A székházba érkező Horváth Csaba fővárosi frakcióvezető az újságírók kérdéseire csak annyit mondott, hogy nyilvánvalóan lesz megegyezés. „Mindig van, mindig lesz” – fogalmazott.
Józsa István, az MSZP budapesti alelnöke az MTI-nek azt nyilatkozta: bízik benne, hogy meg tudnak egyezni az Együtt–PM-mel és a DK-val, mert csak néhány kerületi hely elosztásában vannak vitáik. Arra a felvetésre, hogy mire alapozza ezt, miután az Együtt–PM kedden jelezte, egyedül indul a fővárosban, Józsa István annyit mondott, hogy a politikában nincs olyan, hogy soha.
A házba érkező Gajda Péter, a budapesti MSZP elnökségi tagja, XIX. kerületi polgármester szintén úgy nyilatkozott, hogy szerinte meg tudnak egyezni.
Trippon Norbert, a szocialisták budapesti ügyvezető alelnöke szerint egy III. kerületi önkormányzati hely elosztásán múlhat a megállapodás, ami „pitiáner” ügy az egészhez képest. Az újpesti polgármesterjelölt úgy fogalmazott: mindenkinek végre kell hajtani a megállapodást, a kerületi vezetők „vegyék tudomásul, hogy ez össz-budapesti érdek”, mert a választók érdeke, hogy legyőzhessék a Fideszt Budapesten.
Azt mondta: úgy tudja, hogy Zuglóban és a IX. kerületben már sikerült megállapodni, a XIII. kerületben viszont nem, hiába kérték a kerületi szervezetet, hogy legyen nagyvonalúbb. Szavai szerint ez nem így történt, ezért úgy tűnik, hogy a XIII. kerületben az Együtt–PM-esek és a DK-sok külön indulnak az egyéni körzetekben.
A politikus az össz-budapesti megállapodásról beszélve úgy összegzett: ezt a helyzetet meg kell oldani, aki ebbe „nem hajlandó beleállni”, az a saját érdekeit nézi, nem a baloldal egészéét.
Kunhalmi Ágnes budapesti elnökről azt mondta: mindent megtesz a megállapodás érdekében, az ő felelőssége az ügyben perifériális. Bajnak nevezte, hogy ha létrejön is a megállapodás, az kicsit későn történik, sokkal hamarabb meg kellett volna kötni. „Itt az ideje, hogy véget vessünk ennek a bolharcirkusznak” – közölte.
Az MSZP elnökhelyettese szerint akár egy óra múlva le lehet zárni az önkormányzati választáson való ellenzéki együttműködésről szóló vitát, és „várhatóan rendben lesz” a megállapodás. Gőgös Zoltán szerdán negyed tizenegy körül nyilatkozta ezt újságíróknak a szocialisták székháza előtt. A politikus azt mondta: ha nem sikerül megoldani a függőben lévő kérdéseket, akkor az Együtt–PM-mel és a DK-val kerületenként aláírhatják azokat a megállapodásokat, amelyeket helyben kötöttek. Hozzátette, reméli, hogy ebben a többi párt is partner lesz.
Azt a másik két résztvevő vezető szerveinek is tudomásul kell venniük, hogy azokban a kerületekben, ahol korábban már helyi megegyezés született, a mostani vita nem akadályozhatja a munkát – jelentette ki. Felhívta a figyelmet: az MSZP szervezeti szabálya kizárja, hogy központilag beleavatkozzanak kerületi szervezeteik döntéseibe. Azt is kiemelte, hogy Falus Ferenc főpolgármester-jelölt támogatásáról központi megegyezés született a három szervezet között, és ezt eddig semmi nem akadályozta.
Hasonlóan nyilatkozott még kedd este a párt budapesti elnöke is. Kunhalmi Ágnes az ATV-ben azt mondta, hogy „lesz megállapodás a baloldalon, a háromszázból még két önkormányzati körzetről vitatkoznak”. Bizakodó volt a Demokratikus Koalíció is. Mint írták, ha mégsem jönne létre a teljes körű egyezség, a DK arra kéri az MSZP-t és az Együtt–PM Szövetséget, hogy mivel az eredeti megállapodás 95 százaléka egyik fél által sem vitatott, ezeket a pontokat továbbra is tekintsék érvényesnek.
Eközben a Magyar Nemzet több szocialista forrása is azt kifogásolta, hogy a kritikus helyzet ellenére Tóbiás József, a párt nemrég megválasztott elnöke nyaral, és csak kívülről szemléli a történéseket.
Szigetvári Viktor, az Együtt–PM társelnöke a kampányfelkészülés előrehaladtával, az önkormányzati választási kampány jövő heti indulásával indokolta az önálló indulást szerda reggel. A Kossuth rádió 180 perc című műsorában úgy fogalmazott: olyan partnerekkel szeretnének együttműködni, akikben fel sem merül, hogy utólag, egyoldalúan módosítsanak egy megállapodáson, az MSZP pedig ezt megtette.
Közölte: bár az MSZP, a DK és az Együtt–PM kísérletet tett arra, hogy leváltsák a fővárosban a „tisztességtelen” polgármestereket, ennek feltételeit azonban péntekről keddre összeomlani látták, mivel a szocialisták nem írták alá azt.
Szerinte ugyanakkor ez néhány kerületben nem akadályozhatja a baloldal előretörését, és döntésük Falus Ferenc főpolgármester-jelöltségét sem veszélyezteti. Utóbbiról azt mondta: Falus Ferenc jogi értelemben egy párt jelöltje, politikai értelemben azonban az ellenzék közös főpolgármester-jelöltje.
Szigetvári Viktor szerint az az MSZP belügye, hogyan teremti meg a megállapodás feltételeit. Kijelentette: korábban az ellenzék köreiben sok bosszúságot okozott, hogy a szocialisták egyes politikusai úgy politizáltak, „hogy piócának tekintették mind a Demokratikus Koalíciót, mind az Együtt–PM-et”. Hozzátette ugyanakkor: noha Tóbiás József szocialista elnök új hangot ütött meg, kimondva, hogy a „kiszorítósdi” nem vezet sehová, mégis néhány kerületben szervezete ezt érezte.
Az Együtt–PM kedden jelentette be, hogy önállóan indul Budapesten az önkormányzati választáson; mint írták, sajnálattal vették tudomásul, hogy a szocialisták nem fogadták el a korábban már letárgyalt megállapodást, és ezzel veszélybe sodorták az ellenzéki erők fővárosi megerősödését, hisz így az általuk nyerhetőnek tartott kerületekben több ellenzéki jelölt is indul majd a Fidesz jelöltjeivel szemben.
Juhász Péter, a párt társelnöke pedig kedden kora délután az ATV-nek elmondta, hogy ők folyamatosan gesztusokat tettek a szocialistáknak, az MSZP vezetői viszont nem azt a megállapodást vitték be testületeik elé, amelyről az egyeztetéseken szó volt, és így nincs értelme összefogni. Az ATV kérdésére, hogy ez háború-e, azt felelte: „Igen, ez az! Ezt a háborút az MSZP robbantotta ki.”