Választás 2014: ez volt a baloldal bukásának legfőbb oka

A balliberálisok a korábbi voksolásokkal szemben nem taroltak a budapesti lakótelepeken.

Kovács András
2014. 06. 29. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Budapesten belül különböző státusú lakóhelyeket vizsgáltunk, mert az a hipotézisünk, hogy a társadalmi helyzet hatással van a választói magatartásra” – mondta el Ignácz Károly egy a közelmúltban tartott, a 2014-es országgyűlési választásokat értékelő konferencián a Politikatörténeti Intézetben. A szakember az által bemutatott térképeken a budai villanegyedeket, Buda belső részét, a belvárosi területeket, a külvárosokat, az ipari negyedeket, a lakóparkokat és a lakótelepeket vizsgálta meg. Az MNO e térképek alapján elemzi a mögöttünk hagyott két választás fővárosi tanulságait.

A részvétel szempontjából a budai villanegyedek végezték az élen, de nagyon nagy arányban voksoltak a Pók utcai lakótelepen, Újlipótváros belső részén, valamint a tizenhatodik kerület déli részén lévő családi házas övezetben. A legalacsonyabb aktivitást a külső józsefvárosi területeken, Ferencváros középső részén, a régi ipartelepeken, Csepelen, és Dél-Újpesten regisztrálták, ahol a részvételi arány sok esetben nem érte el a 60 százalékot sem. Ha az elmúlt évtizedek budapesti aktivitási arányait megnézzük, akkor kísérteties a hasonlóság.

A vizsgált budai szavazókörökben egyértelmű volt a Fidesz–KDNP fölénye a 2014-es országgyűlési voksoláson, a pártszövetség a listás szavazatok alapján 45,6 százalékot összesített, szemben a 38,5 százalékos budapesti átlaggal. Érdekesség, hogy a jobbközép kormánypárt a górcső alá vett budai szavazókörökben még az országos átlagánál (44,9 százalék) is jobb eredményt ért el. Az európai parlamenti választáson a Fidesz–KDNP ugyanezekben a szavazókörökben 49,9, Budapesten pedig 43,7 százalékot ért el. Egyértelműen látszik, hogy a jobboldal megőrizte 1990 óta meglévő dominanciáját a budai szavazókörökben, amelyek főként az első, második kerületet, a Gellérthegyet és a tizenkettedik kerületet fedi le.

A budai oldalon nem meglepő módon messze 5,4 százalékos országos átlaga fölött szerepelt az LMP az országgyűlési voksoláson 10,8 százalékkal, a Jobbik itt realizált 6,4 százalékos támogatottsága finoman szólva is gyengének számít, ha az ország többi részével vetjük össze. A május 25-ei európai parlamenti választáson annyi változást láthattunk, hogy bár a Jobbik és az LMP hasonló eredményt ért el, mint az országgyűlésin, az Együtt–PM Szövetség komoly áttörést ért el. A bajnaista párt a vizsgált a budai szavazókörökben 15,2 százalékot ért el, ami több mint két százalékponttal volt magasabb, mint a fővárosi átlagos eredménye.

Ignácz Károly a belvárosi szavazókörök közül kiemelten foglalkozott az ötödik és a nyolcadik-kilencedik kerület belső részeivel és Újlipótvárossal. A Belvárosban, valamint Belső-József- és Ferencvárosban a budai részekhez hasonlóan a Fidesz–KDNP és az LMP budapesti átlaga fölött szerepelt az országgyűlési voksoláson, a baloldal pedig az alatt. Újlipótvárosban nagyjából ezzel ellentétes eredményt láthattunk, mivel ott a baloldali összefogás több mint 50 százalékos listás eredményt ért el, a Fidesz–KDNP-nek pedig a 30 százalékot sem sikerült összesítenie.

Az európai parlamenti választáson sem sokat változtak a szavazati eredmények, de mindenképpen figyelemre méltó volt az Együtt–PM és a Demokratikus Koalíció újlipótvárosi szereplése. A bukott miniszterelnökök által irányított alakulatok a tizenharmadik kerület déli részén együttesen a szavazatok közel 40 százalékát szerezték meg, így bár a jobbközép kormánypártok örülhettek a relatív első helyüknek, a mögöttünk hagyott két választás alapján óriási eredmény lenne a részükről, ha ősszel legalább egy egyéni önkormányzati körzetet meg tudnának nyerni.

Mindenképpen érdemes szemügyre venni a fővároson belül a munkástelepek és munkásnegyedek választási eredményeit, annak ellenére hogy a leadott érvényes szavazatoknak csupán egy százaléka érkezett innen. A korábbi évtizedekben az MSZP számított dominánsnak ezeken a területeken, de a 2014-es országgyűlési választáson a Fidesz–KDNP-nek sikerült a voksok több mint 39 százalékát megszereznie. Érdekesség, hogy a baloldali összefogásnak csupán 31 százalékot sikerült összesítenie, amivel még a fővárosi átlagát sem érte el. A munkásrészeken – szemben a főváros nagy részével – nagyon jól szerepelt a Jobbik, közel 17 százalékot összesített a radikális párt.

Ugyanezeken a területeken a május 25-ei EP-választáson is a kormánypártok diadalmaskodtak, a szavazatok több mint 46 százalékát begyűjtve. A Jobbik ismételten budapesti átlaga fölött szerepelt a vizsgált szavazókörökben, és érdekes módon az MSZP is, ami azt mutatja, hogy ezeken a részeken a szocialista párt még valamennyire képes volt megőrizni a korábbi híveinek egy részét.

A korábbi országgyűlési választásokon Budapesten minden esetben a lakótelepek szavazási hajlandósága döntötte el az adott választókerület politikai erőviszonyait. 1990-ben inkább az SZDSZ, 1994-et követően pedig egészen 2010-ig az MSZP volt domináns pozícióban. A 2014-es országgyűlési választás ebből a szempontból is meglepetést hozott, mivel előzetesen sokan arra számítottak, hogy Budapest e részein a baloldali összefogás elsöprő győzelmet fog aratni, hasonlóan 2002-höz és 2006-hoz.

Ezzel szemben elmaradt a baloldali áradat, mivel a pártszövetség összességében csupán 38,7 százalékot ért el, míg a Fidesz–KDNP 34,6 százalékot. A kormánypártok nagy meglepetésre győztek a rákoskeresztúri lakótelepen, s nagyon szoros eredményt értek el Békásmegyeren és Újpalotán a baloldallal szemben. A kormányváltók a legnagyobb arányú sikereiket a Füredi úti és a Fiastyúk utcai lakótelepen érték el, ahol a szavazatok több mint 40 százalékát érték el. Az elégedetlenek szavazatának egy jó részét a Jobbik gyűjtötte be a lakótelepeken, a radikális párt összességében 14,9 százalékot ért el, ami lényegesen jobb volt, mint a 12,1 százalékpontos fővárosi átlaga.

Az EP-választáson a Fidesz–KDNP némileg javított a nagy lakótelepeken: 39,5 százalékot ért el, az MSZP, az Együtt–PM és a DK pedig együttesen 41,5 százalékot. A baloldal megosztottsága miatt az összes lakótelepen a kormánypártok győztek, a legjobban a Fehérvári úton, a leggyengébben a Fiastyúk utcai lakótelepen szerepeltek. Az Együtt–PM a Pók utcai lakótelepen tarolt 16,8 százalékkal, a DK a kelenföldi lakótelepen szerepelt a legjobban, ahol 15,8 százalékot szerzett, a szocialisták pedig a Fiastyúk utcában, 22,7 százalékot összesítve.

Végezetül az elmúlt években épült lakóparkok támogatottsági viszonyait érdemes megnézni. A Fidesz–KDNP itt 38,7 százalékot kapott az áprilisi választáson, ami gyakorlatilag ugyanannyi volt, mint a fővárosi átlag. Az új építésű lakóházakban kiemelkedően szerepelt az LMP, mivel 13,1 százalékot sikerült összesítenie, míg budapesti átlaga csupán 8,9 százalék volt. A lakóparkokban nem meglepő módon a Jobbik nem tudott jelentős szavazórétegeket maga mellé állítani, csupán 9,4 százalékot kapott.

Az európai parlamenti választáson sem változott érdemen e szegmens támogatottsági viszonya. A Fidesz–KDNP győzedelmeskedett, azonban az LMP mellett az Együtt–PM kiemelkedő eredményt ért el. A bajnaista párt a lakóparkokban 18,2 százalékot kapott, míg fővárosi átlaga 13,1 százalék volt. A DK és az MSZP még a 10 százalékot sem érte el Budapest új építésű részein. A Jobbik május végén sem volt vonzó alternatíva a lakóparkokban élők számára.

Összességében Budapest példáján nagyon jól látszik, hogy a szavazói viselkedés a hasonló státusú helyeken viszonylagos egységet mutat. Budán teljesen egyértelmű a Fidesz–KDNP és az LMP fölénye, a lakótelepeken pedig a baloldal, bár nagyon komoly veszteségeket szenvedett 2006 óta, győzelemmel zárta a mögöttünk hagyott országgyűlési választást. Másrészt a szavazási hajlandóságok állandósága is jól látható a fővárosban: Budán 1990 óta egyszer sem tudott győzni a baloldal, Újlipótvárosban pedig a jobboldal nem tud labdába rúgni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.