A fideszes Németh Szilárd a testület szerdai ülését követően újságíróknak nyilatkozva kijelentette: semmilyen adat vagy információ nem került elő arról, hogy a Századvég Alapítvány működése nemzetbiztonsági kockázatot jelentene vagy hogy működése jogszabályba ütközne, így a felvetést politikai támadásként értékeli.
Kijelentette: a Belügyminisztérium és az Alkotmányvédelmi Hivatal a Századvég működésével kapcsolatban semmilyen államtitoksértést nem állapított meg, ezért a nemzetbiztonsági bizottság részéről lezártnak tekinti az ügyet, amely szerinte nem más, mint egy rosszul sikerült balliberális politikai támadás, vihar egy pohár vízben. Nyomatékosította: nincs olyan adat, tényállás, amelyet az ellenzék feltételezett és a sajtóban megszellőztetett.
Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke viszont úgy fogalmazott: van Századvég-ügy, amelynek feltárásában a testület ülésén csak félig jártak sikerrel, ezért ha más fórumokon is, de folytatni kell annak tisztázását, hozzájutott-e 2010 és 2013 között minősített adatokhoz az alapítvány. Kifejtette: a Belügyminisztériumtól és a felügyelete alá tartozó szervektől kaptak tájékoztatást, amelyek azonban csak a 2013 nyarától történt eseményekről adhattak számot, mivel az tartozik a hatáskörükbe, így a korábbiakról nem szereztek ismereteket.
Amit tehát a BM-mel tisztázni lehetett, megtették – folytatta –, az igazán fontos kérdésekre azonban, amelyek több tárcát is érintenek, nem kaptak választ. Tisztázandónak ítélte, hogy a Századvég mikortól, kitől, miért és milyen összegű megbízást kapott, elvégezte-e ezért a feladatát, és annak során hozzájutott-e titkos információkhoz 2013 nyara előtt. Épp ezért pártjával más formában ezek feltárására törekszik a jövőben – hangsúlyozta Molnár. Elmondta azt is: támogatja a független képviselő Fodor Gábor kezdeményezését, hogy az ügyben az Alkotmánybírósághoz forduljanak.
Fodor Gábor aláírásgyűjtést indított a parlamentben annak érdekében, hogy az Alkotmánybíróság utólagos normakontrollal semmisítse meg a Btk. 266. paragrafusának második bekezdését, amelynek alapján kizárólag a titokgazda, vagyis a minősítésre jogosult szerv tehet feljelentést, ha a minősített adatokkal visszaélnek vagy az adatok illetéktelen kezekbe kerülnek. A Magyar Liberális Párt elnöke az MTI-nek azt mondta: az, hogy miközben a titokgazda minősít, és csak ő tehet feljelentést, „a saját farkába harapó kígyó esete”. Az ellenzéki képviselő hangsúlyozta, így pont a kormánynak kellene döntenie arról, hogy a Századvég hozzájutott-e el minősített adatokhoz 2010 és 2013 októbere között, miközben a cég stratégiákat gyártott a kabinet számára. A kormánynak szerinte nem érdeke, hogy ez kiderüljön.
Ha ötven képviselő aláírásával támogatja kezdeményezését, akkor az Alkotmánybíróságnak el kell indítania az utólagos normakontrollt.
A jobbikos Mirkóczki Ádám is azt nyilatkozta személyes álláspontját ismertetve, hogy a kezdeményezés mellé áll. Hozzátette: ha az Ab megtagadná a szerződések kiadását, azt minden bizonnyal a minősített adatokra tekintettel tehetné, így meg is válaszolná a kérdést.
Elmondta azt is: mivel szerinte az ügyben jóval nagyobb a káosz, mint az előre látható volt, minden minisztériumot arra kér, ismertesse, adott-e át minősített adatott, különösen 2010 és 2013 között. Mint kijelentette, láthatóan a BM-en nem kérhető számon annak megválaszolása, a Századvég hozzáfért-e ilyen adatokhoz. Úgy látja: az ügy, amely a nemzetbiztonsági bizottság előtt is folytatódni fog, rávilágított egy jogi szabályozási problémára is a minősített adatokra vonatkozóan.
Az LMP-s Szél Bernadett is úgy látja, hogy a nemzetbiztonsági bizottság amit tudott, feltárt, ebbe azonban a 2013 előtti események nem tartoznak bele. Szerinte a Századvég jóindulattal pénzmosodaként működhetett, hiszen milliárdokat kapott a kormányzattól, de azt is lehetségesnek tartja, hogy „információmosoda” is volt. Hangsúlyozta: Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszternek, valamint Pintér Sándor belügyminiszternek belső vizsgálatot kellene elrendelnie az ügyben. Beszámolt arról is, hogy célszerűnek tartja Fodor Gábor kezdeményezését, így támogatja.
Fodor Gábor egy korábbi írásbeli kérdésére válaszolva Pintér Sándor belügyminiszter azt közölte, hogy a Századvég munkatársai 2013. október 21-én kaptak engedélyt a titkosított adatokba való betekintésre.