Windt Szandra elmondta azt is, hogy a menekültek eltökéltek, minden lehetséges eszközt megragadnak a siker érdekében, ezért is fordulnak az embercsempészekhez, ha más módszer kevésbé kecsegtet sikerrel.
„Az embercsempészek általában határokon átívelően, szervezetten működnek együtt, az egyes hálózatokat pedig nagyon nehéz felderíteni, mivel Magyarországon egy adott szervezetnek csak egy része működik. Az egész polipszerűen épül fel, a különféle, egymással együttműködő csoportok – a polip karjai – pedig nagyrészt nem is ismerik egymást” – jelentette ki Windt Szandra, érzékeltetve a hatóságok munkájának nehézségét. Hozzátette: az sem biztos, hogy az embercsempészek ismerik a „kenyéradó” bűnbandájuk tényleges vezetőjét, aki az egész folyamatot koordinálja, nem ritka, hogy csak egy kapcsolattartón keresztül kommunikálnak egymással.
Ismert, a kormány először a szerb–magyar határra épített kerítéssel, a gyodával akarta elterelni hazánk felől az embercsempészek útvonalát, majd miután Parndorf mellett egy magyar rendszámú, lezárt teherautóban 71 halott menekültet talált az osztrák rendőrség, nyugati szomszédunk jelentősen megszigorította a közúti ellenőrzéseket, folyamatosan vizsgálták át a hazánk felől érkező teherautókat vagy lesötétített ablakú járműveket illegális bevándorlók után kutatva.
Windt Szandra szerint ugyanakkor az embercsempészek sajátossága, hogy rendkívül gyorsan alkalmazkodnak a megváltozott feltételekhez. Amikor például a kerítéssel megnehezítették a zöldhatáron történő Magyarországra jutást, megszaporodtak az úgynevezett „megbújásos” határátlépések, vagyis a migránsok járművekben elrejtőzve lépték át a határt. Ez rendkívül veszélyes, mivel az utasok gyakorlatilag élelem, víz és sokszor levegő nélkül maradnak, azonban így is vállalják a kockázatokat, mert az embercsempészekkel közös érdekük eljutni a kívánt úti célhoz.
A szakértő elmondása alapján az embercsempészet harmadik szintje, ha már a zöldhatáron átjutást és a megbújásos technikát is ellehetetlenítették, a hamis papírokkal történő határátlépés. Emlékezhetünk: a héten Fabrice Leggeri, a Frontex, az Európai Unió határvédelmi támogató ügynökségének vezérigazgatója pont arról beszélt, hogy Törökországban szíriai útleveleket hamisító hálózat működik, segítve ezzel a migránsok bejutását az Európai Unióba.