Hétszáz magyar katona teljesít szolgálatot külföldön, három földrészen, tizenkét országban. A missziókra idén az első negyedév végéig több mint 1,8 milliárd forintot költöttek el a Honvédelmi Minisztérium (HM) költségvetéséből. A szaktárca tájékoztatása szerint az elmúlt négy évben, illetve 2010 és 2014 első negyedéve között valamivel több mint 65,775 milliárd forintot költöttek el a Magyar Honvédség külföldi katonai szerepvállalására. A kiadások többek között tartalmazzák az állomány külszolgálati ellátmányát és járulékait, a külföldi kiadásokat, például az élelmezés, az elhelyezés, a készletbeszerzések, szolgáltatások igénybevételének árát, valamint a kontingensek hazai kiadásait, vagyis a Magyarországon beszerzett és kiszállított anyagok, eszközök költségét. A missziókra fordított adóforintok összege egyébként csökkenő tendenciát mutat, ennek mértékét befolyásolta, hogy éppen milyen katonai egységekre volt szükség Afganisztánban, a honvédség legnagyobb és legköltségesebb missziójában. Míg 2010-ben közel 16 milliárd forint ment el a honvédség külszolgálataira, addig 2011-ben 18,2, 2012-ben 16,2, 2013-ban viszont már csak 13,5 milliárdot költöttek el erre a célra.
A külföldi szerepvállalás a katonák számára az itthoninál kedvezőbb jövedelmeket is jelent. Ezt igazolja, hogy a missziós költségek legnagyobb százalékát személyi juttatásokra fordították, évente hozzávetőlegesen 7-8 milliárd forint ment el erre a célra. Dologi kiadásokra évi 5-6 milliárd forintot költenek. Nem kevés pénzt költött el az állam az elmúlt években ugyanakkor a nemzetközi szervezetek (a NATO és az EU) mellett működő egységekben, illetve egyéni beosztásban külföldön szolgáló katonákra. A nem kontingensekben katonai műveleteket végrehajtó külszolgálatosok 2014-ig csaknem húszmilliárd forintjába kerültek a honvédelmi tárcának. Jelenleg több mint száz jól felkészült katonánk dolgozik az ENSZ, az EU és a NATO központjaiban, parancsnokságain.
Idén egyébként egyelőre a misszióban lévő katonáink mintegy tíz százaléka az ENSZ, körülbelül harminc százaléka az EU, míg hatvan százalékuk a NATO-vezetésű békeműveletekben vesz részt. A honvédelmi vezetés továbbra is fenntartja az ezerfős úgynevezett „missziós ambíció szintet”. Ez azt jelenti, hogy vállalása alapján egy időben egyszerre potenciálisan ekkora létszámú békeműveleti felajánlást tud teljesíteni.
A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja.