Legutóbb 2010-ben találkozott a magyar miniszterelnök és az orosz államfő. Akkor egy munkalátogatás során látta vendégül Vlagyimir Putyin Orbán Viktort, ezt pedig viszonozni illik – mondta a Figyelőnek adott interjújában a külgazdasági- és külügyminiszter. Szijjártó Péter hozzátette, hogy a találkozó időpontja azonban csak ez év januárjában konkretizálódott.
Mint mondta a látogatás azért fontos, mert év végén lejár a hosszú távú gázvásárlási megállapodásunk Oroszországgal és időben biztosítani kell, hogy 2015 után is meg legyen oldva Magyarország gázellátása. Rögzítette, hogy a jelenleg hatályban lévő, 1995-ben kötött megállapodás ezt nem tudja biztosítani, hiszen ez idén lejár.
Szijjártó Péter kiemelte, arról is meg kell állapodni, hogy mi lesz a lejáró szerződésben szereplő, le nem hívott gázzal. A szocialista kormány korábban egy úgynevezett „Take or pay” szerződést kötött (vedd át vagy fizess), ami hazánk számára rendkívül hátrányos. A szerződésben foglaltak azt jelentik, hogy akkor is fizetnünk kellett, ha nem hívtuk le a rendelkezésre álló mennyiséget. Tehát, ami egy évben megmarad, az mindig átkerült a következő évre, de most a szerződött időszak végére ért hazánk.
– Egy új szerződés megkötése nélkül a megmaradt mennyiség is garantálná ugyan az energiabiztonságunkat – ha meg tudunk állapodni róla – de azért már nem kell fizetni – teszi hozzá a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter felvázolta a gázmegállapodásról szóló rész főbb dilemmáit: az egyik, hogy hazánk számára a megmaradt kontingens lehívása vagy egy új szerződés az előnyösebb, másrészt fontos kérdés az is, hogy orosz fél miként árazza be a fel nem használt gázt.
A miniszer vázolta Putyin látogatásának programját, ami hasonló lesz, mint a német kancelláré volt. Az orosz államfő a kormányfővel és a köztársasági elnökkel találkozik majd, azonban sem orosz befektetőkkel, sem civil szervezetekkel nem tárgyal.
Először négyszemközti beszélgetést folytat Orbán Viktorral, ahol szó lesz a gázmegállapodásról, a kereskedelmi kapcsolatok élénkítéséről, az orosz–ukrán konfliktusról, illetve a gazdasági együttműködés más aspektusai is szóba kerülnek. Ezt követi egy plenáris ülés, ebéd, sajtótájékoztató, majd a találkozó Áder Jánossal. A programban egy koszorúzás is szerepel – Szijjártó arra nem tért ki, hol lesz a koszorúzás.
A Déli Áramlat nem lesz napirenden a látogatás során. Azonban arról kaphat információt a magyar fél, hogy a Törökországban szánt gáz merre megy tovább. Mint mondta, nyitott kérdés, hogy a gáz milyen infrastruktúrán keresztül tudna eljutni Közép-Európába.