Állami tulajdonba került a Táncsics-börtön

Az ingatlancserével fontos magyar történelmi emlékhely került vissza a magyar állam tulajdonába – mondta Fónagy János.

TK
2014. 06. 20. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyezmény értelmében a magyar állam tulajdonába került a Táncsics Mihály egykori börtönét is magában foglaló épület, továbbá egy XII. kerületi épület és egy másik ingatlan a Széchenyi rakparton. Cserébe Magyarország átadja a budapesti amerikai nagykövetség melletti két épületet, amelyeket saját költségén felújított.

Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára az eseményen kiemelte: az ingatlancserével fontos magyar történelmi emlékhely került vissza a magyar állam tulajdonába. A helyszín kiemelt jelentőségét az adja, hogy annak idején az épületben raboskodott több kimagasló történelmi személyiség, így Táncsics Mihály, Wesselényi Miklós, Batthyány Lajos és Kossuth Lajos – idézte fel. Hozzátette: jó, hogy az 1848-as forradalmat megértő amerikaiakkal tárgyalhattak az ingatlan sorsáról.

Az államtitkár emlékeztetett: George W. Bush amerikai elnök 2006-os budapesti látogatásakor kezdődött meg az ingatlancsere folyamata, amelynek most a végére értek. Akkor született meg az a megállapodás, amelynek értelmében a magyar állam felújít és átad két épületet az Egyesült Államoknak, az amerikai kormány tulajdonában álló három ingatlanért cserébe. Ezt a megállapodást 2007 szeptemberében írták alá, és a 2010-es kormányváltás után Orbán Viktor miniszterelnök és az amerikai nagykövet is megerősítette, hogy támogatja a cserét – közölte.

Mint mondta, a Szabadság téri beruházás határidőre és kivételes minőségben készült el, ami az MNV Zrt. és magyar állam sikere. Az épületcsere és a sikeres felújítás is bizonyítja, hogy „jó úton járunk”, és az állam is lehet jó gazda – vélekedett.

Fónagy János közölte: a visszakapott ingatlanok részben középületté válnak, részben pedig látogathatóvá teszik a nagyközönség számára.

Szalay-Bobrovniczky Vince, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a Táncsics-börtön 1848. március 15-én kulcsfontosságú események színhelye volt, és egyúttal az egész eseménysorozat szimbóluma lett. Akkor a szabadságért, az első generációs alapjogokért, a polgárosodásért állt ki Pest népe, amit a forradalomban fogant amerikai nemzet megért – mutatott rá.

Kijelentette: a magyar–amerikai kapcsolatok a közös érdekeken és értékeken alapulnak, megingathatatlanok. Szimbolikus jelentősége van annak, hogy éppen az amerikaiakkal állapodtak meg az ingatlancseréről, azzal a nemzettel, amely a legtöbbet tesz más népek szabadságáért, és egy olyan épületet kap vissza a magyar állam, amely a szabadság eszményéhez köthető, miközben az Egyesült Államok a Szabadság téren kap ingatlanokat – fogalmazott.

André Goodfriend elmondta: az, hogy az amerikai nagykövetség megkapja a Szabadság téri épületeket, és így egy helyen összpontosul a külképviselet munkája, növeli a nagykövetség hatékonyságát, csökkenti a költségeket és növeli a dolgozók biztonságát.

Az Egyesült Államok örömmel adja vissza a Táncsics-börtönt a magyar nemzetnek, hiszen tisztában van azzal, milyen fontos a magyaroknak, hogy visszakaphatják az épületet – közölte. Úgy vélte, olyan értékeket képvisel az épület, amely jól jellemzi a magyar–amerikai kapcsolatokat: a szabadságot, a polgárok felelősségvállalását és a jogot, hogy a rossz ellen felemelhetik a szavukat.

Márton Péter az eseményen hangsúlyozta: az ingatlancsere, amely a kisebb megtorpanások ellenére is folyamatos volt és a 2010-es kormányváltás után felgyorsult, most befejeződött. Az MNV Zrt. koordinálta a Szabadság téri épületek felújítását, és ezzel bizonyította, hogy nemcsak az állam vagyonának jó gazdája, hanem egyenrangú a piaci partnerekkel is.

Az MSZP szerint a Magyarország és az Egyesült Államok közötti épületcseréről szóló megállapodást még a szocialista kormány hozta tető alá, a Táncsics-börtönről most aláírt egyezség már csupán az abban foglaltak megvalósulását rögzíti.

 

Veres János, az ingatlancseréről az eredeti megállapodást végigtárgyaló és megkötő volt pénzügyminiszter az MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozza, „nagyon nem helyes, ha a mások által kitaposott utat a sajátjaként dicséri valaki”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.