Az MTI azután kereste meg Tordai Pétert, hogy az ATV és a Hír TV információi szerint a BZSH szerda esti közgyűlésén visszahívták elnöki tisztségéből, Schwezoff Dávid ügyvezető igazgatót azonban nem.
Tordai Péter az MTI-nek kijelentette, hogy már a Schwezoff Dávid ügyvezető igazgató által összehívott közgyűlés előtt és a közgyűlésen is elmondta, nem kíván együtt dolgozni az ügyvezető igazgatóval, és erről írásban is nyilatkozott. Így azzal, hogy az ügyvezetőnek bizalmat szavazott a közgyűlés, az ő lemondása automatikusan bekövetkezett volna – tette hozzá.
Tordai Péter ismertette: a közgyűlésnek két napirendi pontja volt, az első Schwezoff Dávid visszahívása, a második az övé. Erről a két pontról külön kellett volna szavazni, de „praktikával egyszerre szavaztatták”, így nem kapta meg a lehetőséget, hogy az ügyvezető megszavazása után „be tudja váltani a szavát”, és lemondjon.
Kiemelte, hogy a közgyűlés illegitim és morálisan is megkérdőjelezhető volt, mert a havonta kétszer megjelenő Új Élet című egyházi lapban kellett volna meghirdetni, úgy, ahogyan az általa november 5-ére összehívott közgyűlést. Ennek ellenére semmilyen lépést nem szándékozik tenni – tette hozzá.
Úgy fogalmazott: azt kívánja, hogy dolgozzon a BZSH nyugodtan, átláthatóan, tisztán, és ennek nemcsak szurkolója, hanem aktív résztvevője is lesz, hiszen tagja maradt a közgyűlésnek, az elöljáróságnak, és továbbra is ő a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) alelnöke, tehát három szinten folytatja munkáját a zsidó közösségért.
Arra a kérdésre, hogy miként látja a BZSH és a Mazsihisz jövőbeli együttműködését, Tordai Péter úgy válaszolt: nem hiszi, hogy békés korszak következik, mivel „antagonisztikus ellentét” van a Heisler András vezette Mazsihisz és Schwezoff Dávid „filozófiája” között. Az ügyvezető szakmai rátermettsége és vallási hozzáállása sem mindenben tükrözi azt, amit a Mazsihisz vezetősége elérni és felépíteni szeretne – fűzte hozzá.
Ugyanakkor a BZSH nagyon sok projektjét csak a Mazsihiszen keresztül, ügyintézésével lehet megvalósítani, a kormányzat is csak az országos szövetséggel tárgyal, hiszen az képviseli a hazai zsidóságot – hangsúlyozta Tordai Péter, a Mazsihisz alelnöke. Ezért a két szervezetnek tudnia kell együtt dolgozni, és ő tenni is fog az együttműködésért – mondta.
Tordai Péter egy kijelentésére reagálva – amely szerint a visszahívott elnök illegitimnek tartja a közgyűlést, mivel azt a felekezeti sajtóban előzetesen nem hirdették meg – a BZSH az MTI-hez csütörtök délután eljuttatott nyilatkozatában azt írta: a BZSH a közgyűlési meghívókat a szervezet alapszabálya szerint küldte ki, ráadásul nem csupán elektronikus és papíralapú levélben, hanem a BZSH Facebook-oldalán és a Mazsihisz honlapján is tájékoztatta a tagokat a közgyűlés időpontjáról.
A nyilatkozat szerint a közgyűlés előtt Tordai Péter maga is „mindenkit arra buzdított” az általa szétküldött körlevélben, hogy vegyen részt az október 29-ei ülésen.
A közgyűlés határozatképes volt, a tagok 78 százaléka jelent meg, a szavazást pedig szabályosan tartották meg – állítja a BZSH.
A nyilatkozatban idézik Schwezoff Dávid ügyvezető igazgató kijelentését, amely szerint júliusi megválasztása után a BZSH szerdán második alkalommal szavazott neki bizalmat, és így folytathatja a megkezdett munkát.
A közgyűlés döntését Schwezoff Dávid úgy értékelte, hogy a szervezet „a megtisztulás politikája mellett döntött” – olvasható a közleményben.
Az MTI megkeresésére Császár Balázs, az ügyvezető igazgató tanácsadója a közgyűléssel kapcsolatban azt mondta, a Tordai Péter által november 5-ére kiírt közgyűlés összehívása volt alapszabály-ellenes. A közgyűlés időpontját Schwezoff Dávid a jogi osztállyal egyeztetve tette át október 29-ére, hogy megfeleljen a rendkívüli közgyűlés összehívási szabályainak – mondta.
Császár Balázs úgy látja, nem lehet gond a BZSH és a Mazsihisz további együttműködése, mivel a két szervezetnek és a szervezetek tagságának egyáltalán nincs problémája egymással. A probléma egyszemélyes – fejtette ki –, Heisler András Mazsihisz-elnök támadta a médián keresztül Schwezoff Dávidot, míg ő a sajtón keresztül eddig egyszer sem reagált a támadásokra.
Arra a kérdésre, hogyan tud működni az elnök nélkül maradt BZSH, Császár Balázs azt felelte, a hitközség alapszabálya szerint a BZSH egyetlen, kizárólagos aláírásra jogosult képviselője az ügyvezető igazgató. Az elnöknek csak az ügyvezetővel együttes képviseleti és aláírási joga van, ezért a BZSH a kialakult, átmeneti helyzetben is működőképes – tette hozzá.