– A Pásztor-ügy már ott tart, hogy a DK-s Eörsi Mátyás romabűnözést, lényegében cigánybűnözést emleget. Mit szól ehhez?
– Megdöbbentő, ahogy a baloldal a miskolci polgármesteri szék reményében a saját identitását tagadja meg. Mi, liberálisok az első pillanatban a leghatározottabban elutasítottuk, hogy Pásztor Alberttel az ellenzéki, baloldali pártok közösséget vállaljanak, s egyértelművé tettük azt is, hogy nem veszünk részt a DK hét végi tüntetésén, amíg nem tisztázzák a viszonyukat Pásztorhoz. Azóta sajnos tisztázták, így lehetetlen számunkra, hogy részt vegyünk a rendezvényükön. A bűnözést nem lehet faji alapon kategorizálni, a jelek szerint ez a kérdés vízválasztó az ellenzéki pártok között.
– A DK, az MSZP és az Együtt– PM helyi szervezete egyértelműen beállt Pásztor mögé, míg az Együtt országos vezetése elhatárolódott tőle. Az Együtt részéről hogyan lehetne feloldani ezt az ellentmondásos helyzetet?
– Bár helyes döntés volt, de az Együtt országos vezetésének nem elég elhatárolódnia, hanem lépéseket kell tennie a helyi szervezet irányában. Ha mégis kitartanak Pásztor mellett, akkor világossá kell tenni a számukra, hogy ez nem az Együtt politikája, s innentől kezdve a szervezet nem az Együtt része.
– A kialakult helyzet miatt a Liberálisok önálló jelöltet állítanának?
– Helyi embereinknek több javaslatuk is van, de az az igazság, hogy nem mostanra terveztük a jelöltállítást, amit ezért igyekszünk előbbre hozni.
– Ha ez mégsem sikerülne, a miskolci liberálisoknak kire kellene szavazniuk?
– Egy dologban biztos vagyok: Pásztor Albertre és a Jobbik jelöltjére sem lehet szavazni.
– A Liberálisok hol tartanak az önkormányzati választásra való felkészülésben?
– Alapvetően önállóan készülünk, de nyitottak vagyunk az együttműködésre. Ezt a választójogi törvény teszi szükségessé, amely alapján így lehet eredményesnek lenni. Jelenleg százhetven képviselő és tizennyolc polgármesterjelöltünk van Budapesten, és vidéken is folyamatosan dolgozunk.
– Mennyi esélyt lát a baloldali ellenzéki pártok együttműködésére?
– Az idő vészesen fogy, legkésőbb augusztus közepére világosan kellene látni, mit is akarunk. A közös főpolgármester-jelölt személyéről viszont mindenképpen meg kellene egyezni. Tarlós István a jelek szerint ugyanis egyre előnyösebb helyzetben van. A sajtóban elhangzott nevek jelentős részéről kiderült, hogy nem alkalmas, vagy ő maga nem vállalja a feladatot. Szerintem van olyan személy, aki mögé oda lehetne állni, de hogy a többiek is így gondolják-e, azt nem tudom. A baloldali pártok között zajlik egy vetélkedés, aminek legutóbbi eredménye az volt, hogy az EP-választáson a Jobbik lett a második legeredményesebb párt.