Az ítélet szóbeli indoklásában a bíró kiemelte, hogy a pénzintézmény általános szerződési feltételeinek egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő pontjai egyetlen vizsgált időpontban sem feleltek meg az átláthatóság elvének, rendelkezéseinek tartalma nem világos, ezért azok tisztességtelenek és érvénytelenek.
A törvényszék ugyanakkor helyt adott a felperesi érvelésnek, miszerint a szerződéses kikötések biztosítják a fogyasztó számára az ingyenes felmondás lehetőségét, tehát a felmondhatóság elvének eleget tettek. A bíróság szintén elutasította a pénzintézetnek az eljárás felfüggesztésére vonatkozó indítványát és azt, hogy az Alkotmánybírósághoz, illetve az Európai Bírósághoz forduljon, és kötelezte a 1,27 millió forint perköltség megfizetésére.
A Fővárosi Törvényszék elutasította a Merkantil Car Gépjármű Lízing Zrt. magyar állam ellen benyújtott devizahitelekkel kapcsolatos keresetét is a szerdán kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében. Az ítélet szóbeli indoklásában a bíró kiemelte, hogy a pénzintézet általános szerződési feltételeinek egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő pontjai egyetlen vizsgált időpontban sem feleltek meg az átláthatóság elvének, rendelkezéseinek tartalma nem világos, ezért azok tisztességtelenek és érvénytelenek.
A törvényszék ugyanakkor helyt adott a felperesi érvelésnek, miszerint a szerződéses kikötések biztosítják a fogyasztó számára az ingyenes felmondás lehetőségét, tehát a felmondhatóság elvének eleget tettek. A bíróság szintén elutasította a pénzintézetnek az eljárás felfüggesztésére vonatkozó indítványát és azt, hogy az Alkotmánybírósághoz, illetve az Európai Bírósághoz forduljon, és kötelezte 1,447 millió forint perköltség megfizetésére.
Több mint 450 esetben a bankvilág szereplői is elismerték, hogy tisztességtelenek azok az egyoldalú kamatemelésről szóló kikötések, amiket korábban maguk szövegeztek meg és építettek be hitelszerződéseikbe. Az első adósmentő törvény alapján a bankoknak nagyjából háromezer általános szerződési feltételről kellett számot adniuk a felügyeletnek. A vitatott kikötéseket tartalmazó hitelmegállapodások alapján megközelítőleg 6500 milliárd forintot követelnek az adósoktól a pénzintézetek.
A képviselők a hét közepén fogadhatják el a bankok elszámoltatásáról szóló kormányzati törvényjavaslatot, amelynek eredményeként a kabinet számításai szerint átlagosan akár harmadával is csökkenhetnek a devizahitelesek törlesztőrészletei.
A korábbi állammal szembeni bankperekről ide kattintva olvashat!