ig állandó haditechnikai és felszerelésbeli lemaradásban voltak a katonáink más nemzetekhez képest.

Míg az ezredforduló környékén több mint négyezer állt rendelkezésre a Magyar Honvédségnél a főbb haditechnikai eszközökből, addig 2010-re ez a szám nem érte el a 850-et. A hadseregnél rendszerben álló harckocsik száma például 753-ról 88-ra csökkent 2008-ig, mivel ebben az időszakban úgy döntöttek, hogy a Magyar Honvédségnél egyáltalán nincs szükség tankokra. Mint emlékezetes, a tanklőszerek nagy részét szocialistákhoz közel álló hulladékkereskedőknek adták el, a tankokból pedig még az iraki hadseregnek is jutott. Hende Csaba honvédelmi minisztersége idején végül sikerült megtartani, illetve megmenteni egy harckocsizóegységet.

Nem volt más a helyzet a páncélozott harci járművekkel sem. Míg 2000-ben még 1479-cel rendelkezett ezekből a honvédség, 2010-re a számuk alig haladta meg az 570-et. Ezek egy része valóban elavult volt, de számosat közülük használható állapotban kaparintottak meg a kereskedők. A páncélozottakhoz hasonló harci járművek száma 319-ről 40-re, az irányított páncéltörő rakétával ellátott páncélozott harci járművek száma pedig 634-ről 28-ra csökkent 2010-ig. Az egyik legnagyobb veszteséget a tüzérség szenvedte el.

A teljes cikk a Magyar Nemzet pénteki számában olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.