Vasárnap országgyűlési választás

A nem hivatalos eredmény éjjel ismerhető meg. Először szavazhatnak a külhoni magyar állampolgárok.

Kulcsár Anna
2014. 04. 05. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap reggel hat órakor a szokásnak megfelelően kinyitnak a szavazóhelyiségek, és megkezdődik a négy évente esedékes országgyűlési választás. A rendszerváltozást követően ez lesz a hetedik alkalom, amikor a szavazók a parlamenti képviselők megválasztásáért az urnákhoz járulhatnak. Az idei általános parlamenti választás sok szempontból hasonlít a korábbiakhoz, hiszen a legutóbbi években elfogadott jogszabályok csak részben újították meg a hazai választójogot. Továbbra is a német mintára bevezetett vegyes rendszer érvényesül: listára és egyéni jelöltekre egyaránt szavazhatnak a voksolók. Ebből következően mindenki két-két szavazólapot kap. Az egyiken a neki szimpatikus pártot jelölheti be, a másikon az egyéni képviselő személyére voksolhat.

Az új választójogi törvény a parlamenti képviselők számát 386-ról 199-re csökkentette. A 199 közül 106-ot egyéni választókerületből, 93-at pedig listáról küldhetnek az Országgyűlésbe a választópolgárok. A valamivel több mint nyolcmillió nagykorú jogosult a 106 egyéni választókerület 10 386 szavazókörében adhatja le voksait. A szavazatszámláló bizottságoknak 3–5 választott tagja van, munkájukat segítik a pártok delegáltjai, akik egyúttal ellenőrzik a folyamatot. A küldött tagok száma összességében meghaladja a negyvenezret.

A választási iroda az év elején postázta az értesítést arról, hogy a választói névjegyzékben szereplő címzettek mikor és hol élhetnek választójogukkal. Nagyon fontos, hogy a jogosultak ismét elővegyék és elolvassák az értesítőt, hiszen a választókerületek határai is módosultak, s előfordulhat, hogy nem a szokásos helyen kell megjelenniük.

A részvétel nem kötelező. Az államfő január 18-án döntötte el, az idei országgyűlési választást április 6-án kell megtartani. Újdonság, hogy a szavazás egyfordulós lesz. Aki tehát élni kíván a jogával, vasárnap reggel hat és este hét óra között hozhatja meg döntését, kiket szeretne látni a parlamentben.

Szavazni csak személyesen lehet, a választóknak tehát igazolniuk kell személyazonosságukat. Ezt érvényes igazolvánnyal vagy útlevéllel, esetleg jogosítvánnyal tehetik meg, de fel kell mutatniuk lakcímkártyájukat is. A személyazonosság igazolása és a névjegyzék saját kezű aláírása után vehetők át a bizottságtól a szavazólapok. Ezeken – főként a bal felső sarokban – hitelesítő pecsétnek kell szerepelnie. A szavazólapok a legtöbb helyen terjedelmesek lesznek, hisz azokon a szokásosnál több párt és egyéni jelölt neve szerepel. Az eligazodást könnyíti, hogy a szavazóhelyiségekben az iroda kifüggeszti a szavazólap nagyított változatát, így a jogosultak még azelőtt tájékozódni tudnak, hogy az urnákhoz járulnának. A szavazatszámláló bizottság szükség esetén elmagyarázza a szavazás módját. A választók a döntésüket önállóan hozzák meg.

A szavazófülke igénybevétele nem lesz kötelező. A választópolgár maga döntheti el, odabent adja-e le voksát, vagy a helyiség más részén tanulmányozza a szavazólapokat. Érdemes megemlíteni, hogy a Nemzeti Választási Iroda minden szavazókörbe eljuttat egy mobil szavazófülkét, hogy a mozgásukban korlátozott választók is megfelelő körülmények közt adhassák le szavazatukat. Alapelv a szavazás titkossága.

Az érvényes szavazatnak nélkülözhetetlen feltétele az iksz vagy a kereszt berajzolása. Érvénytelen ugyanis a szavazólap, ha a párt nevénél és emblémájánál, illetve az egyéni jelölt nevénél a karikában nem két egymást metsző vonal szerepel. Érvénytelen a voks akkor is, ha a szavazólapot nem töltik ki vagy több indulóra is szavaznak. Ajánlatos, hogy a szavazópolgár szükség esetén magával vigye a szemüvegét, hiszen az iratok alapos tanulmányozása a korábbinál is fontosabb lehet.

A szavazólapokat a jogosult borítékba helyezheti, és bedobja az urnába. Aki a szavazólap kitöltésekor hibázott, a szavazatszámláló bizottságtól új szavazólapot kérhet – a rontott példányt bevonják. Erre csak egyszer van mód.

A szavazás este hét órakor fejeződik be, de – a Nemzeti Választási Bizottság jogértelmező iránymutatása szerint – aki ebben az időpontban sorban áll, még leadhatja szavazatát. Fontos az is, hogy a szervezett, autóbuszos utaztatást a törvény tiltja. Az iránymutatás szerint azonban szomszédok, családtagok személyautón vagy kilencnél nem több utast szállító kisbusz segítségével együtt is elmehetnek a szavazókörbe.

Előfordulhat természetesen, hogy valaki a szavazás napján gyógykezelés, rokonlátogatás, üdülés miatt más településen tartózkodik. Ilyenkor – az új szabály szerint – átjelentkezéssel szavazhat. A korábbi rendszer szerint az érintettek kérelmet nyújtottak be a jegyzőhöz, majd igazolást kaptak arról, hogy törölték őket a helyi névjegyzékből. Az igazolással a jogosult megjelent a másik település szavazókörében, s ekkor felvették az ottani névjegyzékbe. Ezután következhetett a szavazás, mégpedig úgy, hogy a választópolgár az érintett szavazókör jelöltjeire voksolt. A megoldás visszaélésre adott alapot – ezt nevezték voksturizmusnak.

Az új rendelkezések szerint aki nem otthon, hanem egy másik magyarországi településen kíván szavazni, péntek délután négy óráig nyújthatott be kérelmet. A lakóhelye szerinti választási iroda törölte a névjegyzékből, egyúttal feltüntette annak a szavazókörnek a lajstromában, ahol voksolni kívánt. Igazolást tehát nem kapott, és vasárnap nem is kell regisztráltatnia magát. A szavazatszámláló bizottság a névjegyzékből tudni fogja, hogy milyen más helyekről érkeznek új választópolgárok. Az átjelentkezők szavazólapja az eredeti, vagyis a lakóhely szerinti képviselőjelöltek nevét tünteti fel. A szavazócédulát zöld borítékban kell elhelyezni, a borítékot pedig le kell ragasztani. A zöld boríték feltünteti az otthoni szavazókör számát is. A szavazatszámláló bizottság az urna lezárása után a zöld borítékot eljuttatja az állandó lakóhely szerinti szavazókörhöz, az ilyen voksokat a választást követő hatodik napon hozzákeverik a többi jogosult szavazólapjához. Ez a titkosságot is garantálja. Lapzártakor az átjelentkezők listája még nem volt teljes, de számuk országosan már meghaladta a százezret.

Idén is van rá lehetőség, hogy a mozgásukban egészségi állapotuk miatt korlátozott választópolgárok mozgóurna segítségével szavazzanak. Kérelmüknek legkésőbb péntek délután négy óráig kellett megérkeznie ahhoz a helyi választási irodához, amelyhez a névjegyzék szerint tartoznak. A kérelem a szavazás napján délután három óráig a szavazatszámláló bizottsághoz is benyújtható.

Az új rendelkezések szerint a hazai lakhellyel rendelkező, de külföldön dolgozó állampolgárok idehaza is szavazhatnak, vagy a kinti külképviseleten is leadhatják voksukat. A külképviseleti névjegyzékben megközelítőleg harmincezren szerepelnek. A legnagyobb érdeklődésre a választás napján Londonban és Münchenben lehet számítani, de vannak jelentkezők Szingapúrban, Tel-Avivban, Szentpéterváron és Havannában is. A szavazók a pártlistákra és saját itthoni lakhelyük jelöltjeikre húzhatják be az ikszet.

Változott a választójog abban is, hogy a tizenhárom hazai nemzetiség kedvezményesen parlamenti képviselethez juthat. Ez azt jelenti: elegendő, ha az egy mandátumhoz egyébként szükséges körülbelül nyolcvanezer szavazatnak a negyedét megkapják. A legtöbben a roma és a német nemzetiséghez tartózóként regisztráltatták magukat. A résztvevők számától függetlenül mindegyik közösség szószólót küldhet az Országgyűlésbe. A képviselők szavazati joggal, a szószólók tanácskozási lehetőséggel vehetnek részt az üléseken.

Most először szavazhatnak – mégpedig levélben – a parlamenti választáson a határon túl élő kettős magyar állampolgárok. Közülük több mint 190 ezer jelentkezőt vettek fel az erre a célra szolgáló névjegyzékbe. Szavazatukat a külhoniak csak pártlistákra adhatják le, egyéni képviselőt nem választhatnak. Becslések szerint a 199 mandátum közül egynek, de legfeljebb kettőnek a sorsát dönthetik el.

Az urnazárás után a szavazatszámláló bizottságok megkezdik a voksok ellenőrzését, a jegyzőkönyvek kiállítását. Az adatok 90-95 százalékának feldolgozása után várhatóan vasárnap éjjel a nem végleges eredményt nyilvánosságra hozzák. A részvételi adatokról napközben többször is tájékoztatást ad a választási iroda. A 106 egyéni választókerület eredményeit az ottani választási bizottságok állapítják meg, de álláspontjuk – a töredék szavazatok miatt – hatással lesz az országos végeredményre, a mandátumok alakulására. A listás eredményt a Nemzeti Választási Bizottság állapítja meg, legkésőbb a választást követő 19. napon, vagyis április 25-ig. A jogorvoslati határidőket is figyelembe véve ekkortájt közölhetik az idei országgyűlési választás végleges jogi eredményét. Közben megtörténik majd a 199 mandátum kiosztása is.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.