Revíziót kérhetnek a devizahitelesek

Vizsgálódik az MNB is.

2015. 05. 07. 18:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter azzal kapcsolatban, hogy lezárultak az úgynevezett devizaperek, azt mondta: 79 keresetet nyújtottak be a pénzügyi intézmények, ebből 78 volt „valódi per” – mondta, hozzáfűzve, hogy mindet megnyerte a magyar állam.

Emlékeztetett: az Országgyűlés négy olyan törvényt fogadott el, amely lehetővé tette, hogy az egyoldalú kamatemelés miatt elszámoltassák a bankokat. „Igazából azt kellett bizonyítani a bankoknak, hogy tisztességesen jártak-e el, amikor egyoldalúan kamatot emeltek” – mondta –, és a pénzintézeteknek ezt nem sikerült alátámasztaniuk. Hozzátette: az Alkotmánybíróság is – összesen hatszor – az államnak adott igazat a kérdésben.

Azzal kapcsolatban, hogy az ügyfelek akár revíziót is kérhetnek, úgy fogalmazott: „ha a revízió nem vezet eredményre, akkor egy nem peres eljárásban bírósághoz lehet fordulni” – mondta. Hozzátette: bízik benne, az elszámolások megfelelőek lesznek, a bankok betartják a szabályokat.

Vizsgálódik a Magyar Nemzeti Bank (MNB), miután olyan információkat kapott, hogy egyes hitelintézetek vagy pénzügyi vállalkozások az elszámolás és forintosítás során több árfolyamgátas ügyfelük esetében megemelték a törlesztőrészleteket.

A jegybank csütörtöki közleményében ismerteti: a tudomására jutott információk szerint egyes piaci szereplők esetében az elszámolásban és forintosításban érintett árfolyamgátas (gyűjtőszámla-hiteles) ügyfelek havi törlesztőrészlete – az általuk kézhez kapott elszámolási értesítő szerint – a továbbiakban emelkedni fog. Az MNB fogyasztóvédelmi vizsgálat keretében ellenőrzi ezeket az információkat.

A jegybank felidézte: a forintosítási törvény szerint az árfolyamgátas fogyasztók törlesztőrészlete 2015 februárjától a rögzített árfolyam alkalmazási időszakának kezdő időpontjától számított hatvanadik hónapig nem haladhatja meg a 2015 januárjában esedékes törlesztőrészletet.

Kivételt képez ez alól, ha a törlesztőrészlet a törvény alapján számítható kamatváltozásból, valamint az életbiztosítási vagy lakás-előtakarékossági szerződéssel kombinált fogyasztói kölcsönszerződés esetén a szerződésből ered.

Az MNB korábban határozottan kinyilvánította: ha egy pénzügyi intézmény megsérti az elszámolással-forintosítással kapcsolatos bármelyik jogszabályi előírást, szankciót fog alkalmazni vele szemben – hangsúlyozza közleményében a jegybank.

Az MNB azt javasolja, forduljanak panasszal hitelintézetükhöz, pénzügyi vállalkozásukhoz azon árfolyamgátas ügyfelek, akik törlesztőrészletük növekedéséről tájékoztató elszámolási értesítőt kapnak kézhez. Panaszuk esetleges elutasítása esetén az MNB mellett működő Pénzügyi Békéltető Testület hozhat ingyenesen jogorvoslati döntést ügyükben – közli a jegybank.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.