Külön osztály az agresszív betegeknek

Hamarosan létrejöhet egy úgynevezett emelt biztonsági pszichiátriai osztály.

Szalai Laura
2014. 08. 16. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ambuláns ellátás fejlesztését, a háziorvosi rendszer megerősítését, valamint a hajléktalan pszichiátriai betegek megfelelő kezelését szorgalmazza a szakma – derült ki egy pszichiátriai ellátás helyzetéről szóló beszélgetésen tegnap. Elhangzott, szükség volna egy emelt biztonsági fokozatú pszichiátriai osztály létrehozására is, ugyanis a pszichiátriai részlegek rendelkezésre álló tárgyi és személyi feltételei nem alkalmasak a „veszélyes” betegek szakszerű kezelésére. Jelenleg hazánkban egyetlen ilyen funkciójú intézmény, az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet működik, ide azonban csak büntetőeljárás alapján kerülhetnek azok a betegek, akik már elkövettek súlyos, személy elleni erőszakos vagy közveszélyt okozó büntetendő cselekményt.

Érdeklődésünkre az egészségügyért felelős államtitkárság közölte: a pszichiátriai, addiktológiai szakterületen több fejlesztés is várható a közeljövőben, ennek részeként kiemelt cél a magas biztonsági fokozatú pszichiátriai egység kialakítása, ahol az agresszív betegek ellátása lesz megfelelően biztosított. Lapunknak Németh Attila, az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet vezetője korábban arról beszélt, várhatóan 2016-ban kezdi meg működését egy 30 férőhelyes kiemelt biztonsági fokozatú osztály.

Ismeretes, a közelmúltban történt combinós gyilkosság kapcsán – miután kiderült, hogy az elkövető kezelt pszichiátriai beteg – vita indult az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) bezárásának körülményeiről, valamint arról, hogy a szakemberek miért nem nyilvánították közveszélyesnek a férfit. Vizi János pszichiáter szakorvos rámutatott: tévhit, hogy az OPNI-ban korlátlan ideig bent lehetett volna tartani a pácienseket. Ha valaki a távozás mellett döntött, az intézményből ugyanúgy el kellett engedni, mint jelenleg a hasonló intézetekből – magyarázta. A pszichiáter ugyanakkor hangsúlyozta: a szakma helyzetét nehezítik a kötelező gyógykezeléssel kapcsolatos jogi bizonytalanságok, a jogszabályokból ugyanis nem derül ki egyértelműen, hogy mikor kell egy beteget elbocsátani az osztályról.

A teljes cikket a Magyar Nemzet szombati számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.