Nem is érvényes a baloldali megállapodás?

Hiába jelentették be a balliberális egységet pénteken, úgy tűnik, mind a három pártnál áll a bál a megállapodás után. Kunhalmi is megszólalt.

BuL
2014. 08. 09. 8:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyot harcolt az MSZP az Index információi szerint a Falus Ferenc főpolgármesteri támogatásáról szóló tárgyalások hajrájában, ez derül ki ugyanis abból, hogy az Együtt–PM-et alaposan „megvágták” helyi önkormányzati szinten a megállapodásért cserébe. A jelek szerint Gyurcsány Ferenc pártját is „lehúzta” valamivel az MSZP, a szocialisták soraiban viszont mintha mégsem lenne teljes az egység a zengzetes Kunhalmi-bejelentés után sem.

Lássuk a részleteket!

Az MSZP budapesti szervezetének pénteken kellett döntenie arról, igent mond-e arra a fővárosi koordinált indulásról szóló megállapodáscsomagra, amiről több héten keresztül tárgyaltak a DK-val és az Együtt–PM-mel. Ennek a csomagnak azonban nem csak Falus Ferenc közös főpolgármester-jelöltsége volt a része, és nem csupán a 16 valamilyen szinten esélyesnek tartott fővárosi kerület polgármesterjelöltjeinek 6:5:5-ös arányú felosztása. A nyilvánosság számára még az előzőeknél is kevésbé izgalmas, a pártoknak azonban igenis érzékeny kérdés volt az, hogyan osztják fel egymás között az egyes kerületekben az önkormányzati képviselői körzeteket – írja az Index. Az MSZP négy budapesti kerületben (III., IX., XIII. és XIV.) markolt nagyobbat, mint amit a DK és az Együtt–PM szeretett volna, volt, ahol 8:4:2-es koordinált önkormányzati jelöltállítást módosítottak 12:1:1-re.

Térképünkön egyelőre Együtt–PM-es az V. kerület...

A legélesebb harc viszont mégis a Belvárosban bontakozhat ki: az V. kerület kapcsán Kunhalmi Ágnes pénteken azt jelentette be, hogy a megállapodás egészét – amely szerint Juhász Péter (Együtt–PM) indul a polgármesteri székért – a belső ellenzék is tudomásul vette, így az MSZP-s ellenérdekelt Steiner Pál is, aki korábban állt már a kerület élén. Steiner viszont a Kossuth rádió 180 perc című műsorában tett péntek reggeli kijelentését este a Hír TV-nek megerősítette: a helyi szocialista felhatalmazásnak megfelelően ő magát tekinti az MSZP V. kerületi polgármesterjelöltjének. Az ötödik kerületéhez hasonló konfliktus van Zuglóban és Kőbányán is a Magyar Hírlap információi szerint, előbbiben az MSZP jelöltje tavasszal győzni tudott, most mégis át kellene adni a helyet Karácsony Gergelynek (Együtt-PM).

Az MSZP budapesti elnöke szerint minimális elsimítandó kérdés van a baloldali ellenzéki pártok önkormányzati választási együttműködésében. Kunhalmi Ágnes szombaton újságíróknak azt mondta, hogy a szocialisták előző napi budapesti küldöttértekezletén a hárompárti (MSZP, DK, Együtt-PM) tárgyalódelegáció hétfői megállapodásának megfelelő döntés született. Ezúttal is hangsúlyozta: az általuk javasolt közös indulás helyett elfogadták az Együtt-PM javaslatára a koordinált indulást, és Falus Ferenc főpolgármester-jelölt személyét, aki közös jelöltként, de a szavazólapon az Együtt-PM színeiben méreti meg magát.

Az MSZP legfelsőbb fővárosi döntéshozó szerve jóváhagyta a kerületi polgármesterekre vonatkozó személyi javaslatokat és a körzetekre vonatkozó arányszámokat is. Ha valamelyik fél ettől helyben, helyi alkuknak megfelelően el kíván térni, akkor mindhárom fél beleegyezése szükséges – fogalmazott a szocialista politikus.
Ugyanakkor vitatottnak nevezte néhány kerületi képviselő-testületi hely sorsát, de kiemelte: szerintük két-három kerületi mandátum nem veszélyezteti az összmegállapodást. A nyitott kérdéseket a következő napokban elsimítják a helyi pártszervezetek és aláírják a választási megállapodásokat – fűzte hozzá.

Az Index információira reagálva Kunhalmi azt közölte: nem olvasta, amit a portál írt, de abban biztos, hogy nincs olyan kerületi szocialista politikus, aki a helyi kerületi megállapodás aláírása előtt ne az egyezségre törekedne és akadálya lenne annak. Kunhalmi Ágnes kijelentette: budapesti szinten már nem változtatnak a felek, mindent helyben kell megoldani, s nem is mondhatja meg egyik fél sem, hogy helyi körzetben ki a legjobb jelölt.

Nem érdemes figyelmen kívül hagyni, hogy a mostani MSZP-s döntés mögött nem sorakozott fel a teljes vezérkar: mint megírtuk, pénteken Steiner Pál V. kerületi szocialista szervezeti elnök jelentette ki a Kossuth rádióban, hogy nem támogatja az összeborulás döntését, sem Falus Ferenc jelölését, sem a koordinált jelöltállítást, mivel utóbbi szerinte azt üzeni, a szocialisták több kerületnyi szavazóról egyszerűen lemondanak.

Előzőleg Horváth Csaba, az MSZP eddigi főpolgármester-jelöltje küzdött az összefogás ellen, de csütörtökre a maga módján „letette a fegyvert”.

Rajtuk kívül Falus nagy kritikusának számít Havas Szófia fővárosi erős szocialista politikus, szervezeti elnök. A fővárosi önkormányzat képviselője nemes egyszerűséggel alkalmatlannak és esélytelennek nevezte Tarlós legyőzésére a korábbi tiszti főorvost.

A Magyar Nemzet csütörtöki számában arról írt, hogy a szocialisták budapesti párttanácsában három kerület a megállapodás ellen szavazott, nyolc pedig tartózkodott.

...nem győzték hangsúlyozni, hogy szeretnék elkerülni a korábbi, csúfos emlékezetű miniszterelnöki castingot, végül sikerült felülmúlniuk a 2009-ben történteket. A lehetséges közös főpolgármester-jelöltek között Falus mellett máig a következő nevek vetődtek fel: Alföldi Róbert, Magyar Bálint, Somogyi Zoltán, Bokros Lajos, Tóth Zoltán, Kulka János, Kaltenbach Jenő, Katona Kálmán, Karácsony Gergely, Bajnai Gordon, Balázs Péter, Balázsovits Lajos.

Boros Bánk Levente politológus véleménye a Lánchíd Rádión

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.