Jajkiáltás Kárpátaljáról

Az anyaországtól remélnek támogatást.

2015. 03. 02. 4:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyűjtést indított a kárpátaljai magyarok számára – az elképesztő és kilátástalan ukrajnai gazdasági helyzet miatt – ismerősei körében Popovicsné Palojtay Márta, a Család és Élet civil szervezet egyik vezetője, aki 18 éve él a határon túl, Munkácson. A négygyermekes édesanya egy rendkívül szomorú levéllel kereste meg ismerőseit, amiben a kétségbeejtő kárpátaljai nyomorról számolt be. Az üzenet gyorsan továbbterjedt az interneten, a segítségkérés így jutott el lapunkhoz is.

Tízmillió forint értékű gyorssegélyt küld Kárpátaljára a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a nehéz helyzetben lévő családok és egyedülálló idős emberek megsegítésére. A szervezet ezzel egyidejűleg gyűjtést is hirdet: március 15-én minden katolikus templomban a „kárpátaljai testvérek javára” gyűjtenek. (MTI)

 

Az asszony levelében megjegyezte, hogy összeomlott az ukrán valuta, a hrivnya, teljesen elszabadultak az árak, aminek megdöbbentő következményei vannak.

– Ma reggel egy euró már 36,7 hrivnyát ér. (Január 31-én még csak 18,2 volt a hrivnya–euró árfolyam – a szerk.) Emiatt a legtöbb nyugdíj még a havi kilencezer forintot sem éri el, míg a minimálbér 33 euró, körülbelül tízezer forint. Vagyis egy nyugdíjasnak kevesebb mint napi egy euróból, egy minimálbéren dolgozónak, aki adott esetben a családját is eltartja, alig több mint napi egy euróból kellene megélni. Ezzel lejjebb mentünk az életszínvonalban, mint Banglades, Ghána vagy Zambia, ott ennél többet keresnek – jegyezte meg Popovicsné Palojtay Márta.

Hozzátette azonban, hogy az árak nem afrikaiak, és ráadásul naponta többször növekednek, ami amiatt van, hogy a gazdaság alapvetően importalapú. A legtöbb helyen már ki sem írják az árakat.

– Az alapvető élelmiszerekhez egyre nehezebb hozzájutni, napok óta hiába keresek lisztet és olajat, egy kevés cukrot láttam, de nagyon drágán. Az élelmiszerhiány remélhetőleg ideiglenes, a pénzhiány biztos nem. Az IMF nyomására a kormány ugyanis év végéig befagyasztotta a fizetéseket és a nyugdíjakat, viszont a gáz és a villany árát a világpiaci árra emelik a tervek szerint. El nem tudom képzelni, hogy mi lesz itt, amikor ezekből a fizetésekből a legalapvetőbb élelmiszerekre se jut az elszállt árak mellett – hangsúlyozta Popovicsné.

Az asszony elmondta, a közelmúltban összejöttek a kárpátaljai magyarság meghatározó képviselői, és arra jutottak, hogy az 1944-es málenkij robot óta, amikor minden 18 és 50 év közötti férfit elvittek, most van a legnagyobb krízis. Egyrészt a gazdasági helyzet, másrészt a besorozások miatt, hiszen 18 és 60 éves kor között bármelyik férfit elvihetik a háborúba.
– A debalcevei katlanban épp a munkácsi hadosztály szorult be és harcolt, a katonák közül sokan meghaltak vagy megsebesültek – tette hozzá.

Popovicsné Palojtay Márta éppen ezért arra kéri az anyaországi magyarokat, hogy ha lehetőségük van rá, akkor segítsenek. – Sok olyan család van, amelyen segítene, ha valamilyen távmunkát kapna Magyarországról, bármit, amit számítógépen keresztül lehet végezni. Akár havi 40–50 ezer forint fizetés nagyon sokat jelentene. S persze sokat lehet segíteni egyszerű adományokkal is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.