Az ellenzék rá akar rontani a jegybankra

A költségvetési bizottságot Burány Sándor, a testület MSZP-s elnöke hívta össze.

MD
2014. 09. 08. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A költségvetési bizottságot hétfőre Burány Sándor, a testület MSZP-s elnöke hívta össze, miután azt az MSZP, az LMP és az Együtt–PM is kezdeményezte. Az elnök az MTI-nek korábban elmondta, hogy az ülésen Matolcsy György és a jegybank felügyelőbizottsági tagjainak meghallgatását tervezik, az MNB ingatlanvásárlásairól és az alapítványainak juttatott 200 milliárd forintról.

Közérdekű adatigényléssel fordul az LMP a jegybankhoz. Schiffer András azt szeretné megtudni, hogy pontosan kinek fizette ki a Magyar Nemzeti Bank a Bajcsy-Zsilinszky úti luxusirodaház 18 milliárdos vételárát.

 

Lemondatná Matolcsy Györgyöt a Magyar Nemzeti Bank éléről a szocialista Gúr Nándor. Az MSZP országgyűlési képviselője szerint a jegybankelnök azzal bizonyította alkalmatlanságát, hogy a monetáris politika helyett elszegődött ingatlanügynöknek.

A jegybank működésének ellenőrzése nem az Országgyűlés költségvetési bizottságának, hanem az Országgyűlés gazdasági bizottságának hatáskörébe tartozik – ismételte meg közleményében az MNB, és a jegybank működését illetően törvénytelennek minősítette az Országgyűlés költségvetési bizottságának a testület szocialista elnöke által történt összehívását.

Az MNB már a múlt héten közölte, hogy – hasonló megfontolások alapján – Matolcsy György nem vesz részt a bizottság hétfői ülésén.

A hétfői közleményben kiemelik, hogy a jegybanktörvény szerint az MNB elsődleges céljának teljesítése esetén támogatja a kormány gazdaságpolitikáját. Ennek keretében került sor többek között az alapkamat csökkentésére, a növekedési hitelprogram elindítására, és a jegybank társadalmi felelősségvállalási programjának megvalósítására – áll a közleményben.

A Magyar Nemzeti Bank a jegybanki eszközrendszert és forrásokat – elsődleges céljának és alapvető feladatainak veszélyeztetése nélkül – továbbra is a kiegyensúlyozott, átlátható és fenntartható gazdálkodás elvének érvényesítésével működteti, arra törekedve, hogy a központi költségvetésnek a jegybank felé fennálló térítési kötelezettsége ne keletkezzen, vagyis ne terhelje az adófizetőket – hangsúlyozza a jegybank közleménye.

Az MNB közpénzből gazdálkodik, döntéseivel – így például alapítványai létrehozatalával – az MNB közvagyont, nemzeti célokat szolgáló közösségi vagyont teremt.

Az MNB minden jogszabályban meghatározott beszámolási kötelezettségének eleget tesz, ennek keretén belül rendszeresen beszámol a jegybank tevékenységéről az Országgyűlés gazdasági bizottságának. A Magyar Nemzeti Bank tevékenységét emellett rendszeresen ellenőrzi az Állami Számvevőszék és a jegybank belső ellenőrzési igazgatósága – fűzik hozzá.

A Fidesz közleményt adott ki, amiben tudatja, szerintük a baloldal amellett, hogy félrevezeti a közvéleményt, törvénytelen módon akarja korlátozni az MNB függetlenségét. Szűcs Lajos, az Országgyűlés költségvetési bizottságának kormánypárti alelnöke – egybehangzóan a korábbi MNB-nyilatkozattal – hétfőn azt közölte az MTI-vel, hogy a jegybank nem a költségvetési, hanem a gazdasági bizottságnak tartozik tájékoztatási kötelezettséggel, a gazdálkodását pedig az Állami Számvevőszék ellenőrzi.

A költségvetési bizottság hétfői jogellenes összehívásához a bizottság fideszes tagjai nem asszisztáltak – olvasható a közleményben, amely felszólítja a baloldalt, hogy hagyjon fel a jogsértő magatartással és a mellébeszéléssel.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.