A Pallas Athéné alapítványok az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményükben hangsúlyozták: a jegybanki dolgozók alapítványi tisztségeikért járó tiszteletdíjaikat továbbra sem veszik fel, a több felelős tisztség egyidejű ellátása tehát nem teremt jövedelemtöbbletet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) aktív munkavállalóinál. A tisztségviselők lemondanak a teljes összegről, és jótékony célra ajánlják fel a fizetésüket – tették hozzá.
A közlemény hangsúlyozza: az alapítványokban és az alapítványok által alapított gazdasági társaságokban betöltött vezető posztok komoly feladatokkal és felelősséggel járó tisztségek, hisz a befektetések, vállalati döntések, személyi döntések, stratégiai döntések törvényességére, szabályszerűségére, pénzügyi hatásaira egyaránt ügyelni kell. A vezetői tisztségekben és a felügyelőbizottságokban nagy szakmai tapasztalattal rendelkező szakemberek ülnek, személyük garancia arra, hogy az alapítványok által kezelt közpénzek felhasználása jogszerűen és az alapítványi céloknak megfelelően történjen – írták.
Az alapítványok szabályozás miatt a rájuk bízott pénzt nem költhetik el, csak a befektetett pénz hozamából fedezik működési költségeiket, így ebből finanszírozzák a fizetéseket is – emelik ki a közleményben. A hozamból a sikeres tevékenység eredményeképpen a Pallas Athéné alapítványok 1,72 milliárd forinttal gyarapították vagyonukat. A vagyonnövekedés mellett 3,5 milliárd forint összegű támogatást is folyósítottak az alapítványok csaknem 800 pályázatra.
Ismert, az RTL Klub Híradója számolt be a minap róla, hogy az MNB alapítványainál és azok cégeinél a vezető beosztású emberek több mint fele legalább két pozíciót birtokol. A rekorder Kalina Gábor, aki tíz pozíciót is fog. Az RTL Klub akkor nem kapott választ arra a kérdésre, hogy ki mennyit keres.