Paktum után kiszorítósdi a baloldalon

Hiába kötöttek paktumot a baloldali kis pártok a fővárosi együttműködésről, a háttérben tovább folyik a harc.

Bákonyi Ádám
2014. 08. 18. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra szószegéstől, felrúgott, illetve eltitkolt megállapodásoktól hangos a baloldali, ellenzéki kis pártok térfele, bár többszöri halasztás után az MSZP, a Demokratikus Koalíció (DK) és az Együtt–PM vezetői pénteken ünnepélyesen jelentették be paktumukat a fővárosi együttműködésről. Ebben az eredeti tervekkel szemben tizenhat helyett csupán tizennégy kerületben tudtak a koordinált indulásban megállapodni, de a háttérben még mindig folyik a harc az ügyben, hogy milyen arányban osztozzanak az önkormányzati képviselői helyeken.

Zuglóban a legfeszültebb a helyzet, ahol hét végi bemutatkozó tájékoztatóján sem Karácsony Gergely, az Együtt–PM polgármesterjelöltje, sem Tóth Csaba, az MSZP helyi elnöke nem volt hajlandó ismertetni a megállapodás részleteit. Eddig is a XIV. kerületben volt az elmúlt időszak egyik legbotrányosabb tárgyalássorozata a baloldalon. Az Index szerint a szocialisták a 15 önkormányzati képviselői poszt kiosztásakor először beleegyeztek abba, hogy 8 jut nekik, később mégis 12-t követeltek maguknak.

– Számos olyan jelölt van, akit minden párt közösen tudott támogatni, lesznek olyan jelöltjeink, akik egyik párthoz sem tartoznak. Ha azt akarjuk, hogy ne csak megnyerjük a választást, de utána közösen jól tudjuk vezetni a kerületet, akkor ne úgy tekintsünk egymásra, hogy ki melyik párt embere – magyarázta a Hír TV-nek Karácsony Gergely, akinek a Civil Zugló Egyesület elnöke egy XIV. kerületet ábrázoló térképet hozott. Várnai László arra hivatkozott, hogy Karácsony budai lakos, ezért még eltévedne Zuglóban.

A nyilvánosság kizárásával, de végül szignó került az V. kerületben is a hetekig függőben lévő ellenzéki együttműködésre. Bár a szocialisták belvárosi elnöke szerint olyan megállapodás született, amelyet az MSZP mellett a DK és az Együtt–PM is elfogadott, továbbra sem ért egyet az Együtt– PM-es Juhász Péter polgármester-jelöltségével. – Nem értettem egyet ezzel a megállapodással, de politikai kompromisszumot kellett találni, s ez alakult ki. Azt, hogy Juhász Péter milyen esélyekkel indul és alkalmas jelölt-e, az Együtt–PM vezetőitől kell megkérdezni – nyilatkozta Steiner Pál a Hír TV-nek.

A XIII. kerületben is lett végül ellenzéki megállapodás, de a szocialisták nélkül. Angyalföldön az Együtt–PM, a DK és a Bokros Lajos-féle MoMa nem fogadta el az MSZP utolsó pillanatban módosított ajánlatát, amely alapján a szocialisták 11 képviselőjelöltje mellett a DK és az Együtt–PM csak 2-2 helyet kaphatott volna a kerületi önkormányzatban.

A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.