A háttérben alkudozik az ellenzék?

Pénzt és pozíciót kérhet visszalépéséért a MoMa főpolgármester-jelöltje.

Munkatársainktól
2014. 09. 22. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénzt, médiafelületet és gazdasági főpolgármester-helyettesi posztot kér Bokros Lajos cserébe azért, hogy a Budapest vezetői posztjáért folytatott versenyben visszalép Falus Ferenc javára – értesült lapunk ellenzéki forrásokból. A balliberális kis pártok közös főpolgármester-jelöltjét a Nézőpont Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint még Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) párt vezetője, főpolgármester-jelöltje is megelőzi. A kutatás szerint Tarlós Istvánra (Fidesz–KDNP) az összes megkérdezett 38, Bokros Lajosra 12, míg Falus Ferencre (MSZP, Együtt–PM, DK) mindössze 8 százaléka szavazna az októberi önkormányzati választáson.

Információink szerint a Falus kampányát vezénylő Együtt–PM-ben komoly gondot okoz jelöltjük rossz szereplése. Ezért kezdtek háttértárgyalásba Bokrossal a visszalépésről. Több szocialista informátorunk viszont cáfolta a tárgyalás tényét, annyit ismertek el, hogy aggodalom és hiányérzet van a közös baloldali főpolgármester-jelölt eddigi kampányával kapcsolatban.

Falus Ferenc hét végén lapunk kérdésére azt mondta, nem hisz a Nézőpont felmérésének, s tagadta azon híreket, hogy visszalépne Bokros javára.

Falus esetleges visszalépésének lehetőségét egyébként ő maga vetette fel korábban az ATV Start című műsorában. Akkor arról beszélt: visszalép, ha van olyan személy, akinek nagyobb az esélye Tarlós ellen. Pénteken, a Nézőpont-kutatás megjelenése után Bokros Lajos a Klubrádióban úgy nyilatkozott: most, hogy ő a legesélyesebb ellenzéki főpolgármester-jelölt, várja, hogy a „demokratikus ellenzék” viszonozza-e azt az áprilisi „nagyvonalú” lépésüket, hogy nem indultak a választáson. Hozzátette: a háttérben beszélgetnek, tárgyalnak is erről.

Ehhez képest Falus Ferenc szombaton lapunk kérdésére, hogy fenntartja-e korábbi szavait, és visszalép-e az esélyesebbnek tűnő Bokros Lajos javára, azt felelte: „Én vagyok a legesélyesebb jelölt.” A Nézőpont Intézet felmérésének eredményét mindössze annyiban kommentálta, hogy nehezményezte, amiért az intézet nem hozta nyilvánosságra a felmérés részleteit.

Eközben egy másik balliberális főpolgármester-jelölt, Magyar György a HVG.hu-nak nyilatkozva nem zárta ki, hogy visszalép Bokros Lajos javára. Az ATV Egyenes beszéd című műsorában pedig közölte: csütörtökön, a Republikon Intézet konferenciáján dönthetnek a (balliberális) főpolgármester-jelöltek arról, hogy ki kinek a javára lép vissza.

A visszalépés témaköre mellett a főpolgármester-jelöltek programjából is ízelítőt kaphattunk a hét végén. Tarlós István főpolgármester a fővárosi autómentes nap szombati megnyitóján egy kényelmes város megteremtését nevezte legfontosabb céljának. Jelezte: abból indulnak ki, hogy nem a városlakó van a városért, hanem a város van a városlakóért, ezért fontos, hogy az itt élők egyre elégedettebbek legyenek a szolgáltatásokkal, a közbiztonsággal, a közlekedéssel és a szellemiséggel. Tarlós István szerint nem kell szégyenkezni az elmúlt négy évben elért eredmények miatt, hiszen megszületett a város energiabiztonsági stratégiája, van szmog- és hőségriadóterv, újraszabályozták a zajszinteket, s épülnek a zajvédő falak. Fontosnak nevezte az ötszáz, alacsony károsanyag-kibocsátású autóbusz beszerzését, amelyeken túl 150 újabb hibrid és elektromos busz is érkezik. Szólt arról is, hogy villamospályák sokaságát újították fel, megvalósul a budai fonódóvillamos-projekt, a Bubi bérbicikliket pedig naponta négyezren kölcsönzik ki. Tarlós külön kiemelte, a főváros visszaszerezte egyik stratégiai cégét, a Fővárosi Vízműveket.

Falus Ferenc szombaton arról beszélt: Budapestnek új közlekedési koncepció kell; autósoknak, gyalogosoknak, kerékpárosoknak, rollereseknek, gördeszkásoknak együtt kell működniük. Közölte, évente több ezer P+R parkolót kell építeni a külvárosokban, ahonnan gyors buszjáratokkal lehetne elérhetővé tenni a belvárost. Falus újragondolná a fekvőrendőrök alkalmazását is. Tegnap pedig a korrupcióval való végleges leszámolást, teljes átláthatóságot és egy átláthatósági biztosi poszt létrehozását ígérte.

A főváros Fidesz–KDNP-s főpolgármester-helyettese erre tegnap úgy reagált: olyat kér a baloldal főpolgármester-jelöltje, ami már megvalósult. Bagdy Gábor az MTI-nek nyilatkozva felhívta a figyelmet arra, a főváros vezetése minden szerződést kitesz a honlapjára, ezt törvény is előírja. Az átláthatósági biztosi pozíció létrehozásával kapcsolatban pedig közölte: a főváros minden közbeszerzését egy ellenzéki, jobbikos vezetésű testület tárgyalja. A közbeszerzési bizottság a kisebb értékű közbeszerzésekről maga dönt, a nagyobbakkal kapcsolatban pedig javaslatot tesz a közgyűlésnek.

Csárdi Antal, az LMP főpolgármester-jelöltje tegnap arról beszélt, hogy a fővárosi tömegközlekedésben nem ért véget a Demszky-korszak. Kijelentette, bevezetnék az időalapú jegyet, hogy ne kerüljön többe BKV-val közlekedni, mint autóval. Csárdi kiemelte: ha őt választják városvezetőnek, megduplázza a jó minőségű kerékpárutak számát, és P+R parkolókat létesítene.

Bodnár Zoltán, a Magyar Liberális Párt főpolgármester-jelöltje szerint egy olyan „megapoliszban”, mint Budapest, egy várospolitikusnak harcosabban kell a város érdekeit képviselnie, mint Tarlós Istvánnak. Szerinte az egyszínű kormány és városvezetés nem jár különleges haszonnal. Ezt példázza a Citadella esete, amelynél a főpolgármester a „sajátjaival” sem képes zöldágra vergődni. Bagdy Gábor úgy reagált, hogy a fővárosnak semmi köze a Citadellához, így ráhatása sincs a létesítmény sorsára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.