Újra itt a kampány: a pártok már gyűjtik az aláírásokat

Május 25-én választjuk meg az Európai Parlament 21 magyarországi képviselőjét. A baloldalon önállóan indulnak a pártok, Fodor már most visszalépett.

KA
2014. 04. 09. 18:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai parlamenti választásra készülő pártok az ország egész területén gyűjthetnek támogató aláírásokat, és egy választópolgár – ahogy az országgyűlési választás előtt – most is több listát ajánlhat. Ez azt jelenti, hogy a Nemzeti Választási Bizottságnál (NVB) bejelentkezett és nyilvántartásba vett pártok az országgyűlési egyéni választókerületi határoktól függetlenül mind a 19 megyében és a fővárosban is kérhetik a választók ajánlásait. Listát bejegyzett pártok állíthatnak, két vagy több párt közös listát is állíthat.

Ahhoz, hogy egy párt indulhasson az EP-választáson, április 22-e 16 óráig húszezer érvényes ajánlást kell összegyűjtenie és leadnia a Nemzeti Választási Irodánál (NVI). A NVB eddig 35 pártot vett nyilvántartásba az európai parlamenti választásra, több jelölőszervezet már át is vette az ajánlóíveket, és megkezdte a támogató aláírások gyűjtését. Pálffy Ilona, az NVI elnöke hétfőn azt mondta, eddig 106 ezer ajánlóívet nyomtattak ki.

Ajánlásokat a választópolgárok zaklatása nélkül bárhol lehet gyűjteni. A törvény azonban tiltja az ajánlás gyűjtését az ajánló és a gyűjtő munkahelyén munkaidőben vagy munkavégzésük közben, a fegyveres erőknél és a rendvédelmi szerveknél, a Magyar Honvédségnél és a központi államigazgatási szerveknél szolgálati viszonyban lévőtől a szolgálati helyen vagy szolgálati feladat teljesítése közben.

Tilos ajánlást gyűjteni közösségi közlekedési eszközön, állami, helyi és nemzetiségi önkormányzat hivatali helyiségeiben, felsőoktatási és köznevelési intézményben, valamint egészségügyi szolgáltató helyiségeiben is. A választópolgároknak figyelniük kell arra, hogy csak az az ajánlóív hiteles, amelyen szerepel a választási iroda pecsétje, az ív sorszáma, és feltüntették rajta az aláírásgyűjtő polgár nevét és aláírását.

A gyűjtés befejezésekor az összes ívet – azt is, amelyen egy ajánlást sem tettek – a pártoknak le kell adniuk, különben ívenként 50 750 forintos bírságot szab ki az NVB. Az országgyűlési választásokon a pártokat összesen 1,8 milliárd forintra bírságolták az időben le nem adott ajánlóívek miatt.

Az NVB már nyilvántartásba vette a Magyar Szocialista Pártot, a Magyar Republikánus Politikai Pártot, az Együtt – A Korszakváltók Pártját, a Modern Magyarország Mozgalom Pártot, a Párbeszéd Magyarországért Pártot, a Magyarországi Munkáspárt 2006 – Európai Baloldalt, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetséget, a Kereszténydemokrata Néppártot, a Demokratikus Koalíció pártot, a Tégy! Ne Tűrj Tovább! Pártot, az Összefogás Pártot, a Magyar Liberális Pártot, a Jobbik Magyarországért Mozgalmat, a Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártját, a Lehet Más a Politika pártot, a Zöldek Pártját, az Összefogás a Civilekért pártot, a Magyar Demokráciáért és Hazáért Pártot, az Alternatív Magyar Néppártot, a Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppártot, a Seres Mária Szövetségesei pártot, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség pártot, a Magyar Igazság és Élet Pártját, az Összefogás Magyarországért Pártot, A Haza Nem Eladó Mozgalom Pártot, az Európai Föderalista Pártot, a Vállalkozók Szövetsége a Reformokért pártot, a Magyar Gazdaság Pártot, a Magyarországi Cigányok Fóruma – Összefogás Magyarországért Pártot, az Új Magyarország Pártot, a Magyarországi Szociáldemokrata Pártot, a Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Pártot, a Szabad Magyarok Pártját, az Együtt 2014 pártot, valamint az Új Dimenzió Pártot.

Az EP-választást arányos választási rendszerben, listás szavazással rendezik.

A hazai baloldali pártok az április 6-ai súlyos vereséget követően a nyilatkozatok alapján úgy döntöttek, hogy az EP-választáson önállóan indulnak. Mint arról már korábban beszámoltunk, a Magyar Liberális Párt vezetősége úgy döntött, hogy a párt nem indul az EP-választáson – ezt az MLP ügyvivő testületének ülése után, április 9-én jelentette be Fodor Gábor. A pártelnök döntésük politikai okának nevezte, hogy bár többször is felkérte a baloldali összefogás pártjait, hogy tartsák meg, és ha kell, szélesítsék ki az európai parlamenti választásokra a korábbi együttműködést, erre nemet mondtak.

Az Origo arról írt, hogy Bajnai Gordon teljes erővel részt fog venni a most kezdődő EP-választási kampányban, egyelőre arról nincs döntés, hogy ő vezeti-e majd az Együtt–PM Szövetség listáját, de ha így is lesz, azt mondta, nem akar kimenni Brüsszelbe.

A kormányváltó erőket kívülről támogató Bokros Lajos 14 fős pártja nem adja fel. Újra indul az európai parlamenti választásokon. A Modern Magyarország Mozgalom elnöke, aki korábban az MDF színeiben jutott ki a testületbe, bízik benne, hogy a megmérettetéshez szükséges húszezer aláírást könnyedén összeszedik majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.