A miniszter a kormányülés szünetében tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: a kabinet arra az álláspontra jutott, hogy nagy veszély fenyeget, és soha indokoltabb nem volt a népszavazás, mint most, ugyanis a bizottság javaslata teljes egészében elvenne minden jogkört menekültügyekben és bevándorlási kérdésekben a tagállamoktól.
Hozzátette: a brüsszeli bizottság javaslata nemcsak arról rendelkezik, hogy az Európába érkezett és valamilyen formában befogadott bevándorlókat kötelező formában osszák szét a tagállamok között, hanem arról is, hogy még a menekültkérelmek elbírásra vonatkozó jogkört is elvonnák a tagállamoktól.
Mint mondta, a bizottság létrehozna egy közös európai menekültügyi hivatalt, amely „a brüsszeli bürokrácia kinyújtott kezeként” bírálná el az összes bevándorlási és menekültkérelmet, ez a szerv döntené el, hogy kit kell befogadni, ezt követően pedig a bizottság kötelező jelleggel szétosztaná az így befogadott embereket a huszonnyolc uniós tagállamba.
Hangsúlyozta: a kormány szerint ez teljes egészében elfogadhatatlan, óriási veszélyt és kockázatot jelent, egyrészt azért, mert a javasolt rendszer nyilvánvalóvá teszi, hogy a beáramlás folytatódni fog Európába, holott ennek a megállítására lenne szükség. „A legjobb beáramlás a nulla beáramlás” – fogalmazott a politikus. Szerinte a határok megvédése az elsődleges, nem a bevándorlást ösztönző közös menekültügyi rendszer létrehozása.
Rogán Antal szerint a javaslat nemcsak azért hátrányos Magyarország és a visegrádi országok számára, mert kötelezővé teszi a befogadást, illetve szankcionálja, ha valaki nem fogad be bevándorlókat, hanem azért is, mert a bevándorlók befogadásáért kapható tízezer eurós jutalmat nagy valószínűséggel a kohéziós vagy az agrártámogatások csökkentéséből finanszíroznák, ahogyan korábban Soros György javasolta.
A miniszter kijelentette, hogy a kormány minden fórumon fel fogja emelni szavát az Európai Bizottság javaslata ellen, elsősorban a csütörtöki visegrádi csúcson, ezt követően pedig Brüsszelben is. A kabinet a magyar parlamentnek pedig azt fogja javasolni, hogy ilyen jellegű európai uniós jogszabályok megtárgyalása során „piros lapos eljárás keretében” mondjon nemet az EB kezdeményezésére – tette hozzá.
Hangsúlyozta: a kormány úgy ítéli meg, hogy a népszavazás soha nem volt annyira aktuális kérdés, mint most, ezért intenzíven folytatni fogja a népszavazásról szóló tájékoztató kampányát.
Elmondta, hogy a kampány jelenlegi szakaszában a brüsszeli bevándorláspolitika hátrányaira és következményeire szeretnék felhívni a figyelmet. A kormány szeretné, ha mindenki tudná Magyarországon, hogy a brüsszeli bevándorláspolitika eredményeként csak az elmúlt egy évben több mint 1,5 millió illegális bevándorló érkezett Európába. Emellett szeretnék, hogy mindenki tisztában legyen azzal, csak Líbiában 1 millió, Törökországban pedig 3 millió ember van menekülttáborokban, akik szeretnének eljutni Európába – ismertette a miniszter a kampány üzeneteit. A kampányüzenetekről a Hír TV összeállításából, valamint a Magyar Nemzet cikkéből tudhat meg többet.
Hozzátette: ugyancsak szeretnék nyilvánvalóvá tenni, hogy összefüggés van a terrorizmus és az illegális bevándorlás között, hiszen a párizsi merényletek elkövetői nagyobbrészt bevándorlók voltak; az elmúlt egy évben, az isztambuli merényletet is beleszámítva, több mint háromszáz ember halt meg terrorcselekmények miatt Európában. Az is nyilvánvaló – folytatta –, hogy az illegális migráció együtt járt a bűnözés növekedésével, hiszen a bevándorlás kezdete óta a nők elleni erőszakos cselekedetek száma láthatólag megnövekedett Európában.
Rogán Antal szerint ezek olyan fontos kérdések, amelyekről mindenkinek tudnia kell, de a kormány készen áll a vitára ezekről az állításokról. Elmondta azt is: jelenleg a kormány július 31-éig nyitott meg egy olyan keretet, amelyből több kampányt is folytat, augusztus 1-jétől pedig egy új keretet nyit meg, ezek adatai megtalálhatók lesznek a kabinet honlapján.