Megszereztük a cseh tankszállítási engedélyt!

Bemutatjuk azt a dokumentumot, amelyben a cseh ipari és kereskedelmi minisztérium adott engedélyt az 58 darab magyarországi T–72-es harckocsi beszállítására egy magáncégnek.

2014. 08. 29. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Engedélyt adott a cseh kereskedelmi minisztérium magyar hadrendből kivont tankok beszállítására egy magáncégnek – derül ki a lapunk birtokába került dokumentumokból. A téma azért került ismét napirendre, mert az orosz RIA hírtelevízió azt közölte: a cseh honvédelmi minisztérium szóvivője szerint nem adtak engedélyt a tranzakcióra. Az mno.hu azonban megszerezte a csehek hivatalos engedélyének másolatát. Ebben az szerepel, hogy az Excalibur Defense nevű magáncég engedélyt kap arra a cseh kereskedelmi minisztériumtól, hogy beszállíthat a Cseh Köztársaság területére 58 darab T–72-es tankot egy cseh székhelyű társaság mint végfelhasználó számára. Ez azt jelenti, hogy a beszállítás olyan feltételekkel valósulhat meg, hogy ha tovább akarják értékesíteni a harci járműveket, akkor arra újabb engedélyt kell kérni a hatóságoktól. Úgy tudjuk, hogy a harckocsikat igen jó áron, mintegy 1,6 millió dolláros áron értékesítették.

A RIA nevű, Kreml-közeli orosz hírtévé tegnap számolt be arról, hogy a cseh védelmi minisztérium nem tud a magyar tankszállítmányról, pedig azt nekik is ellenőrizniük kellene. Az orosz televízió állította: a cseh védelmi minisztérium szóvivője számukra úgy nyilatkozott, még csak engedélyt se adtak arra, hogy valaki tankokat importáljon Magyarországról. Ez azért is roppant különös, mert lapunknak ma a cseh honvédelmi minisztérium azt mondta, nem nyilatkozhat az ügyben, mivel az Excalibur Defense egy magáncég, s nincsen semmilyen kapcsolata a minisztériummal. Hozzátették, hogy a katonai jellegű exportokról és importokról az ipari és kereskedelmi minisztérium ad ki engedélyeket. Az ipari és kereskedelmi minisztérium azonban megkeresésünkre szintén arról számolt be, hogy nem tudnak az ügyben nyilatkozni. Hangsúlyozták, nem az országok (vagyis hazánk és Csehország) vettek egymástól tankokat. Meg nem erősített információink szerint a magáncég a katonai járműveket át akarja építeni, hogy később aztán a „keleti térségben” értékesítse őket.

Az ügyben kora délután közleményt adott ki a Honvédelmi Minisztérium is. Mint írják, a cseh védelmi minisztérium minap napvilágot látott nyilatkozatával ellentétben a Magyarországon megvásárolt T–72 típusú harckocsik Csehországba szállításáról az illetékes cseh hatóságok tudnak, arról a magyar társhatóságtól korábban tájékoztatást kaptak. A cseh ipari és kereskedelmi minisztérium engedélyezési hivatala a 2014. május 5-én kiállított nemzetközi importigazolásában 58 darab, a magyarországi székhelyű Excalibur Defense Kft. tulajdonában lévő T–72 típusú harckocsi csehországi behozatalát engedélyezte kereskedelmi/üzleti célra. Az igazolásban végfelhasználóként prágai székhelyű vállalkozást jelölték meg. Ugyanez a hivatal a 2014. július 22-én kiállított igazolásában további 22 darab, szintén az Excalibur Defense Kft. tulajdonában lévő T–72 típusú harckocsi csehországi behozatalát engedélyezte. Végfelhasználóként ebben az esetben is a prágai székhelyű vállalkozást jelölték meg. A szaktárca sajnálatosnak nevezte, hogy a cseh védelmi minisztérium a nyilatkozat megtételét megelőzően nem kért tájékoztatást az ügyről saját országának illetékes hatóságától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.