A Baloghhoz köthető, az Egyesült Államokban bejegyzett Children Cancer Foundation 2012-ben írt alá együttműködési megállapodást a New York-i intézménnyel. Ebben a felek megállapodtak arról, hogy a magyarországi Gyermekrák Alapítvány Amerikában alapított szervezetén keresztül lehetőséget keresnek, hogy rákban szenvedő magyar gyermekeket az Egyesült Államokban juttassanak kezeléshez, illetve mindkét országban közös rendezvényekkel segítsék őket.
Lapunk kérdésére a Roswell Park Cancer Institute közölte, nem részesítettek egészségügyi kezelésben olyan gyermekeket, akiket Baloghék alapítványa közvetített ki Magyarországról.
Az intézmény szóvivője szerint az elmúlt két évben körülbelül három páciens kezelése ügyében egyeztettek az alapítvánnyal. Azonban valamennyi esetben arra a közös megállapításra jutottak, hogy a gyermekek megfelelő kezelésben részesülnek otthonukhoz közelebb.
Ismert, hasonló együttműködési szerződést kötött a Gyermekrák Alapítvány amerikai szervezete a Délnyugat-floridai Gyermekkórházzal, szintén 2012-ben. A floridai intézmény is azt jelezte megkeresésünkre, hogy egyetlen gyermek sem érkezett hozzájuk Magyarországról az elmúlt több mint két évben az alapítvány közvetítésével. A válaszok azért különösek, mert mindkét amerikai intézménnyel kötött szerződés fénymásolata szerepelt abban a Balogh István által a sajtónak készített összefoglaló anyagban, amellyel bizonyítani kívánta alapítványa tevékenységét, és hogy korábban alaptalanul támadta a média.
Az újabb tények ismeretében lapunk megkereste Baloghot, aki azt mondta: a megállapodás nem azt jelenti, hogy az alapítvány az elmúlt két évben ki tudott volna küldeni gyerekeket az Egyesült Államokba. Ez a kinti fogadó kórháztól, valamint az itteni orvos javaslatától függ. – Mi a lehetőséget teremtettük meg – mondta.
A Gyermekrák Alapítvány vezetője hangsúlyozta, nagyon komoly munkát végeznek azért, hogy a gyermekek gyógyulási esélyeit javítsák, és az az Egyesült Államokban sokkal jobban működő kórházakban megtörténjen. – De ha egyszer a kinti kórház nem tudja fogadni a gyermeket, abban az esetben nem tud kimenni a gyermek – szögezte le. A New York-i kórháznál azonban azt mondták, fel sem merült, hogy kapacitás hiányában nem tudták volna fogadni a gyermekeket. Arra a kérdésre, hogy mi szükség egy olyan megállapodásra, amelyet nem használnak ki, Balogh úgy reagált, honnan tudjuk, hogy holnap vagy egy óra múlva nem lesz-e rá szükség. Mint kifejtette, egy szóval sem mondták, hogy gyermekeket utaztattak volna ki.
A teljes cikket a szerdai Magyar Nemzetben olvashatja.