A helyettes államtitkár az újságban korábban megjelent egyik cikkre reflektál, amelyben Erich Hackl osztrák író Balog Zoltán miniszternek a roma holokauszttal kapcsolatban tett egyik kijelentésére reagál. Hackl azt írta: Balog Zoltán, egy tanult teológus történelmi hazugsága teszi egyértelművé, hogy nemcsak a romák jelenlegi életkörülményei, hanem a történelmi tapasztalatai is veszélyben vannak.
Prőhle Gergely emlékeztet arra, hogy 2011-ben a magyar EU-elnökség ideje alatt napirendre tűzték az uniós romastratégiát, amelynek fő megalkotója az akkor államtitkár Balog Zoltán volt. Kiemeli: Balog egyértelműen állást foglal a rasszizmus minden formája ellen, intézkedéseivel pedig a cigány közösség társadalmi integrációját segíti.
A helyettes államtitkár szerint Balog Zoltán az említett rádióinterjúban félreérthetően fogalmazott a roma holokauszttal kapcsolatban, amelyet nem tagadott, csak azt akarta mondani, hogy a deportálások esetükben nem olyan formában történtek meg, mint a zsidó közösségekkel.
Prőhle azt írja, a politikai hajszában még Balog Zoltánnal is előfordulhat, hogy egy-egy mondata félreérthető, azonban a miniszter eddigi munkáját úgy pellengérre állítani, ahogyan Erich Hackl tette, csak tévedésből vagy politikai rosszindulatból lehet.
Ismert, korábban Balog Zoltán is elismerte, hogy szerencsétlenül fogalmazott, amikor a Kossuth Rádióban a cigány holokauszt emléknapján arról beszélt, hogy Magyarországról nem történt romadeportálás. A miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, szavait kiragadták a szövegkörnyezetéből.
A beszéd után valódi boszorkányüldözés indult baloldali és liberális körökben Balog Zoltán ellen. A Fidesz elítélte a minisztert kritizálókat. „Nem Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének kell magyarázkodnia romaügyben, hanem annak a baloldalnak, amelynek kormányzása idején romákat gyilkoltak Magyarországon, és ezeknek az ügyeknek a felderítéséért és a kártalanításért semmit nem tettek” – írták.
Az Országos Roma Önkormányzat arra hívta fel a figyelmet, hogy sajnálatos, hogy az ellenzéki politikai körök a miniszter elmúlt évtizedes munkájának eredményeit nem veszik figyelembe, hanem a tőlük megszokott botránypolitizálással kezelik a cigányügyet.
„A roma holokauszt történetéről kijelenthető, hogy hiányosan kutatott terület. A tények között ellentmondások vannak, s hogy ez így legyen, annak a hátterében különböző érdekek húzódnak meg” – fejtette ki a Magyar Nemzetnek Németh György kutató. A szakember szerint a jövőben éppen ezért mindenképpen alapos kutatásokat kell folytatni ezen a területen, amelyekhez forrásokat kell biztosítani. A történész jelezte, azért is nehéz pontos képet kapni erről az időszakról, mert nagyon bizonytalanok a visszaemlékezések.