Le kell mondania Székely László ombudsmannak, ha hivatala előre egyeztetett a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezettel – jelentette ki tegnap lapunk kérdésére Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette: ezt dokumentumok bizonyítják, ami azt jelenti, nem Székely, hanem más szervezetek irányítják a hivatalt. Mindezt annak kapcsán mondta, hogy lapunk tegnap a birtokába került levélfolyam alapján megírta: előre egyeztetett a TASZ programvezetője és az ombudsmani hivatal egyik főosztályvezetője arról, mikor lásson napvilágot a VIII. kerületi tűcsereprogramról készült, a józsefvárosi városvezetést elmarasztaló ombudsmani jelentés.
Székely László szerint lapunk hamis látszatot keltett, a valóságban a munkatársak leveleztek egymással. Lapunk ezzel szemben dokumentummal tudja bizonyítani, hogy valóban egyeztetett Sárosi Péter és Borza Beáta. A TASZ programvezetője már elismerte, hogy azt üzente Borzának, jó lenne, ha nem a nyaralása alatt jönne ki a jelentés.
A tűcsereprogram kapcsán szerdán nyilvánosságra hozott jelentést Kocsis Máté tájékoztatóján „koncepciózus, politikailag rendelt, a TASZ által megírt, lejárató” dokumentumként jellemezte. A Fidesz kommunikációs igazgatója, a VIII. kerület polgármestere arra a kérdésre, hogy az ombudsmannak le kell-e mondania az ügy miatt, azt válaszolta: ha a hivatal belső vizsgálata során kiderül, hogy az alapjogi biztos hibázott, akkor szerinte igen. Úgy fogalmazott: befészkelte magát a droglobbi az ombudsmani hivatalba. Ezért felszólította Székelyt, takarítsa ki onnan. A polgármester kifogásolta, hogy a jelentést csak pénteken kapta meg, majd azt kérdezte: hogy fordulhat elő, hogy az ombudsmani hivatal a TASZ-os Sárosi Péter nyaralásához igazítja egy jelentés kiadását? Kocsis szerint a jelentés 90 százalékos átfedést mutat a TASZ beadványával. A polgármester a jelentés tartalmát is visszautasította. Mint mondta, a józsefvárosi önkormányzat három éve végzi a „drogszemét” eltakarítását az utcáról. Hozzátette: amikor az alapjogi biztos azt kéri, gondoskodjanak a tűcsereprogramról, olyan dolgot kér, amire törvény nem kötelezi az önkormányzatot. Szerinte Józsefváros semmilyen törvényt nem sértett meg.Székely László tegnap közleményben kelt ki lapunk ellen. Úgy véli, hamis látszatot keltettünk, a valóságban csak a munkatársak leveleztek egymással. Az ombudsman belső vizsgálatot rendelt el az ügyben. Két órával később kiadott közleménye szerint A TASZ irányítja a hivatalt? című cikkünkben közölt elektronikus levél a vizsgálat első megállapítása alapján a hivatal zárt levelezőrendszeréből származik, azon sem feladóként, sem címzettként nem szerepel a TASZ. A levél az ügy előadója és hivatali vezetői között, a jelentés tervezetének előkészítése során készült, és ismeretlen módon került a Magyar Nemzet birtokába. A biztos sajnálattal állapítja meg, hogy lapunk nagyobb jelentőséget tulajdonít a hivatal munkatársai belső levelezésének, mint a kormány és a nemzeti drogstratégia által is támogatott tűcsereprogram sorsának.
Az állításokkal ellentétben cikkünkben többször is szó szerint idéztünk a Sárosi Péter programvezető és Borza Beáta főosztályvezető közötti levélváltásokból, ahogy arról is írtunk, hogy a hivatal munkatársai egymás között egyeztettek arról, mit válaszoljanak a TASZ programvezetőjének arra a kérésére, hogy ne a szabadsága ideje alatt jelenjen meg a jelentés. Mivel a terjedelmes levélváltás teljes közlése lapunkban lehetetlen lenne, ezért az egyik, munkatársak közötti levélfolyamot tettük közzé, amit cikkünkben jeleztünk is. Szó szerint ezt írtuk: „Az ombudsmani hivatal munkatársainak levelezése szerint a jelentés már május 28-án készen volt, és a főosztályvezető olvasta is. [ ] »Azt beszéltük meg, hogy a minisztériumnak, önkormányzatnak küldünk mégis megkeresést 15 napos határidővel, tehát az egyébként már általad is olvasott jelentés utána mehet ki«” – fogalmazott az elektronikus üzenet küldője.
A programvezető és a főosztályvezető levélváltása során Sárosi Péter többször tájékoztatta a tűcsereprogrammal kapcsolatos fejleményekről a főosztályvezetőt, így blogbejegyzéseket is ajánlott a vizsgálatot folytatók figyelmébe. Erre egyébként a Borza Beáta úgy reagált: „Nagyon köszönöm az infót, továbbítom a vizsgálatot folytató kollégámnak! Nagyon remélem, hogy tudunk segíteni!”
Május 28-án a TASZ munkatársa aztán már arról érdeklődött Borzánál, mikorra tervezik a jelentés nyilvánosságra hozatalát. A programvezető lényegében a jelentés időzített megjelentetésére kérte a főosztályvezetőt, aki a munkatár-saitól kért segítséget. Miután megkapta a választ, amely szerint csak a TASZ-os programvezető nyaralása után, június második felében hozzák nyilvánosságra a jelentést, a főosztályvezető úgy búcsúzott kollégáitól, hogy az információt megírja a programvezetőnek.
Lapunk az ügyben megkereste a TASZ-t is, de a szervezet lapzártáig nem reagált kérdéseinkre. A HVG.hu-nak ugyanakkor nyilatkozott a programvezető, aki szerint „harmatgyenge vádaskodás” lapunk állítása. Sárosi nem tagadja, hogy áprilisban rákérdezett a hivatalnál, mikor jön ki az állásfoglalás. Kérdését továbbították, de választ nem kapott. Május végén még egyszer írt, és valóban azt üzente, jó lenne, ha nem a nyaralása idején jönne ki a jelentés. Akkor sem válaszoltak a kérdésére. Sárosi szerint meglepetésként érte, amikor szeptemberben végre megjelent az ombudsman állásfoglalása.
A jelentést szerdán, a választási kampány idején hozta nyilvánosságra az ombudsmani hivatal. Székely szerint a józsefvárosi tűcsereprogram megszüntetése az egészséghez és az egészséges környezethez való jog sérelmének közvetlen veszélyét idézte elő. A biztos felkérte Kocsis Máté polgármestert, hogy a helyi lakosok és az intravénás szerhasználók érdekeit egyaránt figyelembe véve tegyen intézkedéseket azért, hogy a vitás helyzet ne vezessen a drogbetegek egészséghez való alkotmányos jogának ellehetetlenüléséhez.