Vannak dolgok, amelyek – akárcsak a fénysugarak – abban segítenek minket, hogy ne örök sötétségben tapogatózva kelljen leélnünk az életünket. És amelyek abban is segítenek minket, hogy igazodási pontokra találjunk életünkben – mondta Áder János a Sándor-palotában rendezett ünnepségen. Az államfő szerint nagy adománya életünknek, hogy mi, magyarok azok közé a nemzetek közé tartozunk, amelyeknek tagjai megannyi világraszóló művészi alkotással, felfedezéssel, találmánnyal, tudományos felismeréssel gyarapították és gyarapítják az emberiség tudását és európai kultúránkat. Áder kiemelte, ők azok, akik alkotó inspirációt és emberi példát jelentenek a felnövekvő nemzedékeknek. – Közös büszkeségünk forrásai ők. Ők azok, akik hatni, alkotni, gyarapítani tanítanak bennünket. Ők azok, akik egyedülálló teljesítményükkel nemzeti önbecsülésünk részévé válnak. Miként ők azok, akik világszerte hazánk és nemzetünk jó hírét öregbítik – tette hozzá.
– Kertész Imre nemcsak azért vált méltóvá a kitüntetésre, mert a magyar Nobel-díjasok sorát gyarapítja, ráadásul magyar íróként ő volt az első, aki elnyerte a legrangosabb irodalmi elismerést, hanem egész életműve elismeréseként. Ez az életmű anatómiai pontosságú leírását adja annak, amit a diktatúrák művelnek az emberi lélekkel – hangsúlyozta az államfő.
Rubik Ernőről szólva a köztársasági elnök emlékeztetett: zseniális találmánya, a bűvös kocka meghódította az egész világot, olyan csavaros és bűvös találmány, amelynek kitalálásához igazi magyaros észjárásra volt szükség. – A kocka nem pusztán játék, hanem olyasmi, ami kreativitásra tanít; ez az egyszerű tárgy szimbolikus jelensége korunknak, egyedülálló szellemi alkotás – emelte ki Áder János, hozzátéve: Rubik Ernő találmánya nemzedékről nemzedékre százmillióknak nyújt kifogyhatatlan inspirációt szerte a világban.
A két kitüntetett az elismerést Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke jelenlétében vette át. A Magyar Szent István-rendet a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök adományozza. A Mária Terézia magyar királynő által 1764. május 5-én alapított – és 1946-ban megszüntetett – Szent István-rend megújításaként a 2011. évi CCII. törvény alapította újra. Tavaly a köztársasági elnök a legmagasabb állami kitüntetést Egerszegi Krisztina ötszörös olimpiai bajnok úszónak és Lámfalussy Sándor közgazdásznak adta át az államalapítás ünnepén.
Az állami ünnep alkalmából az elmúlt napokban a Belügyminisztérium, a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériuma is állami kitüntetéseket, elismeréseket adott át.
Magyar Szent István-rend kitüntetést kapott:
Kertész Imre Nobel-díjas író, Rubik Ernő, a bűvös kocka feltalálója.
Magyar Érdemrend Középkereszt a csillaggal (polgári tagozat) kitüntetésben részesült:
dr. Nemes Attila, az orvostudomány doktora, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara Érsebészeti Klinikájának professor emeritusa; dr. Tomcsányi Pál Széchenyi-díjas agrármérnök, az MTA rendes tagja, a Budapesti Corvinus Egyetem professor emeritusa.
A Magyar Érdemrend Középkeresztje (katonai tagozat) kitüntetést kapott:
Huszár László, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Tudományos Tanácsának elnöke.
Magyar Érdemrend Középkeresztje (polgári tagozat) kitüntetést vehetett át:
dr. Andrásofszky Barna, a Magyar Egészségügyi Társaság alapítója és örökös elnöke, dr. Benyó Zoltán, a műszaki tudomány doktora, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnök és Informatikai Karának professor emeritusa, dr. Gedai István, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elnökhelyettese, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott főigazgatója, Huszti Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, érdemes és kiváló művész, az MMA rendes tagja, Kaszás Ildikó balettmester, érdemes művész, Kocsár Miklós Kossuth-díjas zeneszerző, érdemes művész, az MMA rendes tagja, Kövesné dr. Gilicze Éva Széchenyi-díjas közlekedésmérnök, az MTA doktora, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karának professor emeritája, dr. Szuromi Szabolcs, az MTA doktora, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora, dr. Tamássy Lajos, a matematikai tudomány doktora, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának professor emeritusa, Taróczy Balázs wimbledoni bajnok, háromszoros világbajnok és Európa-bajnok teniszező, az Európai Nemzetközi Teniszszövetség Junior Bizottságának tagja, Tóth Károly, a Balatonfelvidéki Radetzky Huszár Egyesület hagyományőrző huszárkapitánya.
A Magyar Érdemrend Tisztikeresztje (polgári tagozat) kitüntetésben részesült:
Győriné Czeglédi Márta Mária, Jászfényszaru polgármestere, Keresztes Sándor állami főépítész, dr. Ábrahám György, az MTA doktora, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Kara egyetemi tanára, dr. Bakonyi István, az MTA doktora, a Széchenyi István Egyetem professor emeritusa, dr. Benedek György, az orvostudomány doktora, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara Élettani Intézetének tanszékvezető egyetemi tanára, dr. Farkas Attila lelkész, érseki tanácsos, művészettörténész, Fázsy Anikó műfordító, dr. Gyires Klára, az MTA doktora, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézetének egyetemi tanára, Kalmár Ferenc volt országgyűlési képviselő, villamosmérnök, dr. Kapronczay Károly, az MTA doktora, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara Népegészségtani Intézetének vendégprofesszora, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár címzetes főigazgatója, Koronka Lajos pedagógus, a budapesti Kozma Lajos Faipari Szakközépiskola igazgatója, Kovács Lajos Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész, dr. Madarász Imréné, a Károli Gáspár Református Egyetem docense, Molnár Gergely bűvész, a Bűvészek Világszövetségének elnökségi tagja, Nagy Béla, a Kárpátaljai Református Egyház diakóniai osztályának igazgatója, főgondnok, prof. dr. Nékám Kristóf allergológus és klinikai immunológus, az orvostudomány kandidátusa, a Budai Irgalmasrendi Kórház allergológiai és immunológiai osztályának vezető főorvosa, a Magyar Allergiaszövetség alapító elnöke, dr. Papp János Mihály, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karának egyetemi tanára, Nagy Ottó, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége nagykanizsai szervezetének elnöke, dr. Patay Pál, a Magyar Nemzeti Múzeum nyugalmazott régész főmuzeológusa, Pósfai Péter, az Oktatási Hivatal elnöke, dr. Rábai Gyula, az MTA doktora, vegyész, kémikus, a Debreceni Egyetem Természettudományi Kar Kémiai Intézete fizikai kémiai tanszékének egyetemi tanára, Simon Károly, az MMA rendes tagja, formatervező iparművész, dr. Simon Péter, az MTA doktora, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kara numerikus analízis tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, Simonffy Márta Mária iparművész, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének elnöke, dr. Sitkei György, az MTA rendes tagja, a Nyugat-magyarországi Egyetem professor emeritusa, Szalai Attila nyugállományú diplomata, dr. Szalai István, az MTA doktora, a Pannon Egyetem Mérnöki Karának intézetigazgatója, dékán, egyetemi docens, dr. Pozsonyi Pál, a Központi Statisztikai Hivatal nemzeti számlák főosztályának vezetője.
Magyar Érdemrend Lovagkereszt (polgári tagozat) kitüntetést kapott:
dr. Arday András, a Népjóléti és Szociális Alapszolgáltatási Központ intézményvezető főorvosa, Baky Péter festőművész, grafikus, dr. Czalbert-Halasi János, Acsa-Csővár háziorvosa, dr. Déri Balázs, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Ókortudományi Intézetének tanszékvezető egyetemi tanára (latin tanszék), dr. Donáth Tibor, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetének professor emeritusa, dr. Feldné dr. Knapp Ilona nyelvész, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Germanisztikai Intézetének tanszékvezető egyetemi docense (német nyelvoktató és szakdidaktikai tanszék), dr. Gyenis Gyula biológus, antropológus, az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Természettudományi Kara Biológiai Doktori Iskolájának nyugalmazott egyetemi tanára, Gyüdi Sándor, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója, a Szegedi Szimfonikus Zenekar vezető karmestere, művészeti vezetője, dr. Kováts Dániel, a Comenius Tanítóképző Főiskola nyugalmazott főiskolai tanára, a Kazinczy Ferenc Társaság alapító elnöke, dr. Légrádi József, az Országos Sportegészségügyi Intézet szakorvosa, dr. Lukács Ferenc jogász, könyvvizsgáló, a Rákóczi Szövetség pénzügyi titkára, dr. Maródi László, az orvostudomány doktora, a Debreceni Egyetem, Orvos- és Egészségtudományi Centrum Általános Orvostudományi Kara infektológiai és gyermekimmunológiai tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, dr. Mélykúti Gábor, a Nyugat-magyarországi Egyetem Geoinformatikai Karának egyetemi docense, dr. Mohos Nagy Éva operaénekes, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának tanszékvezető főiskolai tanára, Nagy Károly kapornaki címzetes apát, székesegyházi kanonok, a veszprémi Szent Mihály Főangyal- plébánia plébánosa, Orendi Mihály, a Debreceni Sportcentrum Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Osztovits Ágnes újságíró, a Heti Válasz főmunkatársa, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára, Poprády Géza, az Országos Széchényi Könyvtár nyugalmazott főosztályvezetője, dr. Peter Raviol, a Ludwigsburgi Közigazgatási Főiskola docense, Romwalter Béla fővilágosító, Fehér Béla író, a Magyar Nemzet munkatársa, a Sparks Camera & Lightning Ltd. ügyvezetője, dr. Simon György, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kara Kórélettani Intézetének nyugalmazott egyetemi tanára, dr. Sipos János, az MMA levelező tagja, az MTA Zenetudományi Intézetének főmunkatársa, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népzene tanszékének tanára, dr. Szepesi László, a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának tanára, a Kárpáti Rudolf Vívó Klub mesteredzője, Takaró Mihály irodalomtörténész, tanár, dr. Turmezei Péter villamosmérnök, számítógépes elektronikai tervező és gyártó szakmérnök, címzetes egyetemi tanár, az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karának volt dékánja, Váradi Péter Pál fotográfus, a PéterPál Kiadó ügyvezetője, dr. Vincze Pál, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Testnevelő Központjának igazgatója, dr. Zsoldos Ferenc, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke, Gaál Jenő verbita szerzetes, dr. Szabó Csaba Attila, a műszaki tudomány doktora, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának egyetemi tanára, Lauer Lászlóné, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége budapesti szervezetének titkárságvezetője, Mérei Tamás, a Savaria Szimfonikus Zenekar igazgatója, Sinkó Ferenc, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége Komárom– Esztergom megyei szervezetének elnöke, Bognár Jenő Norbert, Bátaszék polgármestere, Dobos József, Sopron jegyzője, Hári Lenke, Balatonfüred alpolgármestere, Nagy Ervin korábbi országos főépítész, Orgovány László, Galgaguta polgármestere, Juhász Mária, a Nemzetgazdasági Minisztérium közigazgatási és fejezeti koordinációs osztályának vezetője, Salamon Ildikó, az Állami Számvevőszék számvevő tanácsosa, dr. Schanda János, a műszaki tudomány doktora, a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kara villamosmérnöki és információs rendszerek tanszékének professor emeritusa, dr. Vargáné Kleeberg-Strohmayer Róza, a Magyar Államkincstár gazdasági vezetője, dr. Vereczkey Zoltán, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének vezetője, a Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Baldauf Csaba, a Kolping Hotel Spa & Family Resort ügyvezető igazgatója.
A Magyar Érdemrend Lovagkeresztje (katonai tagozat) kitüntetésben kapott:
Baár Pál, a Nemzeti Védelmi Szolgálat főosztályvezetője, dr. Bognár László, a Belügyminisztérium személyügyi főosztályvezetője, Tóth Tamás Tibor, a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka, Jákob János dandártábornok, a Honvédelmi Minisztérium Tábori Lelkészi Szolgálata Protestáns Tábori Püspökségének püspöke, Korom Ferenc dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Hadműveleti Csoportfőnökségének csoportfőnöke, Kovács Ferenc ezredes, a Magyar Honvédség 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezredének parancsnoka, Szücs József ezredes, a Magyar Honvédség Légi Vezetési és Irányítási Központjának parancsnoka.
Magyar Arany Érdemkereszt (polgári tagozat) kitüntetést vehetett át:
Anda Lászlóné pénzügyi szakértő, Ba Éva, a Kecskeméti Katona József Színház súgója, Balogh Elekné, a Budapest XVIII. kerületi Vörösmarty Mihály Ének-zenei Nyelvi Általános Iskola és Gimnázium igazgatóhelyettese, dr. Boross Marietta nyugalmazott néprajzkutató, muzeológus, dr. Czinder Péter, a gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium igazgatója, Fényes György magyarnóta-énekes, Halminé Mikó Erzsébet, a Letenyei Andrássy Gyula Általános Iskola tanára, dr. Laczkó Zoltán, a Nógrád Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatal gyámügyi ügyintézője, jogtanácsos, Nagy László, a tatabánya-bánhidai Szent Mihály római katolikus plébánia plébánosa, címzetes prépost, Pál Katalin, a Podmaniczky Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanára, dr. Robert Lascelle Ellison Rodgers nyugalmazott teológiaprofesszor, dr. Sándor Endréné református lelkipásztor, Szabó Jánosné, a Mozgássérültek Budapesti Egyesülete Angyalföldi csoportjának elnöke, dr. Széles Dezsőné, a debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola intézményvezetője, dr. Szűcs Edit, a Debreceni Egyetem Műszaki Karának tanszékvezető főiskolai tanára, Székely-Gyökössy Szabolcs, az MMA Titkárság gazdasági és pénzügyi főosztályának vezetője, dr. Fauszt Zoltán János, Debrecen aljegyzője, Jenei Zoltánné, Kaposvár polgármesteri irodájának vezetője, Percze Ilona, Székesfehérvár nyugalmazott közművelődési munkatársa, Szekó József, Mohács polgármestere, Szeles András, Encs alpolgármestere, Tegzes Emil, Villány alpolgármestere, dr. Varga Tamás János, Salgótarján aljegyzője, Zsifkó Judit Zita, az Országos Rendőr-főkapitányság közgazdasági főosztályvezetője, Béni Mihály, a Szabolcs-Coop Zrt. elnök-vezérigazgatója, Hoffmann József szállodaigazgató, a Hotel Ózon Kft. tulajdonosa, Horváthné dr. Pados Zsuzsa, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala belső ellenőrzési főosztályának vezetője, Huber Éva, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal főigazgatója, Ivanics János, a Linamar Hungary Zrt. vezérigazgatója, Mersich Mátyás, a Hétforrás Zrt. vezérigazgatója, a Co-op Hungary Zrt. igazgatóságának tagja, dr. Nádorné Makai Éva, az IMS Budapest Kft. ügyvezető igazgatója, Bolla Kálmán, a Pápai Huszáregyesület elnöke, Csukás Irén, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége XIX. kerületi szervezetének alapító elnöke, budapesti sajtóreferense, Horváth János, az 56-os Szövetség Somogy megyei szervezetének elnöke, Lettner Istvánné, a Szabadságharcosokért Közalapítvány titkára, Marjai József, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége XVI/A kerületi szervezete tagja, Markó Katalin, az 56-os Szövetség Heves megyei szervezetének elnöke, dr. Torjay Valter, az 56-os Szövetség Vas megyei szervezetének örökös elnöke.
Magyar Ezüst Érdemkereszt (polgári tagozat) kitüntetésben részesült:
Cser Krisztián operaénekes, Deffend Irén táncos, néptáncpedagógus, a Honvéd Táncszínház tagja, Hamar Mária, a Semmelweis Ignác Humán Szakképző Iskola igazgatója, Holb Ibolya táncpedagógus, koreográfus, táncos, dr. Juhász László, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kara Kémiai Intézetének egyetemi adjunktusa (szerves kémiai tanszék), Mester Viktória operaénekes, Nagy Tamás, a Kisfaludy Károly Középiskolai Kollégium intézményvezetője, Orvosné Barna Mónika, a Magyar Táncművészeti Főiskola főiskolai docense, id. Ökrös Tibor nagybőgős, előadóművész, Tóthné Kiss Erzsébet, a Debreceni Egyetem Agrártudományi Központjának hivatalvezetője, dr. Legoza József, a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve Sugáregészségügyi Decentrumának osztályvezető tisztiorvosa, Bozsikné Majos Magdolna, a szolnoki polgármesteri hivatal munkatársa, Kiss Adél, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság, közgazdasági osztály- vezetője, Sárosi Béla, a Belügyminisztérium Oktatási, Képzési és Tudományszervezési Főigazgatóságának főelőadója, Woller János, a Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet genetikai szakértői osztályának vezetője, Borka Gyula egyéni vállalkozó, lakatosmester, dr. Szeri István, a Tisza Volán Zrt. tanácsadója, Kovách Antal nyugalmazott magyar– történelem–rajz szakos pedagógus, Pocsai János, az 56-os Szövetség Borsod megyei szervezetének elnöke, Sipos István, az 56-os Szövetség Budapest XI. kerületi szervezetének elnöke.
Magyar Ezüst Érdemkereszt (katonai tagozat) kitüntetésben részesült:
Karkusz Csaba, az egri rendőrkapitányság helyszínelője, Kovács Csaba, a salgótarjáni rendőrkapitányság közrendvédelmi és határrendészeti osztálya körzeti megbízotti alosztályának csoportvezetője, Ossó János, a Bajai Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője, Pálfiné Nagy Ilona Zsuzsanna, a Szegedi Fegyház és Börtön szociális előadója.
Magyar Bronz Érdemkereszt (polgári tagozat) kitüntetést kapott:
Csákváriné Veréb Valéria, az egri Gárdonyi Géza Ciszterci Gimnázium és Kollégium tanára, Léránt Károly Lajos, a Zalai Polgári Körök Egyesületének vezetőségi tagja, Paál István, a Zalai Magyar Nemzeti Szövetség és a Rákóczi Szövetség Zalaegerszegi Szervezetének elnöke, Rácz Rita, a Magyar Állami Operaház operaénekese, Sziberné Fehér Éva, a Kaposvári Általános Iskolai és Egészségügyi Gondnokság gazdasági vezetője, dr. Takács Andrásné ének-zene tanár, karvezető, Tóth Gyula pedagógus, mesteredző, Vida Zoltánné, a Nagyatádi Karitász Csoport alapító tagja, Hajdú Flórián táncos, szólista, Látó Richárd, a Kecskeméti Katona József Színház zenei asszisztense, Nagy Ferenc, a Belügyminisztérium gépjárművezetője, Sike Olga, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala ügyfélkapcsolati és tájékoztatási főosztályának főosztályvezető-helyettese, Tímár Edit Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala Panaszirodájának főosztályvezetője, Pintér Ferenc, az 56-os Szövetség tagja, Weldin József, az 56-os Szövetség Esztergom városi elnöke, Szabó Péter Pál nyugállományú ezredes.
Magyar Bronz Érdemkereszt (katonai tagozat) kitüntetésben részesült:
Seres Attila, az esztergomi hivatásos tűzoltó-parancsnokság különlegesszer-kezelője.
Bessenyei György-díjat kapott:
Czink Judit, a Nemzeti Művelődési Intézet Tolna Megyei Irodájának irodavezetője, Dózsa György Károly, a nyírbátori Szárnyas Sárkány Kulturális Vállalkozás fesztiváligazgatója, Kölcseyné Balázs Mária, a békéscsabai Szent István Egyetem Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kara Gazdasági Campusának tanársegédje, Ureczky Klára Tünde, a hidasnémeti Közösségi Szolgáltató Ház vezetője.
A Népművészet Ifjú Mestere díjban részesült:
Ágfalvi György és Hetényi-Kulcsár Klára, a Magyar Állami Népi Együttes táncművészei, Dénesi Ildikó kézműves, mézeskalácsütőfa-készítő, fafaragó, Dudás Dániel, a jászberényi Viganó Alapfokú Művészetoktatási Intézmény táncpedagógusa, Soós Csaba, a pomázi Teleki-Wattay Művészeti Iskola és az ürömi József Nádor Általános és Művészeti Iskola pedagógusa, népi hegedűs, Tóth Attila kovácsmester, Vastag Richárd, az ajkai Apte Alapfokú Művészeti Intézmény, a magyarpolányi Alapfokú Művészeti Intézmény és a veszprémi Szilágyi Erzsébet Keresztény Iskola és Művészetoktatási Intézmény néptánc-pedagógusa, néprajzkutató.
A Móra Ferenc-díjat vehette át:
dr. Bagi Gábor, a szolnoki Damjanich János Múzeum történész-muzeológusa, dr. Medgyesi Konstantin, a szegedi Móra Ferenc Múzeum sajtóreferense, muzeológusa, dr. Konrad Sutarski, a Magyarországi Lengyelség Múzeuma és Levéltára nyugalmazott múzeumigazgatója, költő, író, műfordító.
Pauler Gyula-díjat kapott:
dr. Géczi Lajos PhD, a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád Megyei Levéltárának főlevéltárosa.
Szinnyei József-díjban részesült:
Bazsóné Megyes Klára, az érdi Csuka Zoltán Városi Könyvtár nyugalmazott könyvtárigazgatója, Sohajdáné Bajnok Katalin, az egri Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár igazgatóhelyettese, Szellőné Fábián Mária, a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtárának főigazgató-helyettese, Szita Gábor, az Országos Széchényi Könyvtár munkatársa, raktárosa.
Életmentő Emlékérmet kapott:
Luif Ákos, Mészáros Barnabás.
Bátorságért Érdemjelet vehetett át:
Kolozsi Balázs püspökladányi tűzoltó, László Flórián csongrádi rendőr, Pál Zoltán csongrádi rendőr, Nagy Róbert túrkevei tűzoltó-polgárőr, Takács András mezőtúri rendőr, Zsámbok Zoltán ózdi rendőr.
A Köz Szolgálatáért Érdemjel arany fokozatát kapta:
dr. Kónya László Ferenc, a Belügyminisztérium önkormányzati stratégiai főosztályának főosztályvezető-helyettese, Lévai Sándor, Kővágótöttös polgármestere, Nagy György, Szomor polgármestere, Valenta László József, a Belügyminisztérium ellenőrzési főosztályának nyugalmazott főosztályvezetője.
A Köz Szolgálatáért Érdemjel ezüst fokozatát kapta:
Jáger Simon Gabriella, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal központi ügyeletese, Karsainé Gaál Edit, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal engedélyügyi ügyintézője, Kling Zoltán, a Belügyminisztérium vízügyi koordinációs főosztályának vezetője, Köles Magdolna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal ügyviteli osztályvezetője, dr. Szedő Szilvia Erna, a Belügyminisztérium főosztályvezető-helyettese.
A Köz Szolgálatáért Érdemjel bronz fokozatát kapta:
Handari Zoltán, a Tiszántúli Vízügyi Hatóság vezetője.
Szent György-érdemjelet kapott:
Jámbor István, az Országos Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti osztályvezetője.
A Külhoni Magyarságért Díjat kapta:
az Erdélyi Református Egyházkerület által alapított Diakónia Keresztény Alapítvány, a Gyulafehévári Caritas, a Csernátoni Haszmann Pál Múzeum, az Alsózelei Zele törzs, a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség, a Csemadok, Tamás Aladárné, Szűcs Ilona felvidéki tanítónő, a hetvenéves délvidéki Magyar Szó napilap, a vajdasági Középiskolások Művészeti Vetélkedője, a Kárpátalja hetilap, a svédországi Őrszavak Anyanyelvápoló Egyesület, a Kanadai Magyar Kulturális Tanács.