„Az Együtt–PM Szövetség sajnálattal veszi tudomásul, hogy a Magyar Szocialista Párt nem fogadta el azt a megállapodást, amelyben a Demokratikus Koalícióval együtt a három politikai erő a múlt héten a fővárost érintően megegyezett az őszi önkormányzati választáson való koordinált indulásról. Az Együtt–PM így önállóan indul Budapesten, és önállóan köt kerületi szintű megállapodásokat” – írja keddi sajtóközleményében a pártszövetség.
Az ellenzéki alakulat sajnálatosnak tartja, hogy a szocialisták döntésének következtében olyan helyzet állt elő, amely nem jelent jó megoldást minden budapesti kerületet illetően. Úgy vélik, az MSZP lépése veszélybe sodorta az ellenzéki erők fővárosi megerősödését, és általuk nyerhetőnek tartott kerületekben több ellenzéki jelölt is indul majd a Fidesz jelöltjeivel szemben.
Megjegyzik azt is, hogy továbbra is Falus Ferencet támogatják majd a fővárosi főpolgármesteri címért induló küzdelemben.
A történtek után a 168 óra megkérdezte Falust, aki azt mondta a lapnak, hogy továbbra is csak úgy vállalja a megmérettetést, ha mindhárom párt közösen jelöli, együtt támogatja.
Szigetvári Viktor, az Együtt-PM ügyvezető társelnöke a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában kommentálta a döntésüket. Hangsúlyozta: a kerületekben akadt el a megállapodás, „mert az MSZP nem tudta a megállapodáshoz szükséges feltételeket megteremteni néhány kerületben”.
„Biztos vagyok benne, hogy mi nem méltánytalanságot kértünk. Ez nem egy-két önkormányzati választókerületről szólt, ez arról szólt, hogy mi olyan partnerekkel szeretnénk együttműködni, Budapest, a kerületek jobbítása érdekében, akik tartják az adott szavukat” – emelte ki a politikus, majd hozzátette: úgy érezték, hogy „a pénztártól való távozás után a Magyar Szocialista Párt pontról pontra próbálta egyoldalúan felülírni a megállapodást”.
Juhász Péter kedden kora délután az ATV-nek azt mondta, hogy az Együtt–PM döntésének köszönhetően nem lesz átfogó budapesti megállapodás, de esetenként helyben koordináltan vagy együtt indulhatnak. A politikus szerint ők folyamatosan gesztusokat tettek, azonban az MSZP vezetői nem azt a megállapodást vitték be testületeik elé, amelyről az egyeztetéseken szó volt, és így nincs értelme összefogni. Az ATV kérdésére, hogy ez háború-e, azt felelte: „Igen, ez az! Ezt a háborút az MSZP robbantotta ki.”
A politikus szerint nagyon sok kerületben az eddig megszületett megállapodás érvényben fog maradni, de előfordulhat, hogy az előzetes megállapodásokkal szemben például Újpesten vagy Újbudán az Együtt–PM indít majd polgármesterjelöltet, akár a szocialista jelölttel szemben is.
Hosszas huzavona után pénteken úgy tűnt, engedtek a fővárosi szocialisták a kisebb baloldali pártok nyomásának. Az akkori Kunhalmi-bejelentés szerint az MSZP budapesti küldöttei nemcsak a kerületek felosztásába mentek bele, de hajlandók beállni Falus Ferenc mögé, így a volt tiszti főorvos lesz a baloldal közös főpolgármester-jelöltje.
A szocialisták egyelőre azonban keddig sem írták alá a hétfő éjféli határidő lejárta ellenére az Együtt–PM Szövetséggel és a Gyurcsány-párttal kötött megállapodást. Az Index információi szerint a budapesti MSZP vezetése még hétfőn este is tárgyalt azokkal a kerületekkel, amelyek pártszervezetei önhatalmúlag módosították a pénteken aláírt paktumot.
Az Együtt kedden bejelentette, hogy Debrecenben is önállóan indul az októberi választáson. „Meggyőződésünk, hogy az Együtt – A Korszakváltók Pártjának egyik legfontosabb feladata, hogy hiteles, elvek és nem korrupciós, egyszemélyi érdekek mentén működő ellenzéki pártot kell megteremtenie – írták. – Szakítani kell azokkal a rossz kompromisszumokkal, amelyek eddig minduntalan megakadályozták a közélet megújulását.” Így az Együtt jelöltjei választható erőként jelennek meg egész Debrecenben, mind a 24 választókerületben, és a párt önálló kompenzációs listát is állít – tették hozzá. Céljuk az is, hogy minél több nő és fiatal legyen aktív résztvevője a magyar, a helyi politikai életnek, ezért az Együtt debreceni jelöltjeinek harmada fiatal, és több mint negyede nő – ismertették.
Ötpárti szövetség Nyíregyházán
Változást Nyíregyházáért elnevezéssel pártszövetséget alakított az októberi önkormányzati választásra az MSZP, az Együtt–PM, a Demokratikus Koalíció, a Függetlenek Egyesülete és az Összefogás Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Felemelkedéséért Szövetség Nyíregyházán – az erről szóló megállapodást kedden írták alá az ellenzéki pártok képviselői a szabolcsi megyeszékhelyen. Nagy László, az MSZP városi elnöke az aláírással egybekötött sajtótájékoztatón elmondta, a választási együttműködés keretében az öt párt közös polgármesterjelöltet, illetve képviselőjelölteket állít és közös programmal készül az őszi voksolásra. A polgármester, valamint a képviselőjelöltek személyét jövő hétfőn jelenti be a pártszövetség – tette hozzá a szocialista politikus.
A vita lényegében két tizenharmadik kerületi, négy tizennegyedik kerületi és egy harmadik kerületi önkormányzati körzetről szól a portál értesülései szerint. Az Index úgy tudja, hogy Gyurcsány Ferenc és Szigetvári Viktor pártjaiban nem is azon akadtak ki, hogy néhány, önmagában nem túl jelentős önkormányzati képviselői körzetet elvettek tőlük, hanem azon, hogy véleményük szerint a fővárosi MSZP nem tartja az adott szavát, nem ura a saját helyi szervezeteinek, és közben a nyilvánosság előtt úgy tesz, mintha semmi nem is történt volna.
A Magyar Nemzet keddi számában arról írt, hogy a szocialista párt lehet az összefogás legnagyobb vesztese. Már olyan hangok is vannak, amelyek megkérdőjelezik Kunhalmi Ágnes budapesti elnök pozícióját. A lap úgy tudja, hogy már a Jókai utcában is többen fogalmaztak meg kritikát a fővárosi vezetéssel szemben. Meghatározó az a vélemény is, hogy Kunhalmi médiaszereplései nem érik el a megfelelő színvonalat.