Mesterházy azonnali tisztújítást javasol

Mesterházy szerint a jövő és a változás üzenetét nem Lendvai és Kovács hordozza. Eközben a hírek szerint Botkával egyezkedik.

WL
2014. 05. 28. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialista politikus arra a kérdésre, miért nem a lemondást választotta párt országos elnöksége, azt mondta: stratégiai döntés, hogy mikor legyen a tisztújítás, ezért úgy ítélték meg, jobb, ha szombaton mindkét lehetőséget megvitatja a választmány, ugyanis mind a kettő mellett szólnak érvek. Így volt ez a négy évvel ezelőtti választási vereséget követően is, amikor végül előre hozták a kongresszust.

Mesterházy világossá tette, azonnali tisztújítást szeretne, és erre fogja biztatni a választmányt is. Szerinte ez azt üzenné a választóknak, hogy változtatni akarnak. Azt még nem döntötte el, újra indul-e az elnöki posztért, ám abban biztos, hogy ha igen, akkor lesz kihívója. Mesterházy pontosan tudja, hogy a teljes megújítást az jelentené, ha ő maga mondana le a pártelnöki posztról, mert ebben az esetben néhány hét alatt felállhatna az új irányító testület.

Az elnökség vállalta a teljes felelősséget a választási eredményért – jelentette ki a pártelnök. Ezért – válaszolta egy kérdésre – nem érti, hogy a XIII. kerületi MSZP-szervezet miért sürgeti állásfoglalásában a felelősség vállalását, szerinte ez megtörtént azzal, hogy mindenki felajánlotta a lemondását.

Kitért arra is, helytelenül járnak el azok a politikusok, akik nyilvánosan fogalmazzák meg bírálatukat. „A jövő és a változás üzenetét szerintem nem Lendvai Ildikó és Kovács László hordozza” – idézte Mesterházy Attilát a Nol.hu.

Kovács László egy testületi vezetésére vonatkozó ötletét Mesterházy úgy kommentálta: Kovácsnak egykori pártelnökként ismernie kellene a párt alapszabályát, ám láthatóan nem ismeri. „Csak olyan megoldást szabad választani, ami alapszabályszerű, ez nem ilyen, ezért ebben a formában egészen biztosan nem valósul meg” – fűzte hozzá.

Szerinte sok korábbi vezető politikus háttérbe szorult az elmúlt négy évben, és ma is úgy látja: ez helyes döntés volt, szükséges az MSZP megújításához. Mesterházy szerint megújították a pártot és annak szervezetét az elmúlt években, új politikusgeneráció vezeti az MSZP-t. Úgy folytatta: emberileg megérti azokat, akik ezt csalódottan vették tudomásul, de a közösség szempontjából helyteleníti, hogy – sokszor nevük elhallgatását kérve – bírálják a pártvezetést a sajtóban. „Az MSZP-nek a jövő felé kell fordulnia és nem a restauráció irányába” – hangoztatta.

Az Index szerdán arról írt, hogy már hét-nyolc nagyobb, hangadónak számító fővárosi kerületi MSZP-s szervezet nyilvánította ki véleményét írásos állásfoglalásban arról, hogy le kell-e mondania a Mesterházy Attila pártelnöknek. A vélemény egységes: le. Miután a XIII. kerület állásfoglalása nyilvánosságra került, a csepeli, a ferencvárosi, az újpesti, a III., az V. és a XVIII. kerületi, valamint a budapesti központi szervezet is gyorsan megírta a maga állásfoglalását.

A Népszabadság szerdai számában arról ír, hogy bár Mesterházy és az elnökség felajánlotta lemondását, pártjogilag ilyen lehetőség nincs, a választmány nem tudja leváltani az elnökséget. A testület így gyakorlatilag csak arról dönthet szombaton, hogy kitart-e az októberi tisztújítás mellett, vagy nem szavaz bizalmat az elnöknek. Viszont ez utóbbi is csak akkor vetne véget az elnökség mandátumának, ha ezt követően lemondanának. Ezt egyébként Mesterházy kilátásba helyezte.

Ez után – mint azt a pártelnök az ATV-ben elmondta – egy 45 napos tisztújítás következne. A június és a július viszont nem éppen ideális időpont erre – emelte ki a Népszabadságnak egy szocialista politikus.

Az ATV.hu információi szerint az MSZP elnöke és választmányi elnöke alkut kötött egymással, amely több párttársuk szemét is csípi. Eszerint Botka nem indul el a párt elnöki posztjáért, cserébe pedig gyakorlatilag az MSZP-vezérkar garantálja szegedi újraválasztását.

Botkát állítólag Lendvai Ildikóék győzködik – akiknek másik alternatívája Hiller István lehet –, azonban a szegedi polgármester, ha bele is vágna az elnökségért folytatott harcba, azt csak az őszi önkormányzati választások után tenné. Addig pedig szeretné megőrizni a jó kapcsolatot Mesterházyékkal és a jelenlegi vezetéssel – plusz a DK-val és az Együtt–PM-mel –, ugyanis Szeged megtartásához a teljes baloldal támogatására szüksége lehet majd az önkormányzati választásokon.

Szocialista körökben néhányan gyávának tartják ezért Botkát, azonban mások véleménye szerint a választmányi elnök egyszerűen csak realista.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.