Kérdés, hogy hülyét csinál-e magából az MSZP

Mesterházy Attila ügyesen taktikázott, szinte megoldhatatlan feladat elé állította pártja választmányát.

BL
2014. 05. 28. 9:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Népszabadság szerdai számában arról ír, hogy bár Mesterházy és az elnökség felajánlotta lemondását, pártjogilag ilyen lehetőség nincs, a választmány nem tudja leváltani az elnökséget. A testület így gyakorlatilag csak arról dönthet szombaton, hogy kitart-e az októberi tisztújítás mellett, vagy nem szavaz bizalmat az elnöknek. Viszont ez utóbbi is csak akkor vetne véget az elnökség mandátumának, ha ezt követően lemondanának. Ezt egyébként Mesterházy kilátásba helyezte.

Ez után – mint azt a pártelnök az ATV-ben elmondta – egy 45 napos tisztújítás következne. A június és a július viszont nem éppen ideális időpont erre – emelte ki a Népszabadságnak egy szocialista politikus.

Egy befolyásos frakciótag azt mondta a lapnak, hogy Mesterházy azzal teremtett volna tiszta viszonyokat, ha lemond vasárnap. Ez esetben ugyanis csak új elnököt kellett volna választani, az időigényes tisztújítás nélkül. Így lehetőség nyílt volna arra is, hogy a választmány kicseréljen néhány tagot a szinte kizárólag Mesterházy embereiből álló elnökségben, a párt alapszabálya szerint ugyanis ha az elnökségi tagok legfeljebb harmada mond le, a választmány jelölheti ki utódaikat. Ezt egyébként még mindig megtehetné Mesterházy, ezzel többen számolnak is a pártban.

Az MSZP egyik meghatározó politikusa viszont arról beszélt a Népszabadságnak: elképesztő naivitás azt hinni, hogy a döntően Mesterházyhoz hű tagokból álló elnökség ne mondana le a pártelnök bukása esetén. „Attila enyhén szólva nem könnyítette meg a helyzetet. Nincs jó megoldás” – mondta az egyik, a változásban érdekelt politikus. Szerinte a választmány hülyét csinál magából, ha elfogadja az elnökség maradását.

Az elnöknek kedden elküldte a selyemzsinórt a párt XIII. kerületi alapszervezete, de többek között Kovács László, Havas Szófia és Juhász Ferenc is keményen bírálta Mesterházyt, akinek a szombati választmány előtt csütörtökön a budapesti elnökség előtt lesz jelenése. A budapesti MSZP választási bizottságának elnöke szerdán úgy nyilatkozott, a fővárosi párttanácsban várhatóan annak lesz többsége, hogy a párt országos választmánya fogadja el a pártelnökség EP-választás utáni lemondását. Alexa György szerdán az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta, testületi döntés még nincs az ügyben, a budapesti párttanács csütörtökön vitatja meg a kérdést.

Természetesen minden magyar politikai elemző beszélhet hülyeségeket, azonban a tények szerint Bokros mandátuma elszállt, a szocik (meg sajnos a nácik) szinten maradtak, a zöldek szereztek két mandátumot, a Fidesz pedig bukott kettőt. Ez a magyar EP-választások mérlege európai szinten.  (Szanyi Tibor, Facebook)

Viszont felmerül a kérdés, hogy ki vállalná a párt vezetését, főleg úgy, hogy Mesterházy nem kíván távozni a többségében hozzá hű parlamenti frakció éléről. Török Gábor szerint a szocialistáknál jelenleg nincs alternatíva Mesterházy Attilára, de lesz olyan, aki a párt élére áll. Mint kifejtette: számukra az lenne a legrosszabb, ha minden a régi kerékvágásban menne tovább.

Kovács László volt pártelnök azzal a javaslattal állt elő, hogy egy testület vezesse a pártot. „Egy ütőképes átmeneti csapatra van szükség, amelynek tagjai mögött teljesítmény van, mindez kedvező hatást tenne a választókra” – mondta szerda reggel a TV2-n.

Szerinte a testületben benne kellene lennie annak a nyolc képviselőnek, aki az országgyűlési választáson egyéniben nyert, valamint a három volt pártelnöknek. Legyen tagja néhány olyan kimagasló egyéni teljesítményt nyújtó politikus – folytatta –, mint Kunhalmi Ágnes, aki majdnem megnyerte egyéni körzetét. Mellettük ott kellene lennie Botka Lászlónak és Veres Jánosnak is. Botka László választmányi elnöknek, a párt Csongrád megyei elnökének azért, mert ez a megye az egyetlen, ahol a Jobbik nem verte meg az MSZP-t. Veres János Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei pártelnöknek pedig azért, mert Nyírbátorban – szűkebb pátriájában – a Fideszt is megverte az MSZP.

Kunhalmi Ágnes neve egyébként a Bors információi szerint lehetséges pártelnökként is felmerült az MSZP-ben. Csakúgy mint Hiller Istváné, aki kész programmal érkezik a szombati választmányi ülésre. Botka Lászlót pedig már régóta emlegetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.