Czunyiné Bertalan Judit úgy fogalmazott: a tanügyigazgatás „nem alszik” a nyári szünetben sem, hiszen ahhoz, hogy egy nyugodt tanév kezdődhessen, meg kell teremteni a feltételeket. Hozzátette: az államtitkárság, a tankerületek és a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) is azon dolgozik, hogy „minden olyan problémát megoldjunk a tanévkezdés előtt, ami előfordulhat”, akár a tankönyvellátásról, akár az intézmények működtetéséről legyen szó.
Cser-Palkovics András (Fidesz–KDNP), Székesfehérvár polgármestere, az MJVSZ alelnöke megnyugtatónak nevezte, hogy az államtitkár által elmondottak szerint a tankönyvellátás biztosított lesz a tanév kezdetére, ahogy azt is, hogy az egyeztetések alapján az intézményfelújításokban is előrébb tudnak lépni.
Hangsúlyozta: a Lázár János miniszterrel folytatott pénteki és az államtitkárral folytatott szombati egyeztetés alapján is „nyugodtan mondhatjuk, hogy megtaláljuk közösen a megoldást – figyelembe véve a 2014 és 2020 közötti EU-s forrásokat is –, hogy az intézmények felújítása tekintetében is előre tudjunk lépni a következő esztendők során. Ez mindenkinek a közös érdeke, és különösen igaz ez, ha köznevelési intézményekről van szó” – jegyezte meg a szövetség alelnöke.
A közgyűlésnek otthont adó város képviseletében Szita Károly (Fidesz–KDNP), Kaposvár polgármestere, az MJVSZ társelnöke a szakképzés nagyobb támogatásának szükségességét emelte ki. Azt mondta, e tekintetben is nagyon fontos volt az államtitkárral folytatott konzultáció, hiszen tudható, hogy a szakképzés rendszere megváltozik. A helyi szakiskolák igazgatóitól hallottakra hivatkozva – miszerint a szakképzés „maradványelven működik” és sok esetben most már nemcsak a multik, hanem a kis- és középvállalkozások fejlődésének gátja is a megfelelő szakemberhiány – a polgármester jelezte: az MJVSZ ezen a téren is felajánlotta a partnerségét.
Czunyiné Bertalan Judit kérdésre válaszolva kijelentette: „az életpályamodell alkalmas és jó eszköz a pedagógusok erkölcsi és anyagi elismerésére”. Megjegyezte, ahhoz, hogy a pedagóguspálya megbecsülése még jobb legyen, nyilván lehet még valamit hozzátenni a rendszerhez, de ez a rendszer így képes elérni azt a célt, amiért bevezették.
Szita Károly ugyancsak kérdésre válaszolva elmondta: mivel jelenleg a szakmai irányítás az államtitkárságé, ugyanakkor a megfelelő körülmények biztosítása az önkormányzatok felelőssége, az új európai uniós források felhasználásához a Megyei Jogú Városok Szövetsége az államtitkár hathatós segítségét kérte, hogy egy rendszerezett, nagyon intenzív felújítási program indulhasson el az oktatási intézményekben.