Perelt a pénzintézet, noha működési engedélye sem nyilvános

Nem feleltek meg az átláthatóság és a felmondhatóság elvének az AXA Bank általános szerződési feltételeinek egyoldalú szerződésmódosításaira vonatkozó kikötései.

Horváth Csaba László
2014. 08. 28. 9:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt héten kezdődött bankperek sorában az AXA Bank Europe SA magyar állam ellen benyújtott keresetét tárgyalta tegnap a Fővárosi Törvényszék. A kora reggeltől tartott maratoni tárgyalás végén a bíró elutasította a bank keresetét, mivel az általános szerződési feltételek egyoldalú szerződés-módosításra vonatkozó kikötései nem feleltek meg az átláthatóság és a felmondhatóság elvének.

A tárgyalás hosszas keresetismertetéssel kezdődött, majd a felek egymás kérelmeire, ellenkérelmeire reagáltak. A körülbelül 30 ezer adóst érintő perben a pénzintézet képviselői nem járultak hozzá, hogy róluk kép és hangfelvétel készüljön. A bank ügyvédei indítványozták a zárt tárgyalás elrendelését, illetve az Alkotmánybírósághoz, és az Európai Bírósághoz fordulást, ám a törvényszék elutasította a pénzintézet indítványait.

Az, hogy a belga AXA Bank Europe SA – amely Magyarországon csupán fióktelep formában működik – pert indított a magyar állammal szemben, azért is különös, mert a pénzintézet lapunk alapvető kérdéseire sem tudott válaszolni. A bank fióktelepét azután kerestük meg, hogy több adós is jelezte lapunknak, habár személyesen is kérték a pénzintézettől működési engedélyüket, azt nem adták át nekik. Sőt, egyik alkalommal a fióktelep képviselői írásban azt közölték, hogy nem áll módjukban kiadni az engedélyt. Tekintettel arra, hogy egy vendéglátóhelyen is kötelező kitenni a falra a működési engedélyt, magunk is megkerestük a pénzintézetet. Arra is rákérdeztünk, pontosan mit jelent az úgynevezett CBFA-engedély, amelyre működésüket igazolva hivatkoznak dokumentumaikban, egyúttal ezt az engedélyt is kértük a pénzintézettől.

A bank fióktelepe azonban kérésünk ellenére sem a működési engedélyét, sem a CBFA-engedélyt – amely, mint kiderült, a belga bankfelügyelet engedélye – nem küldte meg lapunknak. Mindössze annyit reagáltak, hogy a belga bank a saját engedélye alapján, a magyar felügyelet hozzájárulásával végzi a tevékenységét. Közben megtaláltuk a belga bankfelügyelet weblapján annak az engedélynek az adatait, amelyre Magyarországon is hivatkozik a fióktelep. Ebből az derül ki, hogy a pénzintézet Szlovákiában és Csehországban rendelkezik a „letelepedés szabadságával”, vagyis erre vonatkozó engedéllyel, azonban a bank magyarországi tevékenységére nem tér ki a dokumentum. Erről is kérdeztük a fióktelep képviselőit, azonban nem kaptunk válaszokat.

A pénzintézet fióktelepének ellentmondásos tevékenységéről lapunk többször is közölt cikket. Megírtuk például, hogy maga a fióktelep sem tudja eldönteni, hogy jogutódja-e a már megszűnt Ella Bank, valamint AXA Bank Zrt.-nek. Előfordult ugyanis, hogy a fióktelep a megszűnt bankok jogutódjaként lépett fel, de birtokunkba jutott olyan bírósági dokumentum is, amelyben azt közli, semmi keresnivalója az Ella Bank hitelszerződésével összefüggésben indult perben, ugyanis nem jogutódja a megszűnt banknak.

Ismeretes, a múlt héten kezdődött bankperekben arról kell dönteni, hogy tisztességesek-e a pert indító pénzügyi intézmények egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő rendelkezései. A július 26-án hatályba lépett devizahiteles-törvény ugyanis vélelmezi az egyoldalú szerződésmódosítások tisztességtelenségét, ám megadja a lehetőséget a bankoknak, hogy bebizonyítsák igazukat a bíróság előtt. A Fővárosi Törvényszék gazdasági kollégiumához a hétfőn lejárt határidőig összesen 25 bank, 25 takarékszövetkezet és 29 egyéb pénzintézet nyújtott be keresetet az egyoldalú banki szerződésmódosítás tisztességtelenségét vélelmező törvény megdöntésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.