Káosz a fővárosi MSZP-ben

Történelmi válság felé sodródik az MSZP. Bár az Együtt–PM és a DK is lezártnak tekinti a balliberális kis pártok fővárosi megállapodását, a szocialisták ezt korántsem gondolják így.

Katona Mariann–Török László
2014. 08. 07. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó megállapodás született – jelentette be Szigetvári Viktor, az Együtt–PM vezetője a balliberális kis pártok fővárosi együttműködésének tényét tegnap Molnár Csabával, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnökével és Kunhalmi Ágnessel, a szocialisták fővárosi elnökével tartott tájékoztatóján. Az eseményen gyakorlatilag kijelentették, hogy mindhárom párt támogatja Falus Ferenc volt tiszti főorvos főpolgármester-jelöltségét, és közölték azt is, hogy melyik budapesti kerületben ki indíthatja polgármesterjelöltjeit.

Az MSZP-ben azonban komoly és egyelőre lezáratlan belső viták vannak arról, hogy milyen formában induljanak neki az önkormányzati választásnak. Kunhalmi Ágnes tegnap kijelentette, a fővárosi párttanács lényegében elfogadta a megállapodást, ám a végső döntést csak a pénteki küldöttértekezletük mondja ki. Úgy tudjuk, a helyzet ennél jóval bonyolultabb. A keddi, estébe nyúló párttanácson ugyanis egyértelművé vált, vannak olyan kerületi MSZP-szervezetek, amelyek komolyan fontolgatják, hogy semmiféle együttműködést nem hajlandók kötni a DK-val és az Együtt–PM-mel.

A szocialisták közötti megosztottságot mutatja az is, hogy a zárt ajtók mögött zajló tanácskozáson csak egy szűk többség állt ki a megállapodás mellett. Lapunk úgy tudja, a 15 támogató voks mellett 11-en nem fogadták el a jelenlegi formájában az összefogást, 3-an (a III., az V. és a XIII. kerületből) határozottan ellene szavaztak, míg 8-an tartózkodtak. Szocialista forrásaink szerint többen kifogásolták, hogy a megállapodás megkötése konzerválná az európai parlamenti választások eredményét, vagyis három egyenlő méretű pártként tekinthetnének egymásra. Holott az MSZP azokat a közvélemény-kutatásokat veszi alapul, amelyek alapján még mindig a legnagyobb erő a baloldalon. Ráadásul az egyezség lehetőséget adna arra, hogy az Együtt–PM és a DK jelentős szervezetépítésbe kezdjen azokban az önkormányzatokban, amelyekben esetleg szocialista támogatással megszerzik a polgármesteri posztot, és ezzel hosszú távon gyakorlatilag az MSZP saját konkurenciájának megerősödéséhez járul hozzá.

Miközben az MSZP fővárosi szervezete a szétesés szélére sodródott, és egyes kerületekben szembemennének a többség döntésével, a párt nemrég megválasztott új elnöke kimarad a folyamatból, és külföldön nyaral a családjával. Bár Tóbiás József korábban jelezte, hogy helyi ügynek tekinti az önkormányzati választásokra való felkészülést, ám forrásaink érthetetlennek és felháborítónak nevezték, hogy még ezek után sem avatkozik közbe, hanem hagyja eldurvulni a helyzetet. Szerintük egy elnöknek ilyen események láttán cselekednie kellene.

A Magyar Nemzet információi szerint a budapesti párttanácson a megállapodás elleni vélemények egy része azokból a kerületekből érkezett, ahol a tervek szerint mindhárom párt elindulna, a konstrukció kapcsán többen is politikai öngyilkosságról beszéltek. De vannak elégedetlenek azok között is, akiknek kerületében valamelyik szövetséges párt adhatná a polgármesterjelöltet. Ilyen például a belvárosi szervezet, amely jelezte: ha az MSZP alá is írja a megállapodást, ők nem hajtják végre. Vagyis előfordulhat, hogy Steiner Pál mint a szocialisták eddigi polgármesterjelöltje elindul a kerületvezetői posztért az Együtt–PM-es Juhász Péterrel szemben. Több forrásunk szerint ugyanakkor Steiner célja valójában az MSZP fokozatos szétverése, amellyel igyekszik előkészíteni a DK-val – egyes liberálisabb szocialista politikusok által áhított – egyesülést. Úgy tudjuk, a belvárosin kívül több másik kerület is jelezte már, hogy szembemennének a pártvezetés által tervezett megállapodással. Egyes szocialista forrásaink 8, mások viszont csak 3-4 renitens városrészről beszéltek.

A teljes cikket a Magyar Nemzet csütörtöki számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.