Ma hozza meg a várt döntést a Magyar Szocialista Párt küldöttértekezlete arról, hogy a szocialisták is elfogadják-e a Gyurcsány Ferenc-féle Demokratikus Koalícióval (DK) és a Szigetvári Viktor által vezetett Együtt–PM-mel kötött közös megállapodást a fővárosi önkormányzati választási együttműködésről.
Habár forrásaink szerint a küldöttértekezlet várhatóan rábólint a megállapodás aláírására, továbbra is vannak olyan kerületi MSZP-sek, akik kitartanak annak elutasítása mellett, és leszögezték: nem hajtják végre az egyezséget. Többen is aggódnak amiatt, hogy ez milyen következményekkel járhat, és mennyiben befolyásolhatja a szövetségesekkel való, amúgy sem felhőtlen viszonyt. A renitens kerületek közül főképp a Steiner Pál által vezetett belvárosi és a Tóth Csaba-féle zuglói szervezetről lehet hallani. A belvárosban az egyezség értelmében az Együtt–PM-es Juhász Péter indulna, ám Steiner ezt nem akarja elfogadni. Úgy tudjuk, a korábbi országos és fővárosi pártvezetéstől ígéretet kapott arra, hogy ő lesz a polgármesterjelölt, ezért is nem került rá az országgyűlési választáson a pártok közös listájára.
Zuglóban ugyancsak azt nem tudják elfogadni a helyiek, hogy a megállapodás szerint az Együtt–PM-es Karácsony Gergely lenne a polgármesterjelölt. Vannak azonban rajtuk kívül is lázongók. Kőbányán az MSZP eddigi polgármesterjelöltje, Somlyódy Csaba sem akar beletörődni, hogy a DK indíthatná a kerületvezetőt, de Havas Szófia, a Budapesti Központi Pártszervezet elnöke is éles kritikájának adott hangot. A Hír TV Magyarország élőben című műsorában szerda este diktátumról beszélt, szerinte egyáltalán nem volt korrekt a tárgyalási eljárás. Falus főpolgármesteri jelölése kapcsán pedig eleve bukásról beszélt.
Jól jelzi a hangulatot, hogy Szanyi Tibor, az MSZP európai parlamenti képviselője a Klubrádióban egyenesen arról beszélt: javasolni fogja, hogy az MSZP-t elhagyók ne lehessenek közös jelöltek. – Mert hovatovább ez a marha nagy divat, hogy elmegy tőlünk valaki, aki esetleg nálunk kevésbé volt sikeres, átmegy a DK-ba, átmegy az Együttbe, majd visszajelentkezik hozzánk közös jelöltnek – mondta. Nyilatkozatának apropóját az adja, hogy a DK ötből négy polgármesterjelöltje – Gy. Németh Erzsébet, Élő Norbert, Hajdú László és Horváth Gyula – is egykoron az MSZP tagja volt. Ötödik jelöltjüket, a VII. kerületben a tervek szerint elinduló Farkas Ferencet pedig az egykori, már jogerősen is elítélt Hunvald Györgyhöz lehet kötni.
Mindettől függetlenül a keddi budapesti párttanács éjszakába nyúló ülésén is kritikákat megfogalmazó politikusok többségét az elmúlt két napban – szocialista forrásaink szerint – sikerült meggyőzni. Állítólag az együttműködést eddig elutasítók is belátták: jobban járnak a másik két párttal koordinált választási indulással, mintha az MSZP önállóan méretné meg magát. Többek szerint ugyanis az együttműködés segíthet abban, hogy az önkormányzati választásokat követően, a mély válságát élő szocialista párt egyáltalán talpon tudjon maradni. Amennyiben ugyanis önállóan indulnak ősszel, a korábbiaknál is súlyosabb kudarc várna az MSZP-re és egyre inkább felerősödhetnek a párton belül is azok a hangok, amelyek szerint elkerülhetetlen a Gyurcsányékkal való egyesülés. Viszont ha a koordinált indulással több MSZP-s is polgármesteri poszthoz jut (a pártban legalább négy, de inkább több kerületvezetővel számolnak), akkor továbbmehetnek az önálló baloldali politizálás útján.
Több szocialista forrásunk azt is az együttműködés melletti érvként hozta fel, hogy a balliberális média, illetve véleményformálói kör biztosan az MSZP-t okolná, ha a megállapodás elmaradása miatt a baloldali kis pártok külön-külön, előre megjósolhatóan súlyosan elbuknának az októberi választáson. Ennek előjelei már látszódnak, a balliberális média látványosan támadta és önjárónak mutatta be Horváth Csabát, aki szinte a végsőkig kitartott saját főpolgármester-jelölti ambíciója mellett, és egészen tegnapig nem volt hajlandó hivatalosan visszalépni Falus Ferenc javára. Tegnap azonban Facebook-oldalán jelentette be, hogy támogatja Falus Ferencet, és megad neki minden segítséget. Azt ugyanakkor megjegyezte, hogy szerinte a teljes közös indulás lett volna az ideális, ám a héten tudomásul kellett venniük, hogy az együttműködésnek egy – mint írta – kevésbé erős, de egyetlen elérhető módja a koordinált indulás. – Október 12-én az önkormányzati választáson derül majd ki, valóban ez volt-e a győzelemre vezető kompromisszum – utalt aggályaira.
Horváth Csaba várhatóan a II. kerületben indul majd a polgármesteri posztért, és a szocialisták kompenzációs listáját fogja vezetni. Információink szerint a jelölőbizottságukban és a budapesti elnökségben előzetesen konszenzus volt erről, ahogyan arról is, hogy a listán Horváth után Trippon Norbert és Gajda Péter következzen.
Falus Ferenc egyébként szinte biztosan közös jelölt lesz, amint a szocialisták is zöld jelzést adnak a megállapodásnak. A volt országos tiszti főorvos egyébként közösségi oldalán még ma is büszkén hirdeti a parlamenti választások után a 168 Órának adott interjúját, amelyben úgy fogalmazott: „a választás legitimálta, hogy megbízhatatlan tagjai lettünk az Európai Uniónak. Antidemokratikus és náci eszméket támogató ország lettünk, melynek választópolgárai legitimálták mindazt, amit az elmúlt választási ciklusban a kormányzó pártszövetség meghatalmazásuk nélkül elkövetett, sőt, további korlátlan felhatalmazást adtak a Vezérnek.”
A teljes cikket a pénteki Magyar Nemzetben olvashatja