Felmondhatják a hitelszerződéseket

A tél végére lezárulhatnak a devizaperek, a jövő év az elszámoltatásé lesz – közölte Trócsányi László igazságügyi miniszter.

Hajdú Péter–Nagy Áron
2014. 10. 03. 2:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok ügyfél panaszkodik arról, hogy a bankok éppen most mondják fel a hitelszerződését, amikor alig néhány nap múlva életbe léphet az ezzel kapcsolatos tilalom – adta hírül az Azénpénzem.hu szakportál. Azért állhatott elő ez a helyzet, mert a szerződések felmondását és a végrehajtásokat, kilakoltatásokat is megakadályozó elszámoltatási törvényt az Országgyűlés már elfogadta ugyan, a köztársasági elnök azonban még nem írta alá, s így nem jelenhetett meg a Magyar Közlönyben, ami pedig a hatálybalépés feltétele.

– Van logika abban, hogy a törvény hatálybalépése előtt szeretnék megszüntetni a pénzintézetek a véglegesen menthetetlennek ítélt kölcsönszerződéseket – nyilatkozta lapunknak a BankRáció.hu pénzügyi szakportál elemzője. Gergely Péter felhívta a figyelmet: azonnali felmondás esetén még a hitelfelmondási tilalom életbelépése előtt megkezdődhet az árverési, illetve végrehajtási folyamat, míg a hatálybalépés után több mint egy évvel kitolódhat. S miután az adós jelenleg is fizetésképtelen, és nagy valószínűséggel a jövő évi forintosítás idején is az lesz, várható lépés a bankok részéről a szerződés megszüntetése.

A szakértő szerint a felmondás, és az azonnali visszafizetés – annak lehetetlensége esetén az árverés, illetve a végrehajtás – réme elsősorban azokat fenyegeti, akik legkevesebb 90 napos fizetési elmaradásban vannak. Jogszerűen ugyanis csak úgy tudja felmondani a pénzintézet a hitelszerződést, ha bizonyítani tudja, megrendült az adós anyagi helyzete, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy hosszabb ideje képtelen fizetni a törlesztőrészleteket. A szakértő szerint ugyanakkor miután a felmondott szerződések után a hitelösszegnek csak töredékét, jó esetben felét kaphatja vissza az árverés vagy végrehajtás után, csak a végső esetben nyúl ehhez az eszközhöz a bank.

Az azonnali felmondások megkezdésére utal az is, hogy a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja is sürgeti a jogszabály életbelépését. Rogán Antal frakcióvezető tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta, levélben fordultak Áder Jánoshoz: ne engedjen a nyomásnak, és írja alá a jogszabályt. A politikus a fair bankrendszer kiépülését biztosító jogszabálytervezetről szólva kijelentette, az igazságügyi tárca megkezdte annak kidolgozását.

A cél az, hogy átlátható és számon kérhető feltételeket teremtsenek a hitelezés területén – emlékeztetett Rogán Antal, majd hozzátette: a tervezetről várhatóan november elején tárgyal a frakció, s a képviselőcsoport ülésén a devizahitelek forintosításának kérdése is szóba kerül majd. A Fidesz frakciója kitart amellett, hogy Magyarországon a lakosságnál nem maradhat devizahitel, végig kell vinni a forintosítást – szögezte le a kormánypárti politikus.

– Még a tél beállta előtt meghozhatják döntéseiket a másodfokú bíróságok a devizahitelezéssel kapcsolatos perekben. A felülvizsgálatokkal pedig januárban végez a Kúria, így a jövő év tavasza tehát már az elszámoltatásról szólhat – ezt már Trócsányi László igazságügyi miniszter jelentette be. A tárcavezető által ismertetett adatok szerint a hazai pénzintézetek közül 79 élt a törvény adta lehetőséggel, hogy keresetet nyújtson be az állam ellen.

Az eljárások zöme az állam teljes, három pedig a részleges sikerével zárult; négy eljárást ugyanakkor felfüggesztett a bíróság, és az Alkotmánybírósághoz fordult a perek alapjául szolgáló jogszabály normakontrollját kérve a testülettől. A Magyar Nemzet információi szerint a taláros testület az önkormányzati választásokat követő héten tárgyalja a devizahiteles-ügyekben benyújtott normakontroll-kérelmeket, s nagy valószínűséggel határozatot is hoz róluk néhány napon belül.

Eközben a másodfokú devizahitelesperek sem szüneteltek. Tegnap tárgyalás nélkül jogerőre emelkedett a Széchenyi István Hitelszövetkezet ellen hozott elsőfokú ítélet, miután a magyar állam képviselője visszavonta a fellebbezését, a pénzintézet pedig nem vitatta az eredeti ítéletet. A döntés szerint a hitelintézet szerződési feltételei tisztességtelenek és érvénytelenek. A Takarékbank fellebbezését tárgyalta ugyan a Fővárosi Törvényszék, de a bíróság október 17-re halasztotta az ítélethirdetést. Az elsőfokú ítélet kimondta, a pénzintézetnek nem sikerült szerződési feltételeinek tisztességét bizonyítani. A tárgyaláson a bank képviselője ennek megváltoztatását, az állam  a fellebbezés elutasítását kérte. A bíróság ugyancsak elhalasztotta – október 9-ig – a tegnapi harmadik per, a Sopron Bank Burgenland Zrt. ügyének ítélethirdetését.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.