Szijjártó megszólalt az elfoglalt Mol-olajmezők ügyében

A külügyér folyamatosan egyeztet Hernádi Zsolttal, a cég vezetőjével.

GB
2014. 10. 01. 11:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter folyamatosan konzultál Hernádi Zsolt Mol elnök-vezérigazgatóval a Szíriában kialakult helyzetről – tudatta Fülöp Judit, a tárca sajtófőnöke szerda délben az MTI-vel. A sajtófőnök az MTI-nek elmondta, hogy az Iszlám Állam által elfoglalt két mezőt az INA a Szíriát sújtó uniós szankciók miatt már két éve elhagyta. „A fejleményeket folyamatosan figyeljük, és a Mollal folyamatosan egyeztetünk” – hangsúlyozta a sajtófőnök.

Mint arról szerda délelőtt a Jutarnij list horvát lap információira hivatkozva hírt adtunk, az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadistái elfoglalták Mazrurt és Jazalt, a horvát INA olajipari vállalat két olajmezőjét.

Egyelőre nem tudni pontosan, hogy az IÁ mióta tartja ellenőrzése alatt ezeket az olajmezőket, amelyek a Hajan kőolaj- és földgázblokk 4500 négyzetkilométeres területének részét képezik. A Hajan-blokk a Szíria középső részén található sivatagban terül el, mintegy 250 kilométerre Damaszkusztól. A Jutarnji list információi szerint az IÁ ezeken a mezőkön még nem indította be a kitermelést.

A lap informátorai szerint a térségben teljes káosz uralkodik, és az IÁ mellett más fegyveres bandák is portyáznak a környéken. Előfordult már, hogy ezek is megtámadtak olajkitermelő telepeket, a helyzet napról napra változik, így nehéz egészen pontosan meghatározni, hogy mikor ki birtokolja a mezőket.

A Jutarnji list rendelkezésére álló információk szerint az IÁ tíz szíriai olajmezőt vont az ellenőrzése alá.

Az INA 1998-ban kezdett el tevékenykedni a Hajan területen. A Jazal olajmezőt 2006-ban, a Mazrurt pedig két évvel később fedezték fel (a Mol 2003 óta részvényes az INA-ban, szíriai leányvállalataként az INA damaszkuszi képviseletét jelöli meg a honlapján). A Jazalt 2007-ben sikerült kitermelésre felszerelni és vezetékkel összekötni a Jihar kőolajállomással, így még az év októberében elindulhatott a kitermelés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.