Tiszadadán kezdte meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a közétkeztetési rendelet betartásának ellenőrzését szeptember végén – tudta meg a Magyar Nemzet. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei falu óvodájának ételeit a helyszínre érkezett laborautóban vizsgálták meg, ezután kiválóan megfelelt minősítéssel jutalmazták – nyilatkozta lapunknak Tarnai László, a helyi önkormányzat élelmezési vezetője. Véleménye szerint több menzának azért akadhat problémája a rendelet betartásával, mert félreértelmezi azt. A sokak által sérelmezett sóhasználat drasztikus csökkentését például nem egyik pillanatról a másikra kell bevezetni, annak fokozatos elvonására is lehetőséget ad a rendelet. Tarnai hozzátette, ezt az elvet alkalmazzák ők is évek óta a gyermekek nagy megelégedésére.
Mint arról korábban beszámoltunk, a rendelet részletesen szabályozza a menzákon, valamint a kórházakban adható ételek összetételét és elkészítésének szabályait. Ezáltal egészségesebb és a korábbinál változatosabb ételeket kapnak a gyerekek. A szolgáltatóknak kevesebb sóval és cukorral, egészségesebb alapanyagokból kell főzniük.
„Hiába kötelező szeptembertől a rendelet betartása, a hatóságoknak sosem volt elsődleges céljuk a büntetés” – közölte megkeresésünkre az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ). Ha valamilyen hiányosságot találnak, először nem büntetnek, csak végzést, illetve határozatot adnak ki, amelyben megjelölik azt a határidőt, ameddig a hiányosságot meg kell szüntetni. Ha azonban a hibát az utóellenőrzés idejére sem orvosolják, bírságot szabhatnak ki.
Szigorúbban járhat azonban el az egészségügyi hatóság, ha hiányzik az ételek allergén összetevőinek feltüntetése, tiltott élelmiszereket használnak fel – például leveskockából készült leves, energiaital –, továbbá az is, ha nem biztosítanak diétás étkeztetést annak, akinek erről a szakorvos igazolást adott ki.
Az új ételek fogadtatása nagyban függ attól, hogy a közétkeztető cég korábban élt-e a fokozatos bevezetés lehetőségével, hiszen a rendelet alapjául szolgáló ajánlást már több mint négy éve kiadta az országos tiszti főorvos. Az ÁNTSZ-hez érkezett visszajelzések is azt mutatják, hogy leginkább ott kedvelték meg az új ízeket a gyermekek, ahol már évekkel ezelőtt megkezdték a közétkeztetés átalakítását, bevonva a szülőket és a pedagógusokat.