– Hogyan fogadta az Országgyűlés igazságügyi bizottsága a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) 2014-es beszámolóját? Tudták egyáltalán szakmai szemmel értékelni a politikusok az anyagot?
– Nyolc igen, egy tartózkodás és két ellenszavazat mellett a bizottság elfogadta az értékelést, szakmailag megalapozottnak, intenzívnek találta a testület munkáját. Tudták, hogy a nulláról kellett felépítenünk egy hivatalt, kezdve az adminisztrációs nehézségektől a nemzetközi kapcsolatrendszer kialakításán át a kutatók felvételéig.
– „ a kommunista diktatúra hatalmi működésének, legfontosabb szervezeteinek és káderpolitikájának rendszerszintű feltárása”, a NEB célkitűzései között található ez is. De mi szükség van egy új, 500 milliós költségvetésű szervezetre, ha ott vannak a hazai történeti intézetek, egyetemi műhelyek, melyek hosszú ideje kutatják a fenti érát?
– Egyfelől a volt szovjet blokk országaiból csaknem mindnek van egy intézete, amely a kommunista diktatúra évtizedeinek rendszerszerű feltárását végzi. A lengyeleknél mintegy 3000 fős intézet állt fel erre a célra, de Csehországban is csaknem 200 kolléga dolgozik az ottani „NEB”-ben. Létfontosságú a szerepe a korszakra vonatkozó egyéni történészi kutatásoknak és intézeti munkáknak is. A kollégákat mindenképp meg szeretnénk szólítani, párbeszédre szeretnénk hívni. A NEB koordinálásával lehetőség van nagyobb lélegzetű, az egész országra kiterjedő kutatási programok megvalósítására. A Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontjával például egy közös vidéktörténeti műhelyt hoztunk létre, amelynek keretében a megyei levéltári hálózat munkatársai és vidéki kutató kollégák olyan dokumentumokat „poroltak le”, amelyeket korábban senki sem vett elő. Az egész országra kiterjedő, teljesebb képünk lesz így a kommunista diktatúra megvalósulásának vidéki folyamatáról. A Magyar Nemzeti Levéltárral szorosan együttműködve elkezdtük az 1956-os forradalmat követő megtorlás perkataszterének összeállítását. Szisztematikusan végignézzük a 19 megyei levéltár összes olyan iratát, amelyekben az 1957–1962 közötti büntetőügyeket dokumentálták. A megtorló perek egy része ugyanis nem politikai, hanem köztörvényes vádon alapult, hiszen éppen a forradalom résztvevőinek kriminalizálása volt az MSZMP célja. A NEB ösztönzője ezeknek a kutatásoknak.