Lázár János a sajtótájékoztatón a menekültkérdésről elmondta: Magyarországon ma rosszabb a helyzet, mint Olaszországban, mivel ott az idei évben 50 ezer illegális határátlépés történt, ez a szám hazánkban már inkább a 60 ezret közelíti.
Így GDP-arányosan Magyarországra hárul a legnagyobb teher az Európai Unióban – mutatott rá Lázár. A kormány azért is döntött a határzár mellett, mivel ilyen intézkedéssel más országokban hetedére csökkent a határsértések száma – tette hozzá.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a kormány konzultált a Vajdasági Magyarok Szövetségének elnökével, Pásztor Istvánnal is, aki támogatja a kabinet kezdeményezését. Kiemelte: a kormány nem szívesen építteti fel a határzárat, azonban csak így biztosítható a déli határszakasz biztonsága.
Lázár János felhívta a figyelmet arra is, hogy a magyar kormány továbbra is betart minden nemzetközi egyezményt a menekültekkel kapcsolatban. Mint mondta, Magyarországot nem érheti semmiféle kritika Brüsszelből, de máshonnan sem, mert a délszláv háborúk elől menekülőket is befogadta az ország, és továbbra is így teszünk azokkal, akiknek veszélyben az életük.
A miniszter a sajtótájékoztatón jelezte, hogy Ausztriából és Németországból 15 ezer menekültet toloncolnak vissza hazánkba, de a jövőben további 200-300 ezer ember visszaküldése várható. Hozzátette: a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy ezt megakadályozza.
A rendkívüli kormányzati intézkedésekre rendelkezésre álló tartalék 60 milliárd forintos összege fedezetet nyújthat a magyar-szerb határra tervezett védvonal megépítésére – mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára csütörtök este az M1 aktuális csatornán.
A pontos finanszírozási összeg azonban még nem ismert, a kormány a védvonal lehetséges variációit, és költségeit – Pintér Sándor belügyminiszter előterjesztésére – jövő szerdai ülésén tekinti át - jegyezte meg az államtitkár.