Nincs megnyugvás a zsidó hitközségi belharc után

Nincs megnyugvás a zsidó hitközségi belharc után.

MNO
2014. 10. 30. 20:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI azután kereste meg Tordai Pétert, hogy az ATV és a Hír TV információi szerint a BZSH szerda esti közgyűlésén visszahívták elnöki tisztségéből, Schwezoff Dávid ügyvezető igazgatót azonban nem.

Tordai Péter az MTI-nek kijelentette, hogy már a Schwezoff Dávid ügyvezető igazgató által összehívott közgyűlés előtt és a közgyűlésen is elmondta, nem kíván együtt dolgozni az ügyvezető igazgatóval, és erről írásban is nyilatkozott. Így azzal, hogy az ügyvezetőnek bizalmat szavazott a közgyűlés, az ő lemondása automatikusan bekövetkezett volna – tette hozzá.

Tordai Péter ismertette: a közgyűlésnek két napirendi pontja volt, az első Schwezoff Dávid visszahívása, a második az övé. Erről a két pontról külön kellett volna szavazni, de „praktikával egyszerre szavaztatták”, így nem kapta meg a lehetőséget, hogy az ügyvezető megszavazása után „be tudja váltani a szavát”, és lemondjon.

Kiemelte, hogy a közgyűlés illegitim és morálisan is megkérdőjelezhető volt, mert a havonta kétszer megjelenő Új Élet című egyházi lapban kellett volna meghirdetni, úgy, ahogyan az általa november 5-ére összehívott közgyűlést. Ennek ellenére semmilyen lépést nem szándékozik tenni – tette hozzá.

Úgy fogalmazott: azt kívánja, hogy dolgozzon a BZSH nyugodtan, átláthatóan, tisztán, és ennek nemcsak szurkolója, hanem aktív résztvevője is lesz, hiszen tagja maradt a közgyűlésnek, az elöljáróságnak, és továbbra is ő a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) alelnöke, tehát három szinten folytatja munkáját a zsidó közösségért.

Arra a kérdésre, hogy miként látja a BZSH és a Mazsihisz jövőbeli együttműködését, Tordai Péter úgy válaszolt: nem hiszi, hogy békés korszak következik, mivel „antagonisztikus ellentét” van a Heisler András vezette Mazsihisz és Schwezoff Dávid „filozófiája” között. Az ügyvezető szakmai rátermettsége és vallási hozzáállása sem mindenben tükrözi azt, amit a Mazsihisz vezetősége elérni és felépíteni szeretne – fűzte hozzá.

Ugyanakkor a BZSH nagyon sok projektjét csak a Mazsihiszen keresztül, ügyintézésével lehet megvalósítani, a kormányzat is csak az országos szövetséggel tárgyal, hiszen az képviseli a hazai zsidóságot – hangsúlyozta Tordai Péter, a Mazsihisz alelnöke. Ezért a két szervezetnek tudnia kell együtt dolgozni, és ő tenni is fog az együttműködésért – mondta.

Tordai Péter egy kijelentésére reagálva – amely szerint a visszahívott elnök illegitimnek tartja a közgyűlést, mivel azt a felekezeti sajtóban előzetesen nem hirdették meg – a BZSH az MTI-hez csütörtök délután eljuttatott nyilatkozatában azt írta: a BZSH a közgyűlési meghívókat a szervezet alapszabálya szerint küldte ki, ráadásul nem csupán elektronikus és papíralapú levélben, hanem a BZSH Facebook-oldalán és a Mazsihisz honlapján is tájékoztatta a tagokat a közgyűlés időpontjáról.

A nyilatkozat szerint a közgyűlés előtt Tordai Péter maga is „mindenkit arra buzdított” az általa szétküldött körlevélben, hogy vegyen részt az október 29-ei ülésen.

A közgyűlés határozatképes volt, a tagok 78 százaléka jelent meg, a szavazást pedig szabályosan tartották meg – állítja a BZSH.

A nyilatkozatban idézik Schwezoff Dávid ügyvezető igazgató kijelentését, amely szerint júliusi megválasztása után a BZSH szerdán második alkalommal szavazott neki bizalmat, és így folytathatja a megkezdett munkát.

A közgyűlés döntését Schwezoff Dávid úgy értékelte, hogy a szervezet „a megtisztulás politikája mellett döntött” – olvasható a közleményben.

Az MTI megkeresésére Császár Balázs, az ügyvezető igazgató tanácsadója a közgyűléssel kapcsolatban azt mondta, a Tordai Péter által november 5-ére kiírt közgyűlés összehívása volt alapszabály-ellenes. A közgyűlés időpontját Schwezoff Dávid a jogi osztállyal egyeztetve tette át október 29-ére, hogy megfeleljen a rendkívüli közgyűlés összehívási szabályainak – mondta.

Császár Balázs úgy látja, nem lehet gond a BZSH és a Mazsihisz további együttműködése, mivel a két szervezetnek és a szervezetek tagságának egyáltalán nincs problémája egymással. A probléma egyszemélyes – fejtette ki –, Heisler András Mazsihisz-elnök támadta a médián keresztül Schwezoff Dávidot, míg ő a sajtón keresztül eddig egyszer sem reagált a támadásokra.

Arra a kérdésre, hogyan tud működni az elnök nélkül maradt BZSH, Császár Balázs azt felelte, a hitközség alapszabálya szerint a BZSH egyetlen, kizárólagos aláírásra jogosult képviselője az ügyvezető igazgató. Az elnöknek csak az ügyvezetővel együttes képviseleti és aláírási joga van, ezért a BZSH a kialakult, átmeneti helyzetben is működőképes – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.