Óvszer-automaták lehetnének az iskolákban?

Kétszáz forintos áron juthatnának hozzá a diákok a védekezőeszközhöz.

Kuslits Szonja
2016. 08. 16. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy-egy üzlet vagy éppen benzinkút pénztáránál akár többször is fordul az óvszert vásárló fiatalok egy része, mire a csokoládé, a víz vagy a rágógumi után kondomot is mer kérni az eladótól. Hasonló jelenet egy gyógyszertárban vagy drogériában is előfordulhat. Langmár Bettina, a Love Info elnevezésű, szexuális felvilágosítást támogató mobilalkalmazás tulajdonosa fontosnak látja, hogy a fiatalok anonim módon és megfizethető áron jussanak védekezőeszközhöz a biztonságos szexuális kapcsolat érdekében. – Az automata biztosítja azt a fajta anonimitást, amire a boltokban vagy a patikákban nincs mód. Sokakat feszélyez, hogy óvszert kell vásárolniuk, ezért inkább nem foglalkoznak vele – mondta a Magyar Nemzetnek az óvszer-automata megalkotója.

A szerkezet egyik előnye, hogy nem fogyaszt áramot, ugyanis a működése mechanikus; egyszerre 75 darab, minőségi, darabonként csomagolt, Hannoverből származó óvszert tartalmaz, 200 forintos darabáron. A szerkezet jelenleg az Óbudai Egyetem Kiss Árpád Kollégiumában és egy budapesti szállodában üzemel. A középiskolák egyelőre ellenállnak az ötletnek. A legtöbb iskolaigazgató ugyanis néhány keresetlen szó kíséretében elküldte az ötletgazdát. Mint mondták, náluk erre nincs szükség, és „felháborító, hogy be akarja vinni a szexet az iskolákba”.

Pukli István, a fővárosi XIV. kerületi Teleki Blanka Gimnázium igazgatója lapunknak arról beszélt: vegyesek az érzései, ha az iskolai óvszer-automatákról van szó. – A mi iskolánkba 20 éves fiatalok is járnak, mivel öt évfolyamos gimnáziumi osztályaink is vannak. A gimnáziumi tanulók egy része bizony már él szexuális életet, s talán jobb megoldás, ha van egy automata, mint ha nincs. Ugyanakkor az intézményben kiskorúak is tanulnak, és nem tudom, hogy szembesíteném-e a kilencedikes tanulóinkat egy óvszer-automatával. A nagyobb diákok esetében ennek lehet értelme, de nem tudni, hogy milyen hatást érne el a fiatalabbaknál – mondta Pukli István.

Az igazgató beszélt arról is, az iskolájukban létezik ifjúságvédelmi munkacsoport, amelynek többek között feladata, hogy például ebben a témában segítséget nyújtson a diákoknak. Az idén indul az első olyan évfolyamuk, amelyiknek már életvitel elnevezésű tantárgyat is tanítanak, ahol szóba kerül a szexualitás is.

Hajnal Gabriella, a Budapest XII. kerületében található Tamási Áron Általános Iskola és Német Két Tannyelvű Nemzetiségi Gimnázium igazgatója úgy véli, egy ilyen automatának több okból sincs helye az iskolákban. Szerinte ugyanis nem kell a gyerekeket arra biztatni, hogy mielőbb kezdjék el a szexuális életet. Pukli Istvánhoz hasonlóan Hajnal Gabriella is úgy látja, nem mindegy, hogy középiskoláról van-e szó, vagy általános iskolás korú diákok is járnak az intézménybe, mert így ők is szembesülnek egy ilyen automatával. – A középiskolákban sem kellene azt reklámozni, hogy ehhez nyúljanak a fiatalok. Nem vagyok híve annak, hogy nagyon korán elkezdjék a szexuális életet a diákok. Azzal viszont nagyon egyetértek, hogy alapos, jól felépített szexuális felvilágosítást kapjanak hetedik osztálytól – mondta Hajnal Gabriella. Az igazgató kitért arra, fontos, hogy ebben a témában tudjanak hova fordulni a tanulók, sok iskolában ugyanis nincs iskolaorvos, vagy csak nagyon ritkán érhető el. – Az óvszer-automatáknak inkább a szórakozóhelyeken, a fesztiválokon vagy a gyógyszertárakban lenne a helye – foglalta össze véleményét.

A szexuális felvilágosítással kapcsolatosan a Magyar Nemzet korábban foglalkozott azzal: egyre korábban létesítenek szexuális kapcsolatot a fiatalok, manapság már a 18 évesek is zavarba jönnek attól, miképp viselkednek 13-14 éves iskolatársaik.

Séllei Györgyi szexológus lapunknak elmondta, az egyik legnagyobb szülői és tanári melléfogás, ha azt állítják, az ő gyereküket nem érdekli a szex. Amit a testiségről tudni kell, azt a gyerekek nagyon gyorsan, már 8-10 éves korukban megtanulják, de a szájról szájra terjedő információk egy része kifejezetten káros. A felnőttek azonban nem akarnak beszélgetni a fiatalokkal, így gyakorlatilag cserbenhagyják a gyerekeket – tette hozzá a szakember. Séllei Györgyi szerint nagyon fontos hangsúlyozni az óvszerhasználat kapcsán a fiataloknak, hogy ez olyan, mint a biztonsági öv az autóban: sok bajtól kímélheti meg magát, aki használja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.